Zgodnie z art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Ustawowym dziedzicem w myśl art. 931 § 1 k.c. jest jedynie osoba pozostająca w związku małżeńskim ze spadkodawcą w chwili otwarcia spadku (w chwili jego śmierci). Przymiotu takiego, co oczywiste, nie ma małżonek rozwiedziony.
Jak się zrzec długu?
Spadkobierca ustawowy może zrzec się dziedziczenia w drodze umowy za życia spadkodawcy. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia zawierana jest pomiędzy przyszłym spadkodawcą a osobą należącą do kręgu jego spadkobierców ustawowych. Przedmiotem zrzeczenia się jest prawo do dziedziczenia z ustawy. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 1048 k.c.).
Toruń z lotu ptaka [ZDJĘCIA]
Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.
Natomiast po śmierci spadkodawcy spadkobierca, by uchylić się od odpowiedzialności za długi spadkowe, powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.
Zobacz także: Torunianie utknęli w Tajlandii przez awarię samolotu
Przy dziedziczeniu ustawowym - w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności - termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dochodzącego w dalszej kolejności rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę.
W przypadku małoletniego spadkobiercy oświadczenie o odrzuceniu spadku składa jego przedstawiciel ustawowy, po uzyskaniu na to zgody sądu.
Odrzucenie spadku
Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego nie biegnie do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego zezwalającego na złożenie tego oświadczenia.
Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Odrzucenie spadku przez spadkobiercę ustawowego powołanego do dziedziczenia w pierwszej kolejności może powodować, że jego udział spadkowy przypada jego zstępnym. Albo też - zostają powołane osoby dziedziczące po zmarłym w dalszej kolejności. Są to rodzice, rodzeństwo lub zstępni rodzeństwa, dziadkowie i ich zstępni. Ostatecznie zaś - gmina lub Skarb Państwa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?