Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Drastyczne podwyżki cen energii pociągną za sobą inne...

Drastyczne podwyżki cen energii pociągną za sobą inne podwyżki

Agencja TVN, JEW

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

W 2019 roku czekają nas spore podwyżki energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów powinniśmy się spodziewać podwyżki w wysokości 30-40 procent. Ale to raczej początek niż koniec kłopotów, bo zdaniem fachowców spowoduje to także lawinowe podwyżki w innych branżach.
– Będziemy musieli podnieść ceny usług komunalnych, tych powszechnie dostępnych, nie tylko komunikacji miejskiej, ale także wody, ścieków – powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Prąd na rynku hurtowym w ostatnich miesiącach mocno drożeje. O ponad 60 procent we wrześniu wzrosła rok do roku średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień na Towarowej Giełdzie Energii.

– Oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, przerób śmieci – to wszystko działa z wykorzystaniem dużych ilości energii elektrycznej – zauważył Porawski.

Powodem tych wzrostów są przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze na globalnym rynku rosną ceny węgla - głównie ze względu na coraz większe zapotrzebowanie ze strony Chin. Po drugie w górę wystrzeliły ceny uprawnień do emisji CO2, których potrzebują np. elektrownie.

Podwyżki na razie uderzają jedynie w firmy i samorządy. Ale Porawski nie ma wątpliwości, że odczujemy to w naszych portfelach.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wesoło

Biały Pan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Zapomniałem dodać,że jesteśmy wdzięczni naszej ludowej ojczyźnie za nowe ceny.Hura,niech żyje PIS!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to nie tylko PIS

banon (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

od ilu lat "inwestuje" się w węgiel bez pomyślenia? Od lat dopłacamy mnóstwo pieniędzy do kopalni, a potem i tak importujemy węgiel bo nasz jest za drogi.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I bardzo dobrze

Biały Pan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Największe podwyżki 60% mają dotknąć obrzydliwe małe i średnie firmy które już płaczą że splajtują hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha . Tego syfu to nienawidzę więc się cieszę że poupadają .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niby dla czego podwyżka?

asdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

A niby dla czego miałaby cena prądu się zmienić? Dla czego nie akurat obniżka cen energi. Ilość paneli słonecznych ciągle rośnie, wiatraków coraz więcej. Pobór prądu za to niższy bo weszło...rozwiń całość

A niby dla czego miałaby cena prądu się zmienić? Dla czego nie akurat obniżka cen energi. Ilość paneli słonecznych ciągle rośnie, wiatraków coraz więcej. Pobór prądu za to niższy bo weszło oświetlenie ledowe.

W przypadku nadwyżek czy nad podaży ceny spadają a nie rosną.

Fotowoltaika coraz tańsza, praktycznie możliwa nawet w bloku, jakakolwiek podwyżka przy dzisiejszych realiach będzie ostatnią podwyżką prądu z sieci.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Spoko

www (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Do końca przyszłego roku rząd wpakuje każdą ilość pieniędzy, byle tylko suwerenowi prąd nie wzrósł. A jak się kasa skończy, to uchwali się kolejną "daninę" albo "opłatę" dla tych pieprzonych...rozwiń całość

Do końca przyszłego roku rząd wpakuje każdą ilość pieniędzy, byle tylko suwerenowi prąd nie wzrósł. A jak się kasa skończy, to uchwali się kolejną "daninę" albo "opłatę" dla tych pieprzonych wykształciuchów-wyzyskiwaczy co ośmielają się zarabiać więcej niż średnia krajowa i będzie git. Dopóki wszyscy myślący nie wyjadą w końcu z tego durnego kraju co za pracę karze a za siedzenie na du*ie nagradza.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Social to domena całej Europy

asdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Wierz mi, lepszy Europejski social niż krwiożerczy kapitalizm. 500+ otworzyło ludziom oczy, za ile pracowali. Wycofanie części ludzi z rynku pracy przyspieszy wyrównanie płac do unijnych. Jak...rozwiń całość

Wierz mi, lepszy Europejski social niż krwiożerczy kapitalizm. 500+ otworzyło ludziom oczy, za ile pracowali. Wycofanie części ludzi z rynku pracy przyspieszy wyrównanie płac do unijnych. Jak wszyscy będą już zarabiać 2000€, to te 100€ na dziecko nie będzie miało znaczenia na wybór praca lub dom.

Social w Europie jest znacznie wyższy, całkowicie obcym ludziom Unia daje wyższe zasiłki. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo