Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki zaangażowaniu toruńskich pasjonatów słynna Czapla znów będzie mogła poszybować

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Czaple na toruńskim lotnisku. Zdjęcia z lat 60.
Czaple na toruńskim lotnisku. Zdjęcia z lat 60. Z archiwum TSSZS
Członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców zbierają pieniądze na remont Czapli, szybowca kiedyś bardzo popularnego i do dziś bardzo bliskiego sercom starszych szybowników, który jednak dziś jest absolutnym białym krukiem.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Czapla, gatunek niemal całkowicie wymarły. Do dziś w Polsce zachowało się tylko pięć szybowców tego typu - dwa znajdują się w krakowskim muzeum, dwa są w rękach prywatnych, natomiast jeden trafił do Torunia, pod skrzydła członków Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców. Żaden z nich nie lata, ale to się może niebawem zmienić. Torunianie zamierzają swój egzemplarz wyremontować i poszybować. A doświadczenie w reanimacji legendarnych polskich konstrukcji szybujących mają spore. W ubiegłym roku udało im się wyremontować Jaskółkę, czyli jeden z najsłynniejszych szybowców, jakie powstały w Polsce. Ludziom, którzy siedzieli za jej sterami udało się pobić ponad 17 rekordów świata. Jaskółek nie powstrzymała nawet żelazna kurtyna, szybowce tego typu były bardzo cenione w Europie Zachodniej, a także w obu Amerykach i Australii. Jak to często bywa, ze 135 zbudowanych w latach 50. i 60. Jaskółek, w kraju nie zachowała się ani jedna zdatna do lotu. To się zmieniło właśnie dzięki toruńskim pasjonatom, którzy kupili szybowiec sprowadzony wcześniej z Belgii i, między innymi dzięki funduszom zebranym podczas zbiórki internetowej, wyremontowali go.

- Wszyscy jesteśmy jesteśmy szybownikami, wszyscy pasjonujemy się też historią. W pewnym momencie jedno i drugie się połączyło – mówił wtedy w rozmowie z "Nowościami" Grzegorz Kazuro, prezes Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców.

Teraz przyszedł czas na kolejny zabytek, a także dowód wielkiego kunsztu polskich konstruktorów. Czapla jest dwumiejscowym szybowcem szkolnym, który został oblatany w 1953 roku. Od drugiej połowy lat 50. praktycznie do lat 80., czyli w czasach dla polskiego szybownictwa niezwykle udanych, niemal każdy stawiał pierwsze kroki w chmurach właśnie dzięki Czaplom.

"Na początku lat pięćdziesiątych zaczęto rozważać zmianę systemu szkolenia na metodę dwusterową - czytamy w opisie przygotowanym przez członków TSSZS. - Dzięki tej metodzie instruktor miał możliwość demonstrowania manewrów w trakcie lotu a w sytuacjach niebezpiecznych mógł przejąć stery. Do zastosowania tej metody szkolenia potrzebny był szybowiec dwumiejscowy o odpowiednich charakterystykach. Musiał to być szybowiec prosty w pilotażu, stateczny i wybaczający błędy i zapewniający dobrą komunikację pomiędzy uczniem a instruktorem. (...) Tym szybowcem stała się SZD-10 Czapla, której prototyp został oblatany w listopadzie 1953 roku przez Adama Zientka i Adama Dziurzyńskiego. Szybowiec został zaprojektowany w zespole pod kierunkiem konstruktorów inż. Roman Zatwarnicki, Irena Kaniewska i Marian Gracz. Próby w locie wykazały konieczność wprowadzenia pewnych poprawek . Po zmodyfikowaniu szybowiec trafił do produkcji i 30 listopada 1955 roku oblatano pierwszy z 19 zamówionych egzemplarzy oznaczonych SZD-10bis. Ich produkcją zajęły się Zakładach Sprzętu Lotnictwa Sportowego w Krośnie. Ze względu na duże zapotrzebowanie na nowy szybowiec, jego produkcję pojęto też w Zakładach Sprzętu Lotnictwa Sportowego we Wrocławiu oraz Wojskowych Zakładach Remontowych w Łodzi. Łącznie wyprodukowano 155 sztuk szybowca Czapla".

Toruńska Czapla ma szansę stać się jedyną w Polsce Czaplą szybującą. Stanie się tak, jeśli miłośnikom zabytkowych szybowców uda się zebrać 30 tysięcy złotych na remont. Zbiórkę Toruńskie Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowych Szybowców prowadzi na portalu zrzutka pl TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska