Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Dziś pojawi się posąg Józefa Hallera. Odsłonięcie w...

Dziś pojawi się posąg Józefa Hallera. Odsłonięcie w poniedziałek

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Dziś pojawi się posąg Józefa Hallera. Odsłonięcie w poniedziałek
Rzeźbiony dowódca Błękitnej Armii będzie witany w Toruniu niemal tak uroczyście, jak generał Haller z krwi i kości, gdy w 1920 roku wkraczał do miasta, przyłączając je znów do Polski.
Dziś pojawi się posąg Józefa Hallera. Odsłonięcie w poniedziałek

Rzeźbiony dowódca Błękitnej Armii będzie witany w Toruniu niemal tak uroczyście, jak generał Haller z krwi i kości, gdy w 1920 roku wkraczał do miasta, przyłączając je znów do Polski.Poniedziałkową uroczystość, nad którą patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski, uświetni swoją obecnością m.in.

prawnuczka Błękitnego Generała, Barbara Haller. Obok niej pojawi się także replika sztandaru Błękitnej Armii, jaka przyjedzie do Torunia z podkrakowskich Jurczyc, rodzinnego gniazda generała Józefa Hallera.


Najpierw msza


- Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 12 mszą w kościele garnizonowym odprawioną pod przewodnictwem księdza biskupa Józefa Guzka, biskupa polowego Wojska Polskiego - mówi Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia. - Po niej, o godzinie 13 nastąpi odsłonięcie pomnika. Do Torunia zjadą Hallerczycy z całej Polski.


Prezydenta Rzeczypospolitej, który w poniedziałek nie będzie mógł pojawić się w Toruniu, na placu Świętej Katarzyny ma reprezentować profesor Tomasz Nałęcz z prezydenckiej kancelarii. Pod pomnik ma także pomaszerować wojskowa kompania honorowa, wspierana przez oddział kawalerii.


To wszystko będzie się działo w poniedziałek, u stóp mającego w sumie ponad sześć metrów wysokości monumentu. Swoje pełne rozmiary pomnik osiągnie jednak dopiero dziś o godzinie 13, gdy na gotowym cokole stanie generalska rzeźba.


- Chciałem, żeby Józef Haller miał na tym pomniku charakter wodza, który decyduje o granicach państwa - opowiada o swoim dziele Andrzej Borcz, autor pomnika.


Monument upamiętniający wodza Błękitnej Armii zostanie odsłonięty u wylotu ulicy Piastowskiej, a więc w miejscu, przez które w 1920 roku zajmujące Toruń błękitne wojska przemaszerowały. W poniedziałek zbiorą się tu tłumy, co spowoduje, że na kilka godzin miejsce to będzie niedostępne dla samochodów.


Uwaga, kierowcy!


- Na czas uroczystości zamknięty będzie odcinek drogi krajowej nr 15 i 80 na odcinku od ul. Warszawskiej do ronda Pokoju Toruńskiego oraz plac Świętej Katarzyny na odcinku od ul. Gregorkiewicza do ul. Dobrzyńskiej - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Przewidywane jest zamknięcie ul. Piastowskiej od pl. 18 stycznia do ul. Dobrzyńskiej.


Już dziś po południu na Piastowskiej mają się pojawić znaki informujące o zakazie zatrzymywania od ul. Dobrzyńskiej do Poniatowskiego, będą jednak obowiązywały tylko w poniedziałek.


Pomnik, którego budowa spowodowała zniszczenie stojącego u wylotu Piastowskiej jeszcze od czasów generała Hallera słupa ogłoszeniowego, jest kolejnym, jaki ku czci dowódcy Błękitnej Armii w Toruniu powstaje. Przed wojną generał miał swoje miejsce pamięci przy ulicy Traugutta. Pomnik, którego resztki można jeszcze na Jakubskim Przedmieściu odnaleźć, został zniszczony przez Niemców.

Warto wiedzieć


Na cokole, na wystawie i na kliszy


  • Uroczystości odsłonięcia pomnika towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe „Powrót Pomorza do Polski w 1920 roku. Dowódca wojsk Frontu Pomorskiego generał Józef Haller”. Można ją będzie obejrzeć na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wystawa będzie czynna od 10 do 19 sierpnia.
  • Wkroczenie wojsk polskich w styczniu 1920 roku i przyjazd do Torunia samego generała Hallera, były filmowane. Niestety, te bezcenne taśmy nie zachowały się do naszych czasów.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo