MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Północy w Toruniu. Społecznicy sprzątają i apelują do marszałka Całbeckiego i prezydenta Gulewskiego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W sobotę społecznicy z Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów ponownie posprzątali otoczenie dworca.
W sobotę społecznicy z Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów ponownie posprzątali otoczenie dworca. Justyna Kardasz
W sobotę społecznicy z Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów po raz kolejny posprzątali otoczenie toruńskiego Dworca Północnego. Puste donice obsadzili roślinami. Poza tym jednak wokół zabytku nic się nie dzieje. Ile to już lat czeka na obiecaną reanimację?

Budynek toruńskiego Dworca Północnego jest niewielki. Działka, na której się znajduje również do bardzo rozległych nie należy, chociaż to grunt kolejowy, co niewątpliwie komplikuje sprawę. Jednak nawet zawiłości PKP nie tłumaczą tego, że sprawa niewielkiego dworca w Toruniu toczy się już kilkanaście lat, a pomyślnego rozwiązania nadal nie widać!

Jak nasi Czytelnicy zapewne pamiętają, najpierw nowego gospodarza dla opuszczonej nieruchomości szukały Polskie Koleje Państwowe. Dworcem była bardzo zainteresowana jedna z toruńskich firm budowlanych, ostatecznie jednak, po zderzeniu z kolejowym molochem, jej właściciel skapitulował. Później PKP postanowiły uczynić z dworcem to, co wcześniej zrobili ze stojącym obok budynkiem ekspozytury towarowej, czyli po prostu zburzyć. Sprzeciwili się temu społecznicy, miłośnicy zabytków i kolei.

Kiedy władze Torunia zwróciły się do PKP z propozycją przejęcia dworca?

W 2015 roku władze Torunia zwróciły się do PKP z propozycją przejęcia nieruchomości. Trwało to bardzo długo, starania zakończyły się sukcesem dopiero po pięciu latach. Kolejowemu pustostanowi ten czas zdecydowanie nie wyszedł na dobre. Gmina stanęła przed trudnym zadaniem zagospodarowania zdewastowanego budynku, wiosną 2021 roku z pomocą pospieszył jej samorząd województwa. Mamy rok 2024 i jak się sprawy mają?

- Faktycznym właścicielem nieruchomości samorząd województwa stanie się, kiedy zakończone zostaną wszelkie procedury administracyjne, na które umówiły się strony - wyjaśnia sekretarz województwa Marek Smoczyk. - Po formalnym przejęciu nieruchomości opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy obiektu, który będzie podstawą do przeprowadzenia tam prac konserwatorskich. Trwają trójstronne rozmowy między Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Marszałkowskim i Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. dotyczące przekazania nieruchomości. Po stronie UMT leży uzyskanie zgody PKP S.A. na przekazanie Dworca Północ.

Zabiegi samorządów - najpierw miasta, a od 2021 roku również województwa - trwają już dziewięć lat. Czy kiedyś się zakończą? A jeśli tak, to czy będzie wtedy co ratować? Tymczasem w sobotę społecznicy z Chełmińskiego Przedmieścia, Wrzosów i Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu uporządkowali teren wokół zrujnowanego dworca, a puste donice obsadzili roślinami. Zaapelowali też do marszałka Piotra Całbeckiego i prezydenta Pawła Gulewskiego o przywrócenie dworca mieszkańcom.

Kiedy powstał Dworzec Północny?

Dworzec Północny został oficjalnie oddany do użytku 28 lutego 1910 roku. Był pierwszą stacją na linii kolejowej z Torunia do Czarnowa, która służyła przede wszystkim do transportu drewna z podtoruńskich lasów oraz obsługi otwartego jesienią 1909 roku Portu Drzewnego. We wrześniu 1911 roku na bocznicy przy dworcu zatrzymał się złożony pociąg, w którego czterech wagonach znajdowały się elementy sterowca M-1. Po zmontowaniu trafił on do właśnie wybudowanej toruńskiej hali sterowcowej, zadebiutował we wielkich jesiennych manewrach, jakie odbywały się wtedy wokół Torunia. 1 lipca A. D. 1912 Dworzec Północny stał się stacją węzłową, wtedy właśnie została otwarta linia kolejowa do Unisławia i Chełmna. Przez lata zatrzymywały się tu również pociągi sezonowe zmierzające do Barbarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska