Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa rozkołysane wieczory w klubie

Anna Krzesińska
Niektórzy twierdzą, że słowo reggae pochodzi od nazwy plemienia Regga, mieszkającego nad jeziorem Tanganika

Niektórzy twierdzą, że słowo reggae pochodzi od nazwy plemienia Regga, mieszkającego nad jeziorem Tanganika

<!** Image 2 align=right alt="Image 101498" sub="Piotr Banach, gitarzysta, założyciel grupy Indios Bravos / Fot. Paweł Wiśniewski">Inni mowią, że od wyrazu streggae, który w kingstońskim slangu oznacza prostytutkę. Bob Marley, niekwestionowany król tego gatunku, twierdził że słowo to ma pochodzenie hiszpańskie i oznacza „króla muzyki”. Z kolei Hux Brown, weteran jamajskich studiów nagraniowych, wyjaśnia, że jest to po prostu opis rytmu, dowcipne słowo które oznacza nierówny rytm i zmysłowe brzmienie.

W sobotę i w niedzielę w toruńskim klubie „Od Nowa” będzie się można w te rytmy wsłuchać.

Najpierw Koniec Świata

W sobotni wieczór w „Od Nowie” od godz. 19 jako pierwsi brzmienie reggae zaprezentują muzycy grupy Koniec Świata.

- Na początku 2000 założyłem swój kolejny zespół. Pierwszy dołączył do mnie Tomek (były basista z kapeli De Łindows). W niedługim czasie skompletowaliśmy skład i zaczęliśmy ostro pogrywać. Nazwy jednak jak nie było, tak nie było. W końcu, pod presją pierwszego koncertu, który notabene nie odbył się, byliśmy zmuszeni nazwać jakoś nasz band. Zupełnie nic nam nie przychodziło do głowy. Lecz gdy już trzeba było wrzucić nazwę na plakat, w ostatniej chwili padło na Koniec Świata. Żadna rewelacja, taka sobie nazwa, bez ukrytych znaczeń, sucha, bezpłciowa - opowiada o początkach zespołu Dżeki. W skład grupy wchodzą: Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski, Szymon Cirbus, Wojciech Filipek i Grzegorz Imielski.

Żółw z południa

Następnie zagra zespół Zabili Mi Żółwia. Grupa została założona w połowie 1997 roku, w Mazańcowicach, małej miejscowości koło Bielska-Białej, przez grono przyjaciół, których połączyła pasja grania muzyki. Członkowie zespołu tworzą muzykę będącą połączeniem punka, ska oraz reggae.

<!** reklama>Ich pierwszym publicznym występem był koncert w Szkole Podstawowej w Mazańcowicach w maju 1999 roku. Do ważniejszych koncertów muzycy zaliczają: występy na festiwalu Winter Reggae w 2002 roku, na finale WOŚP w Warszawie w 2004 roku, w warszawskim klubie „Stodoła” w lutym 2004 wraz z Habakukiem, Daabem i innymi na festiwalu „Nie Zabijaj” w Starym Olesnie w lipcu 2005 oraz na trasie Punky Reggae Live 2006.

Grupa gra w składzie: Jakub Wieczorek, Michał Wojnar, Wojciech Homa, Przemysław Danel, Dominik Barnaś.

Polscy Indianie

W niedzielę o godz. 19 wystąpi grupa Indios Bravos. Założycielem i liderem zespołu jest założyciel i były członek grupy Hey gitarzysta Piotr Banach, wokalistą zaś Piotr Gutkowski „Gutek”. Wokalistę czasem wspierają także Magdalena Ciećka-Dziun i Paweł Gawroński „Gawron” (obecnie również menedżer zespołu).

- Trudno powiedzieć, kiedy tak naprawdę zaczęła się historia grupy Indios Bravos. Czy za jej początek można uznać moment, gdy Banach po raz pierwszy zobaczył, a - co ważniejsze - usłyszał Gutka? Było to w katowickim „Spodku” na jakiejś branżowej imprezie w roku bodajże 1996. Banach grał wtedy w zespole Hey, a Gutek wspomagał swoim głosem grupę Overmind - wspominają muzycy na oficjalnej stronie zespołu.

W 1999 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu - „Part One”.

Przez ostatnie cztery lata zespół dał ponad 300 koncertów klubowych i plenerowych zarówno w kraju, jak i za granicą (w Irlandii, Anglii, Szkocji, Czechach). Często wspomagany jest niezwykle barwnymi tańcami wykonywanymi przez zaprzyjaźnioną grupę Indian z zespołu Marka „Kaprysa” Ptasińskiego.

Muzycy wystąpili także podczas tegorycznej edycji toruńskiego festiwalu Song of Songs. W składzie zespołu są: Piotr Banach, Piotr Gutkowski, Krzysztof Sak, Marcin Łuczyński, Ryszard Łabul i Lech Grochala.

Wygraj bilet

Dla naszych Czytelników mamy dwie jednoosobowe wejściówki na koncerty. Otrzymają je dwie pierwsze osoby, które dziś od godz. 12 wyślą pod adresem: [email protected] e-maila z poprawną odpowiedzią na pytanie: Jak nazywała się pierwsza płyta zespołu Indios Bravos?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska