Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci i seniorzy na tropie historii

Karolina Rokitnicka
Najmłodsi mieszkańcy mają okazję poznać „świat w zupełnie starym stylu”. Pomagają im w tym, między innymi, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Najmłodsi mieszkańcy mają okazję poznać „świat w zupełnie starym stylu”. Pomagają im w tym, między innymi, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Karolina Rokitnicka
Trzy instytucje wspólnie działają na rzecz najmłodszych. Efektem współpracy są atrakcyjne wycieczki. Dzięki nim będzie możliwe opracowanie przewodnika po regionie.

Projekt „Czy świat w zupełnie starym stylu” opracował Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z biblioteką z Golubia-Dobrzynia. Udało się pozyskać ponad 4 tys. zł na jego realizację z Urzędu Marszałkowskiego. W ramach niego seniorzy z UTW jeżdżą razem z podopiecznymi Świetlicy Socjoterapeutycznej w Golubiu-Dobrzyniu na wycieczki. Odwiedzili już Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zaplanowano jeszcze wyjście na golubski zamek.

Najciekawsze zakątki

- Po wszystkich obiektach oprowadzają nas przewodnicy. Efektem wyjazdów będzie folder z opisami zwiedzanych miejsc. Cały projekt zakończy się 7 sierpnia piknikiem. To międzypokoleniowy projekt. Chcemy dać szansę wakacyjnych wyjazdom dzieciom z rodzin o trudnej sytuacji materialnej - informuje Janina Tuszyńska z UTW.
Wyjazdy wywołują sporo emocji. - Najbardziej na wycieczce do muzeum w Toruniu podobał się zakład fryzjerski przeniesiony z Golubia - mówi Oliwia.

Golub w Toruniu

Zakład fryzjerski należał do Wiktora Kuźmińskiego i powstał na golubskim rynku w 1902 roku.
- W toruńskim muzeum jest więcej elementów związanych z naszym miastem. Otwiera ją zdjęcie zrobione przy moście, przy dawnej komorze celnej - mówi Barbara Wasiluk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Smak domowego chleba

Dzieci zwróciły także uwagę na dawną strażą pożarną, izbą lekarską, pracownię kowalską oraz szkołę.
Dawne czasy - bez prądu, telefonów, sprzętów AGD - dla wielu dzieci to zupełnie nowe ciekawostki, z którymi nigdy się nie spotkały. Dla seniorów natomiast to podróż sentymentalna.
- Sama pamiętam, jak odrabiałam lekcje przy lampie naftowej. Z tych czasów najbardziej brakuje mi smaku domowego chleba, który mama piekła w piecu opalanym drewnem. Te wyjazdy ożywiają wspomnienia z dzieciństwa - mówi słuchaczka UTW Aleksandra Żuchowska.
- Dobrze pamiętam czasy bez prądu. Wtedy prano na tarce, chowano jedzenie w ziemiankach, prasowano żelazkiem na węgiel - dodaje Janina Tuszyńska, koordynator golubsko-dobrzyńskiej filii UTW. - Prąd do mojej rodzinnej wsi Sadykierz dotarł dopiero kiedy miałam 18 lat.
Cykl wyjazdów zakończy się wydaniem folderu związanego z odwiedzanymi muzeami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska