Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskont mocno zagrożony

Alicja Cichocka
Teren, na którym znajduje się parking na ok. 100 aut SM „Rubinkowo” chce sprzedać za 3,3 mln zł
Teren, na którym znajduje się parking na ok. 100 aut SM „Rubinkowo” chce sprzedać za 3,3 mln zł Sławomir Kowalski
Nie ma zgody na budowę Aldiego w miejscu parkingu na toruńskim Rubinkowie. Urząd miasta odrzucił wniosek o warunki zabudowy tego miejsca.

[break]
Toruń, Rubinkowo Nowy dyskont Aldi miałby powstać na atrakcyjnej działce, obecnie należącej do Spółdzielni Mieszkaniowej „Rubinkowo”. W miejscu parkingu dla 100 samochodów pomiędzy ulicami Dziewulskiego i Piskorskiej. Spółdzielnia, na transakcji sprzedaży działki liczącej 4,5 tys. metrów, mogła zarobić 3,3 miliona złotych (750 zł za metr kwadratowy terenu).

Ruch oporu

Kolejne 800 tys. złotych prywatny inwestor chciałby wydać na parkingi w sąsiedztwie dyskontu, między innymi na zwężonej promenadzie spacerowej, a zarząd spółdzielni zapewniał, że w ten sposób uda się odzyskać na osiedlu postoje dla aut.

Pomysł sprzedaży tak atrakcyjnego terenu, nawet za tak dobrą cenę, ku zaskoczeniu Zarządu SM „Rubinkowo” został oprotestowany. Spółdzielcy przeciwni tej inwestycji przekonywali, że sytuacja ekonomiczna spółdzielni jest dobra i nie wymaga spieniężenia gruntu. Mieszkańcy osiedla twierdzili, że dyskont zabierze im parking dla samochodów.

To silna zabudowa. Jako architekt, takiego pawilonu w tym miejscu sobie po prostu nie wyobrażam - Adam Popielewski, Urząd Miasta

Ruch oporu wobec tej inwestycji rósł. Protestowali handlarze z sąsiedniego targowiska Manhattan, obawiając się wyniszczającej konkurencji dyskontu. Pomysł wzbudził ogromne emocje wśród dyrekcji i rodziców dzieci z pobliskiego żłobka miejskiego numer 2 sąsiadującego z promenadą, wzdłuż której miałyby powstać miejsca parkingowe.

- Drżymy o bezpieczeństwo naszych dzieci - mówili.

Negatywną decyzję w tej sprawie kilka dni temu wydał Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Toruniu. Odrzucił wniosek prywatnego inwestora o warunki zabudowy dla tego terenu.

Pomniejsza przestrzeń

- Planowany projekt zabudowy zbyt mocno i w sposób niedopuszczalny pomniejsza przestrzeń otwartą tej części osiedla Rubinkowo, chodzi o chodniki i parkingi - uzasadnia dyrektor Adam Popielewski z Wydziału Architektury i Budownictwa UM w Toruniu. - Budynek powinien uzupełniać lub nawiązywać do już istniejącej linii zabudowy, a nie kolonizować wolne przestrzenie, jak jest w tym wypadku

Według architekta „tak silna zabudowa” w tym charakterystycznym fragmencie miasta wymaga uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego i uruchomienia procedury konsultacji społecznych projektu.

- W trybie decyzji o warunkach zabudowy takiego pawilonu w tym miejscu jako architekt sobie nie wyobrażam - dodaje dyrektor Popielewski.

Inwestor może odwołać się od decyzji urzędników do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i zapewne tak zrobi.

Zarząd Spółdzielni „Rubinkowo” oficjalnej informacji o stanowisku Urzędu Miasta jeszcze nie otrzymał,

Halina Kowalska, rzecznik tej spółdzielni przekazała nam wczoraj, że inwestor nadal jest zainteresowany kupnem gruntu. Aktualna jest też decyzja Walnego Zgromadzenia „Rubinkowa”, które zgodziło się na sprzedaż tego terenu na sklep i parking.

Spośród 10 tysięcy członków głosowało w tej sprawie 188 osób, za sprzedażą było 159 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska