Dwa narody, jeden dom. W Toruniu!

Dwa narody, jeden dom. W Toruniu!

Anna Krzesińska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W najbliższą środę w Toruniu otwarty zostanie Dom Polsko- -Litewski przy ulicy Piekary. Na uroczystości pojawi się Valdas Adamkus, prezydent Litwy.

W najbliższą środę w Toruniu otwarty zostanie Dom Polsko-Litewski przy ulicy Piekary. Na uroczystości pojawi się Valdas Adamkus, prezydent Litwy.


Idea stworzenia tej placówki narodziła się podczas pierwszej wizyty litewskiego prezydenta w Toruniu 1 października 2007 roku. Wtedy Valdas Adamkus wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Dom Polsko-Litewski. Przez kolejne dwa lata budynek był remontowany.


- Bardzo się cieszę, że w Toruniu powstało takie miejsce. W tych uroczystych chwilach nie chciałbym mówić o pieniądzach, które pochłonął ten remont, zwłaszcza że czekają nam jeszcze dodatkowe koszty związane z dobudową drugiej części. Na parterze będą odbywały się wystawy oraz różnorodne spotkania. Na pierwszym piętrze będzie siedziba konsulatu litewskiego - przeniesiona z ulicy Batorego, a na drugim - pokoje gościnne. Chciałbym, aby pojawiali się u nas zarówno mieszkający w Toruniu Litwini, jak i Polacy o litewskich korzeniach oraz wszyscy zainteresowani. Formuła będzie otwarta - każdy będzie mógł przyjść i zaproponować przeprowadzenie jakiegoś panelu dyskusyjnego czy utworzenie wystawy i uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Zależy nam także na współpracy z UMK - mówi konsul honorowy Republiki Litewskiej Jerzy Bańkowski.


Wizyta prezydenta Litwy w Toruniu będzie połączona z promocją autobiograficznej książki „Alma i Valdas - Litwa nasz los”. Valdas Adamkus pisze o losach swoich oraz żony Almy Adamkien.


Valdas Adamkus to najczęściej goszcząca w Polsce głowa obcego państwa. Tym razem głównym powodem wizyty prezydenta w Polsce są obchody 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, w wyniku której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Po uroczystościach w Lublinie prezydent pojawi się w Toruniu. To najprawdopodobniej ostatnia wizyta Valdasa Adamkusa w Polsce jako prezydenta Litwy, gdyż w sierpniu zastąpi go na tym stanowisku Dalia Grybauskaite.

1 lipca


Godz 21.40 - uroczystość odsłonięcia tablicy okolicznościowej w Domu Polsko-Litewskim przy ulicy Piekary 12.


Godz. 22.20 - promocja autobiografii autorstwa Almy i Valdasa Adamkusa „Nasz los - Litwa” wydawnictwa Adam Marszałek w Collegium Maximum UMK przy placu Rapackiego 1.


Wstęp wolny.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo