MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci, rodzice i nauczyciele nie chcą likwidacji małej szkoły w Siemoniu

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W obronie szkoły mieszkańcy zebrali 400 podpisów. Na  pierwszym planie dyrektor szkoły, Grażyna Ciechowska
W obronie szkoły mieszkańcy zebrali 400 podpisów. Na pierwszym planie dyrektor szkoły, Grażyna Ciechowska Grzegorz Olkowski
Niewiele dzieci i duże koszty - tak zamiar zamknięcia placówki uzasadniają władze gminy Zławieś Wielka. - Ta szkoła to serce naszej wsi. Działa od przedwojnia i jest dobra - mówią jej obrońcy.

Szkoła w Siemoniu (gm. Zławieś Wielka) ma obecnie 67 dzieci: w klasach 0-VI oraz punkcie przedszkolnym. Ale dla wsi jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko placówką oświatową.

- To serce naszej wsi. Ośrodek kultury, miejsce spotkań seniorów i młodzieży w jednym. Ostatnim dowodem na to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Dzień Babci i Dziadka, na który seniorzy wyczekiwali cały rok - podkreśla Anna Olechnicka, przedstawicielka rodziców.

Pani Anna od razu prezentuje 400 podpisów (z PESEL), zebranych w obronie szkoły. Kładzie przy nich ulotkę wyborczą wójta Jan Surdyki, opatrzoną hasłem „Dla ludzi i z ludźmi”...

- Mała szkoła to same zalety - dodają inni rodzice. - Przepływ informacji nauczyciel-rodzic jest błyskawiczny. W szkole jest bezpiecznie, nie ma żadnych używek. Dzieci nie tylko osiągają dobre wyniki w nauce, ale i wychowywane są zgodnie z wartościami, którym i my hołdujemy. Szacunek dla drugiego człowieka, poszanowanie tradycji i kultury nie są tu pustymi słowami. Nie wyobrażamy sobie Siemonia bez szkoły!

Grażyna Ciechowska, dyrektor placówki, już zapowiedziała, że choć po wygranym konkursie wójt powierzył jej funkcję do 2017 roku, z końcem czerwca przejdzie na emeryturę. - Niech moja praca i pensja nie obciążają budżetu - mówi.

W obronie szkoły staje też z cała mocą ks. Marek Remgiel, proboszcz w Siemoniu. Na niedzielnej mszy ze łzami apelował do radnych i gospodarzy gminy o rozwagę i solidarność. Tymczasem Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej plan likwidacji już przygotowuje. Uchwała o zamiarze likwidacji stanąć ma na obradach Rady Gminy w najbliższy czwartek.

- Koszt utrzymania szkoły w 2015 r. wyniósł 894 tys. 713 zł wraz z punktem przedszkolnym. To jest 16 tys. 183 zł w przeliczeniu na jednego ucznia. Subwencja oświatowa, jaką gmina otrzymała w ub.r., przypadająca na uczniów Szkoły Podstawowej w Siemoniu, wyniosła tymczasem niecałe 439 tys. 130 zł, czyli zaledwie ok. 50 proc. kosztów utrzymania szkoły - przekazuje wyliczenia Grażyna Krystosiak, sekretarz gminy. - Obecnie w szkole jest 67 dzieci. Szacujemy, że w związku ze zmianą wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego, w roku szkolnym 2016/2017 liczba uczniów szkoły jeszcze się zmniejszy...

Dzieciom proponuje się szkołę w Rzęczkowie.

Czytaj także w piątkowym Magazynie "Nowości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska