Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Drogi zakładowe po dawnej Elanie dają pracę

Drogi zakładowe po dawnej Elanie dają pracę

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Pierwszą przekazaną miastu drogą zakładową była ulica Szymańskiego, która nazwę otrzymała w 2015 roku

Pierwszą przekazaną miastu drogą zakładową była ulica Szymańskiego, która nazwę otrzymała w 2015 roku ©Sławomir Kowalski

Negocjacje ze spółką miliardera Romana Karkosika trwały latami. Wreszcie, w 2014 roku, podpisano porozumienie. I zyskiwać zaczynają wszyscy!
Pierwszą przekazaną miastu drogą zakładową była ulica Szymańskiego, która nazwę otrzymała w 2015 roku

Pierwszą przekazaną miastu drogą zakładową była ulica Szymańskiego, która nazwę otrzymała w 2015 roku ©Sławomir Kowalski

[break]
Ulica Szymańskiego to pierwsza droga zakładowa dawnej Elany, którą przejęło miasto. Miała już swoją oficjalną uroczystość otwarcia. Jesienią ubiegłego roku nadano jej nazwę i zawieszono tablice informacyjne.

Ulica biegnie od skrzyżowania ulic Skłodowskiej-Curie z Bukową, wchodzi na zakładowy teren i łączy się z ul. Płaską. Projekt jej modernizacji opracował Miejski Zarząd Dróg. A to dopiero początek...

Park przemysłowy i drogi


Przypomnijmy, że po długich negocjacjach miasto w 2014 roku podpisało porozumienie ze spółką Boryszew kontrolowaną przez miliardera Romana Karkosika. Mówi ono o przejmowaniu przez samorząd dawnych zakładowych dróg elanowskich, czyli ciągu komunikacyjnego znajdującego się w kwartale ulic Równinnej, Skłodowskiej-Curie, Płaskiej i Na Zapleczu.

Miasto, na swój koszt, zobowiązało się do wyremontowania tych tras. Dzięki temu każda z nieruchomości znajdująca się na terenie Parku Przemysłowego Elana posiadać będzie dostęp do drogi publicznej. To ważne dla Boryszewa, bo wiele obiektów wciąż usiłuje on sprzedać.

Spółka natomiast zobowiązała się w tym porozumieniu do stworzenia 500 miejsc pracy, ale stopniowo, do roku 2020.

- Etapami oddajemy kolejne drogi. Pierwsza była wspomniana ul. Szymańskiego. Ją przekazaliśmy w grudniu 2014 roku - przypomina Zbigniew Wojciechowski, kierujący inwestycjami w spółce Eastside-Bis Oddział Elana Nieruchomości. - W grudniu 2015 roku przekazaliśmy miastu dwie kolejne drogi zakładowe. Pierwsza biegnie równolegle do ul. Skłodowskiej-Curie. Początek ma w rejonie ul. Na Zapleczu, a kończy się 250 metrów od skrzyżowania ul. Równinnej i Płaskiej. Druga natomiast to dawna droga zakładowa „B”, która biegnie od dawnego biurowca Elany (dziś budynku Urzędu Marszałkowskiego) do ul. Płaskiej.

Poślizgi do grudnia


W opinii Wiktora Krawca, dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Toruniu, przejmowanie dróg przez miasto przebiega sprawnie. Choć, jak to w takich wypadkach bywa, nie uniknie się problemów.

- Dlaczego przekazywanie dróg odbywało się za każdym razem pod koniec roku? Bo spółka miała swoje kłopoty. Jej geodeta ociągał się z dostarczeniem nam potrzebnych dokumentów. Ostatecznie jednak obie strony porozumienia trzymają się terminarza - podsumowuje dyrektor Krawiec.

Kwestie modernizacji przejmowanych dróg zakładowych leżą w gestii MZD. Nad dotrzymaniem punktu umowy, mówiącego o tworzeniu obiecanych miejsc pracy czuwa natomiast z ramienia miasta Centrum Wsparcia Biznesu.

Miejsc przybywa!


- Do 2020 roku powstać ma na terenie po Elanie 500 nowych miejsc pracy - udokumentowanych i nie efemerycznych. Przedstawiane przez spółkę dokumenty, a zresztą i to, co widać gołym okiem, potwierdzają, że ten kierunek jest realizowany. Nowe miejsca pracy powstały nie tylko w spółkach z pakietu Romana Karkosika, ale i w firmach, które zaczęły działać na terenie Parku Przemysłowego Elana. W pierwszym etapie, do 2015 roku, przybyło ponad 100 miejsc pracy, drugie tyle w ubiegłym roku - mówi Krzysztof Koman, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu.

Teren po Elanie ożywa. Dostęp do dróg publicznych podnosi jego atrakcyjność w oczach przedsiębiorców.

============11 Zdjęcie Autor (5989032)============
Fot. Sławomir Kowalski
============06 Zdjęcie Podpis Akcent 8.2 (5989026)============


============91 Więcej (5989010)============
Jaka przyszłość terenu po Elanie?

www.nowosci.com.pl

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo