Dzielnice po toruńsku

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Patriotyzm dzielnicowy? Trudno u nas o coś takiego, bo dzielnic w Toruniu nie ma. Zamiast nich są okręgi, niektóre wyznaczone dość dziwnie. Małe Mokre jest dziś np. częścią okręgu... Staromiejskiego.

Patriotyzm dzielnicowy? Trudno u nas o coś takiego, bo dzielnic w Toruniu nie ma. Zamiast nich są okręgi, niektóre wyznaczone dość dziwnie. Małe Mokre jest dziś np. częścią okręgu... Staromiejskiego.

Prezydent Torunia skończył niedawno swój tegoroczny cykl spotkań z mieszkańcami poszczególnych części miasta. Korzystamy więc z okazji, by przyjrzeć się nieco podziałowi miasta. Korzenie większości toruńskich dzielnic wyrastają z głębokiej przeszłości i pamiętają na ogół czasy średniowiecznych przedmieść, może więc się wydawać, że ich granice są równie wiekowe. Nie są. Toruń oficjalnie się na dzielnice nie dzieli.

<!** reklama>- W czerwcu 1997 roku uchwałą Rady Miasta Torunia powołano okręgi, będące jednostkami pomocniczymi gminy - tłumaczy Sylwia Derengowska z wydziału komunikacji społecznej i informacji. - Miasto zostało podzielone na 14 okręgów, a ich mapa zawierała uwarunkowania urbanistyczne i gospodarcze. Nadano im nazwy, wynikające z nazw historycznych przedmieść oraz jednostek osadniczych, sukcesywnie włączanych w granice administracyjne miasta, jak np. w latach 70. Kaszczorek.

W ten sposób narodziło się chociażby Jakubskie-Mokre, które połączyło dwa stare toruńskie przedmieścia, przy okazji jednak jedno z nich zostało poważnie okaleczone. Kto by pomyślał, że słynne „kolano” ulicy Podgórnej jest jedną z atrakcji Mokrego, ten się pomyli, ponieważ ten fragment miasta razem z okolicami Bumaru, jest częścią okręgu Staromiejskiego. Ten porzucił bowiem mury oraz bramy starówki i swoje granice, decyzją urzędników, oparł od północy na linii ulicy Wybickiego, na wschodzie wzdłuż Grudziądzkiej, Warneńczyka do pl. Pokoju Toruńskiego, na zachodzie o aleję Jana Pawła II, Czerwoną Drogę i Szosę Chełmińską. Tylko na południu granica została bez zmian, Wisła okazała się barierą bardzo wytrzymałą. W ten sposób jednak okręg Staromiejski wchłonął spore fragmenty Mokrego i Chełmińskiego Przedmieścia.

- Z tymi granicami często były kłopoty, największe z rozdzieleniem Mokrego i Chełmińskiego Przedmieścia - mówi Bohdan Orłowski, autor strony oToruniu.net jednej z największych kopalni informacji o przedwojennym mieście. - Podział wzdłuż Grudziądzkiej? To umieszcza Małe Mokre poza granicami osiedla!

Dzieje się tak chyba tylko formalnie, bo choć w dokumentach toruńskiego magistratu widać wielki okręg staromiejski, to na przyłączonych do niego terenach wiszą tabliczki informujące o tym, że... jest to osiedle Mokre. Granice współczesnych okręgów, jak widać, nie są już takie czytelne, jak je widzi magistrat.

Osiedle Staromiejskie

Od północy - ul. Wybickiego; od wschodu - ul. Grudziądzka i Warneńczyka do pl. Pokoju Toruńskiego; od południa - linia Wisły; od zachodu - al. Jana Pawła II, Czerwona Droga, Szosa Chełmińska.

Bydgoskie I

Granice: linia Wisły, ul. Przybyszewskiego, Bydgoska, Sienkiewicza do Balonowej i św. Józefa do św. Klemensa, św Klemensa, Szosa Okrężna, do Polnej i stąd granica biegnie dalej północnym skrajem lotniska do granicy miasta.

Bydgoskie II

Granice: linia Wisły, al. Jana Pawła II, Czerwona Droga, Szosa Chełińska, ul. Bema i Balonowa, Gagarina do pl. ks. S. Frelichowskiego, Sienkiewicza, Bydgoska do Reja i Przybyszewskiego do Wisły.

Bielawy-Grębocin

Granice wyznaczają: granica miasta, Szosa Lubicka - do Olsztyńskiej, ul. Niesiołowskiego, Bukowa, Skłodowskiej-Curie - do ul. Równiennej, ul. Równinna i Wałdowska do granic miasta i od nich granica osiedla prowadzi dalej do ul. Odległej.

Rubinkowo

Granice wyznaczją ulice: Szosa Lubicka, Cyprysowa, Leszczynowa, Rydygiera, Wschodnia, Curie-Skłodowskiej, Bukowa, Niesiołowskiego - przedłużenie do skrzyżowania Lubickiej z Olsztyńską.

Chełmińskie

Od północy - ul. Polna; od wschodu - ul. Grudziądzka i Wybickiego; od południa - ul. Wybickiego, Szosa Chełmińska, Bema, Balonowa, św. Józefa, św. Klemensa do Szosy Okrężnej; od zachodu - Szosa Okrężna do Polnej.

Jakubskie Mokre

Od północy - granica miasta; od zachodu - Grudziądzka, Warneńczyka, do pl. Pokoju Toruńskiego i torami do Wisły; od południa - linia Wisły; od wschodu - ul. Wianki, Przy Skarpie, Szosa Lubicka, Cyprysowa, Leszczynowa, do Rydygiera i na zachód do Wschodniej, Skłodowskiej-Curie, a następnie Równinną i Wałdowską do granic miasta.

Na Skarpie

Granice wyznaczają: Szosa Lubicka, ulica Przy Skarpie i granica miasta.

Kaszczorek

Granice osiedla wyznacza: granica miasta, ulica Przy Skarpie i ulica Wianki do linii Wisły.

Wrzosy

Granice osiedla wyznaczają: granica miasta, ul. Grudziądzka do Polnej, ul. Polna, lasy Barbarki.

Stawki

Granice: linia Wisły, przedłużeniem mostu drogowego wzdłuż ul. Idzikowskiego do granicy miasta, dalej granicą miasta do ul. Lipnowskiej i Lipnowską, Łódzką, Starą Drogą, Strzałową, Łódzką, do mostu kolejowego.

Podgórz

Granice miasta, linia mostu drogowego wzdłuż ul. Idzikowskiego do granic miasta, linia Wisły.

Czerniewice

Granica biegnie: ul. Lipnowską wzdłuż torów kolejowych, linią Wisły, granicą miasta.

Rudak

Granica przebiega: linią Wisły, przedłużeniem mostu kolejowego po linii prostej do ul. Łódzkiej, ulicami: Strzałową, Starą Drogą do Łódzkiej i dalej Łódzką oraz Lipnowską.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
ggg

jakie sześć? w jakim momencie przecież Stawki, Piaski, Rudak, Kaszczorek czy Bielawy to były osobne wsie, Mokre nigdy nie było przedmieściem, a osobną wsią (a swego czasu nawet dwiema), Podgórz do 1938 r. był osobnym miastem

z
zaciekawiony

Historycznie Toruń dzieli się na 6 dzielnic : Stare i Nowe Miasto, Przedmieście Bydgoskie, Przedmieście Chełmińskie, Przedmieście Mokre, Przedmieście Jakubskie i Podgórz.

J
Jastasek

Tak ustalono bo ktoś jest po geografi

G
Grzech

Najbardziej mnie zdumiewa podział Bydgoskiego. Co mają bloki przy Gagarina czy św. Józefa do "starego" Bydgoskiego?

Dodaj ogłoszenie