Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020: pytania i odpowiedzi, arkusze CKE. Poznaj terminy egzaminów. Znamy przecieki [13.01.2020 r.]

TW
Egzamin ósmoklasisty 2019: pytania i odpowiedzi, arkusze CKE. Poznaj terminy egzaminów. Znamy przecieki [15-17.04.2019 r.]
Egzamin ósmoklasisty 2019: pytania i odpowiedzi, arkusze CKE. Poznaj terminy egzaminów. Znamy przecieki [15-17.04.2019 r.] Anatol Chomicz
Egzamin ósmoklasisty 2019 odbędzie się po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019. Testy odbędą się w terminie 15-17 kwietnia. Na forach internetowych można znaleźć przy okazji egzaminu ósmoklasisty wiele przecieków. Jakie pytania pojawią się na egzaminie ósmoklasisty? Na egzamin ósmoklasisty złożą się wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej klas I-VIII szkoły podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest obligatoryjny dla każdego ucznia, przy czym nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać. Egzaminu ósmoklasisty nie można więc po prostu nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty 2019 – pytania i odpowiedzi, arkusze CKE

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku możliwych), jak również zadania otwarte, w których powinien samodzielnie sformułować odpowiedź. ‎

W internecie na forach każdorazowo przy okazji egzaminów pojawiają się różnego rodzaju przecieki. Z reguły za tego typu informacjami stoją osoby wyłudzające pieniądze, nie mające żadnego związku z prawdziwymi informacjami odnośnie egzaminu ósmoklasisty. Sami poloniści także nie przepadają za wróżeniem z fusów i rankingami tematów, które potencjalnie mogą pojawić się na egzaminach.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Co będzie na egzaminie? Jakie przecieki?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się już za kilka dni. Uczniów zawsze interesuje to, z czym tym razem będą musieli się zmierzyć na egzaminie: sprawdzają na bieżąco przecieki w internecie, konsultują prawdopodobne pytania czy szukają odpowiedzi na różnych forach.

- Te wróżby zwykle są nietrafione. Jeśli coś typujemy, to raczej formę wypowiedzi pisemnej, a nie konkretny utwór literacki - mówi Ewa Wronkowska, nauczycielka języka polskiego i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu. - Zastanawiamy się, czy to będzie rozprawka, charakterystyka, opowiadanie, a może list? W ostatnich latach dominowała rozprawka, bo mamy trend stawiania na wnioskowanie, argumentowanie, co nie jest najmocniejszą stroną uczniów. Jak będzie w tym roku, nie ośmielę się wyrokować. Natomiast jeśli chodzi o egzamin ósmoklasistów, to dużo mówi się o "Panu Tadeuszu". W nowej podstawie programowej ta lektura omawiana jest bowiem w całości.

Na egzaminacyjnej karuzeli tematów, która siłą rzeczy kręci się wśród uczniów, pojawia się klasyka jak "Balladyna", "Zemsta" czy wspomniany już "Pan Tadeusz". Wszyscy też mają nadzieję na wyćwiczoną podczas wielu prób rozprawkę.

Egzamin ósmoklasisty - 20.12.2018 - JĘZYK ANGIELSKI - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Egzamin ósmoklasisty 2019 JĘZYK ANGIELSKI [ODPOWIEDZI I ARKU...

Z przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi i ich rozwiązaniami z poszczególnych przedmiotów można zapoznać się na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (kliknij:CKE)

Jak zdaje się egzamin ósmoklasisty?

Testy egzaminu ósmoklasisty obejmą wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wszystkie egzaminy odbędą się w formie pisemnej. W arkuszach egzaminacyjnych z każdego przedmiotu znajdą się pytania zamknięte oraz otwarte.

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - język polski. Arkusze egzamin ósmoklasisty z języka  i zasady oceniania

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - język polski. Arkusze e...

Na egzaminie nie można używać kalkulatora czy słowników. Zabronione jest również przynoszenie oraz korzystanie z urządzeń telekomunikacyjnych.‎ Jedynym wyposażeniem ucznia w dniu egzaminu ósmoklasisty są: podczas testu z matematyki - linijka, a w czasie pozostałych: długopis lub pióro z czarnym tuszem albo atramentem.

W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty - 19.12.2018 - MATEMATYKA - PYTANIA I ODPOWIEDZI - NA NASTĘPNYCH STRONACHZobacz kolejną stronę arkusza i odpowiedzi ----->

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA [ARKUSZE PYTAŃ I ODPOWI...

Od roku 2022 ósmoklasista będzie przystępował do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego
  • jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Terminy i harmonogram

Testy dla ósmoklasistów odbędą się 15-17 kwietnia. Natomiast uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w tym terminie, podejdą do egzaminu w czerwcu. Ósmoklasiści mogą zdawać egzamin z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń jednak może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram termin zasadniczy:
język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9 (120 minut);
matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9 (100 minut);
język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9 (90 minut).

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram termin dodatkowy:
język polski – 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) – godz. 11
matematyka – 4 czerwca 2019 r. (wtorek) – godz. 11
język obcy nowożytny – 5 czerwca 2019 r. (środa) – godz. 11

Opinie uczniów o egzaminie ósmoklasisty w poprzednim roku

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o swoich ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu - jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna - podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎Z kolei wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

"Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju" - czytamy na stronie internetowej CKE.

Wyniki wszyscy uczniowie poznają 14 czerwca, a zaświadczenia odbiorą tydzień później - 21 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska