Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dym nad miastem. Czym ludzie palą w piecu?

mf
Od lat w okresie jesienno-zimowym na Toruniem unosi się wiele dymu
Od lat w okresie jesienno-zimowym na Toruniem unosi się wiele dymu Sławomir Kowalski
Dla 13 procent ankietowanych z naszego województwa palenie śmieci w piecu i kominku to wyraz przedsiębiorczości.

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości i województw zagrożonych smogiem wciąż rośnie. Województwo kujawsko-pomorskie to jeden z tych regionów, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący, a emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile, zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego. Dzieje się tak, kiedy użytkownicy domowych palenisk, w tym pieców i kominków, chcąc uzyskać z nich jak najwięcej ciepła jak najtańszym kosztem, zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa stałe.

Jak mieszkańcy ogrzewają domy
Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu zapytali Polaków, o jakość powietrza i nawyki dotyczące ogrzewania domów. Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia zapytał mieszkańców posiadających domy jednorodzinne, bliźniaki lub szeregowce (niepodłączone do sieci ciepłowniczej) w jaki sposób ogrzewają swój dom.

Zobacz też Toruń. Cztery osoby zatruły się czadem!

W zakresie świadomości ekologicznej, uzyskane wyniki wskazują, że 41 proc. respondentów z województwa kujawsko-pomorskiego ocenia jakość powietrza w Polsce jako średnią, 39 proc. z nich uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą, a 21proc. za złą lub bardzo złą. 94 proc. respondentów deklaruje znajomość pojęcia „smog”, a ponad co drugi wie na czym polega zjawisko „niskiej emisji”. Wskazuje to na dość dużą świadomość ekologiczną, biorąc pod uwagę, że 40 proc. respondentów z całej Polski przyznaje, że nie wie na czym zjawisko „niskiej emisji” polega lub twierdzi, że nigdy się z nim nie spotkało. Mimo, że aż 45 proc. ankietowanych stara się unikać palenia śmieci, to nadal 13 proc. z nich uważa to za wyraz przedsiębiorczości i oszczędności. Jeśli chodzi o rodzaj drewna opałowego to 71 proc. przy wyborze kieruje się przede wszystkim ceną. 38 proc. ankietowanych wskazało dąb, jako najlepszy gatunek do ogrzewania domu, z kolei za najgorszy, głosami 25 proc. respondentów uplasowała się topola.

Ważne odpowiednie przechowywanie drewna
Wyniki badania wskazują, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wiedzą stosunkowo dużo na temat prawidłowego przechowywania drewna i zapewnienia mu jak najlepszych parametrów efektywnego i ekologicznego spalania. Ponad 83 proc. z nich wie, że sposób przechowywania drewna ma ogromny wpływ na ilość emitowanego dymu, w związku z czym aż 75 proc. posiada specjalne pomieszczenia do składowania drewna, by nie pozbawiać go właściwości, mających wpływ na jego kaloryczność, a także efektywność i ekologię procesu spalania.

- W obliczu trwającego właśnie sezonu grzewczego chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk, że kominek czy piec to nie śmietnik i trzeba wiedzieć czym i jak palić, by robić to ekologicznie, efektywnie i ekonomicznie - informuje Marcin Brysiak, organizator kampanii Nie Rób Dymu. - Nie zapominajmy, że równie istotna jak rodzaj paliwa jest jakość i technologia samego paleniska oraz jego prawidłowe utrzymanie. Naszą kampanię adresujemy do wszystkich Polaków i mamy wielką nadzieję, że z czasem uda nam się wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Najlepszy jest dąb
Organizatorzy kampanii Nie Rób Dymu przeprowadzili również w warunkach laboratoryjnych analizę emisyjności czterech najczęściej używanych do opału przez Polaków gatunków drzewa.

Analizie emisyjności poddano sosnę, dąb, brzozę oraz wierzbę energetyczną. Wyniki analizy potwierdzają, że niskoemisyjne spalanie drewna jest możliwe i jest ściśle związane zarówno z jakością drewna, jak i jakością paleniska. Najlepszym gatunkiem drzewa do palenia w piecu i kominku jest dąb, ponieważ pali się wolno i długo, a także posiada wysoką wartość kaloryczną. Zdecydowanie należy unikać drzew iglastych, w których duża zawartość żywicy tworzy chmury dymu, a także zanieczyszcza wnętrze i przewody kominowe, a przez to obniża wydajność i sprawność paleniska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska