Dwie nowe wystawy w galerii sztuki "Wozownia"

Dwie nowe wystawy w galerii sztuki "Wozownia"

Mirosława Kruczkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Jedna z fotografii Tomasza Tomaszewskiego z wystawy, która będzie czynna w „Wozowni”

Jedna z fotografii Tomasza Tomaszewskiego z wystawy, która będzie czynna w „Wozowni” ©Archiwum "Wozowni"

W australijskie Blue Mountains i w polskie Tatry zaprasza „Wozownia”. Tym miejscom poświęca dwie nowe wystawy.
Jedna z fotografii Tomasza Tomaszewskiego z wystawy, która będzie czynna w „Wozowni”

Jedna z fotografii Tomasza Tomaszewskiego z wystawy, która będzie czynna w „Wozowni” ©Archiwum "Wozowni"

Na wystawie prac Magdaleny Węgrzyn granicę Australii można przekroczyć dosłownie, jako że artystka na podłodze sali ekspozycyjnej narysowała mapę. Jak pisze kuratorka Maria Niemyjska, ta mapa odnosi się do „doświadczania pejzażu przez pryzmat wiedzy naukowej, ale i emocji”.

Wystawa „Blue Mountains Rediscovered” („Góry Błękitne odkryte na nowo”) jest efektem wyjazdu na antypody toruńskiej malarki, doktorantki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

W pracach składających się na tę ekspozycję Magdalena Węgrzyn zawarła nie tylko wrażenia z pobytu na tym odległym kontynencie. Sięgnęła też do jego historii, zwłaszcza do dziejów kolonizacji przez białych przybyszów terenów zamieszkanych wcześniej przez Aborygenów.

Zobacz galerię: Wystawa w rocznicę porozumień sierpniowych

Są więc tam prace nawiązujące do przekroczenia w 1813 roku Gór Błękitnych przez trzech odkrywców: Gregory’ego Blaxlanda, Williama Wentwortha i Williama Lawsona. Ten wyczyn zapoczątkował zasiedlanie wnętrza kontynentu australijskiego.

Autorka wystawy zestawia opowieści na temat tego zdarzenia. Oprócz wspomnianego rysunku na podłodze jest też rysunek wykonany na ścianie galerii dotyczący prób przekroczenia Gór Błękitnych dolinami z ominięciem szczytów.

Obejrzeć można również animację pt. „Eucalyptus Tree” („Drzewo eukaliptusowe”) zainspirowaną historią drzewa, w którym wspomniani zdobywcy Australii wycięli swoje imiona.

Jeden z najbardziej znanych polskich fotografików, od prawie trzydziestu lat współpracujący z magazynem „National Geographic”, Tomasz Tomaszewski tym razem wyjechał w polskie Tatry. Album i wystawę poświęconą góralszczyźnie przygotowywał przez dwa lata.

Czytaj też
Okradli galerię sztuki. Jak wpadli?

Na wystawę pt. „To, co trwałe” składa się 57 barwnych fotografii, opatrzonych obszernymi opisami. Choć, jak pisze Tomasz Tomaszewski, wraz z autorem tekstu do albumu Grzegorzem Kaplą skupili się na Bukowinie Tatrzańskiej, to starali się pokazując to szczególne miejsce wniknąć głębiej w naturę całej góralszczyzny, opowiedzieć o całym Podhalu i jego specyfice.

Wernisaż obu wystaw „Blue Mountains Rediscovered” i „To, co trwałe” odbędzie się w Galerii Sztuki „Wozownia” przy ulicy Rabiańskiej 20 - jutro, w piątek 16 września o godz. 18.

Wstęp na otwarcie jest wolny. W niedzielę 18 września w południe galeria zaprasza na oprowadzanie po wystawach. Wstęp również jest darmowy.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo