POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Dziury w moście łączącym Kaszczorek i Złotorię już nie ma

Dziury w moście łączącym Kaszczorek i Złotorię już nie ma

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Mostek został podpalony  ponad rok temu przez wandali. Po remoncie można już z niego korzystać

Mostek został podpalony ponad rok temu przez wandali. Po remoncie można już z niego korzystać ©Jacek Smarz

Ponad tydzień temu zniknęli robotnicy pracujący przy remoncie mostu nad Drwęcą. - Czy to już naprawdę koniec prac? Jak to możliwe, że zrobiono tak niewiele? - pytają nasi czytelnicy.
Mostek został podpalony  ponad rok temu przez wandali. Po remoncie można już z niego korzystać

Mostek został podpalony ponad rok temu przez wandali. Po remoncie można już z niego korzystać ©Jacek Smarz

O losach drewnianej przeprawy przez Drwęcę pisaliśmy już w „Nowościach” wielokrotnie. Mostek został zdemolowany ponad rok temu przez wandali. Przez dłuższy czas nie można było z niego korzystać, albowiem po podpaleniu straszyła ogromna dziura, która uniemożliwiała bezpieczne przejście.
[break]

Wspólnymi siłami


Prezydent Torunia oraz wójt gminy Lubicz podpisali porozumienie w sprawie wspólnego podziału kosztów jego kapitalnego remontu.
Po gruntownej renowacji most miał się stać malowniczą ciekawostką na szlaku rowerowym prowadzącym z Torunia do Osieka. Szlak został niedawno otwarty, jednak z uwagi na dziurę w mostku rowerzyści z Torunia do Złotorii musieli, niestety, wybierać okrężną drogę.
- Półtora tygodnia temu zakończono wszelkie prace. Robotnicy zniknęli i nic się dzieje. Czy tak miał wyglądać ten zapowiadany szeroko remont? Do tej pory załatano jedynie dziurę oraz wymieniono barierki. Czy to naprawdę to już koniec? - pyta rozgoryczony Czytelnik.
Jak udało nam się dowiedzieć w Miejskim Zarządzie Dróg, prace remontowe potrwają jeszcze do 14 października. Ich całkowity koszt wynosi 145 tys. zł.

Jedyny taki w regionie


- Do wykonania są jeszcze uszczelnienia rys na przyczółkach, zabezpieczenie całej konstrukcji impregnatem, a także wyasfaltowanie dojścia do kładki - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Wykonawcą prac jest firma budowlana z Grabowca.
Warto przy okazji wspomnieć, że mostek między Kaszczorkiem a Złotorią został wybudowany w 1893 roku. Pierwotnie był całkowicie drewniany, ale tuż przed wybuchem I wojny światowej jego konstrukcja została wzmocniona elementami stalowymi. Stanowi zabytek jako jedyny zachowany XIX-wieczny most drewniany w regionie.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo