Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej - 14 stacji. Czym jest Droga Krzyżowa. Rozważania w Wielkim Poście

Michał Fudali
Michał Fudali
Polska Press
Droga Krzyżowa, to nabożeństwo, które rozważane jest przez chrześcijan głównie w okresie Wielkiego Postu. W tym czasie w kościołach w każdy piątek katolicy uczestniczą w nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ta forma modlitwy, w której rozważa się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Droga Krzyżowa. Pamiątka męki i śmierci Jezusa Chrystusa

Droga Krzyżowa składa się z 14 stacji, które przypominają wydarzenia związane z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane są we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej ministranci z krzyżem i świecami razem z wiernymi przechodzą od stacji do stacji, podczas gdy kapłan odczytuje opisy poszczególnych stacji. Część wydarzeń, którym są one poświęcone, została opisana w ewangeliach, pozostałe to przekaz tradycji Kościoła.

Najważniejszym dniem, w którym odprawiana jest Droga Krzyżowa jest Wielki Piątek. To drugi dzień Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętej, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej.

  • We wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem.
  • Czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Jej kulminacją jest adoracja krzyża.
  • Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego

.
Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W ten dzień obowiązuje post ścisły.

Stacje Drogi Krzyżowej

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie. Jako pierwszy 14 stacji Drogi Krzyżowej wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio. W kościołach katolickich Droga Krzyżowa rozmieszczona jest najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Bardzo często jest przedstawiona na obrazach lub rzeźbach. Droga Krzyżowa liczy 14 stacji.

  1. Pan Jezus skazany na śmierć.
  2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona.
  3. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy.
  4. Pan Jezus spotyka swą Matkę.
  5. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
  6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
  7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
  8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
  9. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci.
  10. Pan Jezus z szat obnażony.
  11. Pan Jezus przybity do krzyża.
  12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
  13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.
  14. Pan Jezus złożony do grobu

Różne formy Drogi Krzyżowej

Stacje Drogi Krzyżowej od wielu lat pozostają te same. Zmienia się jednak często forma odprawiania nabożeństwa. Jednym ze sposobów rozważania Drogi Krzyżowej jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej 14 stacji rozmieszczonych jest wzdłuż co najmniej 40-kilometrowej trasy. Najczęściej jest ona odprawiana w piątek przed Niedzielą Palmową. W tym roku pomimo pandemii w całym kraju w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych udział wzięło wiele, często młodych osób.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska