Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Droga krajowa nr 91 Toruń - Łysomice będzie przebudowana! Na jakim etapie są przygotowania?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Odcinek drogi krajowej nr 91 Toruń-Łysomice ma zostać przebudowany w latach 2026-2027
Odcinek drogi krajowej nr 91 Toruń-Łysomice ma zostać przebudowany w latach 2026-2027 Grzegorz Olkowski
To ważna wiadomość dla wielu kierowców, zwłaszcza dla mieszkańców osiedli za północną granicą Torunia. Przebudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 91 między nią a Łysomicami. Rozpoczęły się prace nad dokumentacją inwestycji.

Zobacz wideo: Tak budują linię tramwajową na Jar

od 16 lat

Wylotówka z Torunia na Gdańsk, czyli droga krajowa nr 91 kilka lat temu została odciążona przez autostradę A1. Ruch i tak panuje tu jednak wielki. Zwłaszcza w godzinach szczytu - porannego, gdy sznur samochodów ciągnie w kierunku Torunia, i popołudniowego, gdy samochody wyjeżdżają z miasta. Ruch tranzytowy miesza się tu z ruchem lokalnym. W ostatnich latach w pobliżu drogi powstały osiedla domków jednorodzinnych. Jest na niej niebezpiecznie, przede wszystkim na jej skrzyżowaniach z ulicą Leśną w Papowie Toruńskim - Osiekach oraz z drogą wojewódzką nr 552 w Łysomicach. Te problemy ma rozwiązać planowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa północnej wylotówki z Torunia.

Projektant przebudowy wylotówki z Torunia jest już znany

Na razie rozkręcają się przygotowania do tej inwestycji. W grudniu 2021 roku minister infrastruktury podpisał Program Inwestycji, w którym została ujęta ta przebudowa. W maju ogłoszony został przetarg. GDDKiA poszukiwała w nim firmy, który przygotuje dokumentację inwestycji. W sierpniu wykonawca tego zadania został wybrany. Dokumentację opracuje firma Multiconsult Polska. Za tę usługę skasuje 3 659 250 złotych.

Polecamy

- Wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektowanie, a następnie pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją rozbudowy newralgicznego odcinka drogi krajowej nr 91 o długości 3,8 kilometra, stanowiącego północny wylot z Torunia. Rozbudowa poprawi komfort przejazdu i bezpieczeństwo - informuje Julian Drob, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału GDDKiA.

W dokumentacji jej wykonawca musi uwzględnić rozbudowę odcinka DK 91 do dwóch jezdni, z których każda ma mieć po dwa pasy ruchu. Poza tym wskaże, jakie skrzyżowania/węzły powinny tu powstać i jakie rozwiązania zastosować w kontekście biegnącej równolegle do drogi linii kolejowej Toruń-Chełmża. W dokumentacji zostanie też ujęta budowa elementów uspokojenia ruchu, chodników, zatok autobusowych, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej, kanału technologicznego, infrastruktury odwodnieniowej, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, ekranów akustycznych i urządzeń ochrony środowiska.

Przebudowa DK 91 do 2027 roku

Na przygotowanie dokumentacji z projektem przebudowy drogi firma Multiconsult Polska ma aż 40 miesięcy. Powinna więc być gotowa do końca 2025 roku. Zaraz potem, w kolejnym przetargu, miałby zostać wyłoniony wykonawca przebudowy. Według planów GDDKiA, rozpocząłby on prace w 2026 roku. Jeśli te terminy uda się spełnić, dwujezdniowym odcinkiem DK 91 między Toruniem a Łysomicami pojedziemy w końcu roku 2027.

Polecamy

- I tylko nie wiadomo, czy pić z radości, czy z rozpaczy - tak te plany ocenia jeden z okolicznych mieszkańców. - Niby za pięć lat korków i pięćset wypadków ma być lepiej. Tylko co ze światłami na wyjeździe z Osieków? Jeśli ich nie będzie, to trzeba się będzie wbijać nie w dwa pasy, jak obecnie, a w cztery, przy szybszym ruchu. To będzie rosyjska ruletka co dnia.

Czego więc okoliczni mieszkańcy mogą spodziewać się na skrzyżowaniach? Węzłów drogowych? Rond?

- Na obecnym etapie przygotowań pewne, bo kluczowe dla tej inwestycji, są dwie jezdnie - odpowiada Julian Drob. - Pozostałe rozwiązania zaproponuje firma przygotowująca dokumentację. Przedstawi je nam, będą one konsultowane. Wybrane rozwiązania znajdą się potem oczywiście we wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji i innych dokumentach niezbędnych do tego, by rozpocząć przebudowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Droga krajowa nr 91 Toruń - Łysomice będzie przebudowana! Na jakim etapie są przygotowania? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska