Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Muzeum Etnograficznym odbędzie się debata przy okazji trwającej wystawy

Paulina Błaszkiewicz
Praca z wystawY
Praca z wystawY materiały Muzeum Etnograficznego
Naukowczynie z różnych uczelni w Polsce wezmą udział w panelu dyskusyjnym „Konfrontacje, spory, konflikty”.

Pretekstem do zorganizowania konferencji jest wystawa autorstwa Aleksandry Jarysz „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść”, prezentowana do 26 maja.

Różne tematy

Program konferencji, która od wczoraj odbywa się w Muzeum Etnograficznym tworzą m.in. referaty etnologów, antropologów, kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, politologów, socjologów, czy folklorystów.

"Odszedłem ze względu na „Skarbiec”, zostałem oszukany. Papiery za drzwiami. Świadek: córka Kamila” - napisał torunianin Antoni Misztal na kartce 10 czerwca 2013 roku. I powiesił się na klamce od szafy. To jeden z najdrastyczniejszych przykładów tego, do czego doprowadzał ludzi gdański parabank. (Dramat torunianina opisywaliśmy w "Nowościach" w reportażu "Mojego ojca zabiła pożyczka").Polecamy: Biedronka, Lidl, Netto... Ile zarabiają na kasie? Zarobki 2019Jak działał PKF Skarbiec, który później zmieniał nazwy na Pomocną pożyczkę i Pożyczkę gotówkową? Wszystko wskazuje na to, że mechanizm oszustwa był bardzo prosty. Parabank kusił szybkimi pożyczkami dla każdego. Obiecywał nawet bardzo duże kwoty pieniędzy osobom pozbawionym zdolności kredytowej. Pobierał od nich opłaty przygotowawcze (od 500 do 2500 zł, w zależności od wysokości pożyczki) i kazał czekać. Po jakimś czasie klienci dowiadywali się, że kredytu jednak nie otrzymają. Stawiano im kolejne warunki, których nie byli w stanie spełnić. Opłat wstępnych im nie zwracano.Polecamy: Najnowszy odcinek Spod Ekranu

Ruszył proces parabanku Skarbiec! 3 tys. ofiar tylko z Torun...

Bardzo ważną częścią konferencji poświęconej macierzyństwu w Muzeum Etnograficznym jest dzisiejszy panel dyskusyjny „Konfrontacje, spory, konflikty”, który rozpocznie się o godzinie 13. Wezmą w nim udział: dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK: filozofka, filolożka, tłumaczka z Instytutu Filozofii UMK w Toruniu; dr hab. Agnieszka Gawron: filolożka, która prowadzi badania m.in. z zakresu motherhood studies w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim, dr Elżbieta Korolczuk- socjolożka, kulturoznawczyni z Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie, i Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Katarzyna Lewandowska - historyczka sztuki, feministka, kuratorka , związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Naukowczynie w swojej dyskusji poruszą kwestie związane z aborcją, opieką okołoporodową, łączeniem macierzyństwa z pracą zawodową, różnymi modelami wychowawczymi, opieką państwa, macierzyństwem a związkami nieheteronormatywnymi. Wstęp na panel dyskusyjny jest wolny.

Dziś (15.05) w Brodnicy zakończył się proces Krzysztofa G., oskarżonego o zgwałcenie zatrzymanej kobiety w komendzie policji. Prokuratura zażądała surowej kary. Obrońca wniósł o uniewinnienie.SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>>Zobacz także: Śmiertelny wypadek pod Brodnicą. Sprawca uciekł, a potem wrócił na miejsce tragedii

Policjant zgwałcił? Koniec procesu! Brodnicka prokuratura żą...

Sekrety macierzyństwa

Pod takim hasłem w najbliższa sobotę zaplanowano Europejską Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym. W Arsenale - głównym budynku będzie można oglądać wystawy: „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850-1950”, „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść” oraz „Salonik Pani Profesor ”- biograficzna ekspozycja dotycząca życia i dzieła prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej - „matki-założycielki” Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które świętuje w tym roku 60-lecie istnienia. Na wszystkich wystawach zostaną zaakcentowane wątki dotyczące macierzyństwa poprzez dodatkowe komentarze muzealników i działania z publicznością.

- Chętni będą mogli odbyć kurs tradycyjnego gotowania z mamą w kuchni, poznać sekrety związane z tradycyjnym ubiorem kobiecym, higieną i dbałością o wygląd, posłuchać opowieści o Matce matek w religijnym aspekcie, poznać zwyczaje, wierzenia, tradycje związane z płodnością, ciążą porodem, macierzyństwem, poznać dawne zabawki tworzone dla dzieci przez matki lub bliskich, pośpiewać wspólnie kołysanki, wykonać bransoletkę na szczęście dla mamy, potrudzić się rozwiązywaniem zagadek i szarad, a nawet przeprowadzić wywiad z dziełem sztuki - zapowiada Bartłomiej Oleszek w Muzeum Etnograficznego.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska