Egzamin ósmoklasisty 2021. Przecieki i pewniaki! Co może być w arkuszu z języka polskiego? Sprawdź harmonogram, tematy i lektury

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Dla przykładu - w ubiegłorocznym arkuszu z języka polskiego pojawiły się takie prace pisemne:- Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.- Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dla przykładu - w ubiegłorocznym arkuszu z języka polskiego pojawiły się takie prace pisemne:- Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.- Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Waldemar Wylęgalski
"Kamienie na szaniec", "Mały książę" albo "Balladyna" - o tych obowiązkowych lekturach na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego marzą uczniowie. Co w rzeczywistości będzie w arkuszach, nie wiadomo. I choć w sieci można znaleźć informacje o egzaminacyjnych "pewniakach", to nie ma co w nie wierzyć. Treść testów pozostaje bowiem tajemnicą aż do momentu rozpoczęcia egzaminu.

Zobacz wideo: 500 Plus jednak bez waloryzacji? Takie są plany rządu.

Przecieki tematów egzaminu ósmoklasisty: nie dajcie się nabrać

Każdego roku przed egzaminem ósmoklasisty w internecie pojawiają się informacje na temat przecieków egzaminacyjnych. Są strony, których autorzy każą sobie płacić za wcześniejszy dostęp do zdobytych rzekomo arkuszy. Nie dajcie się na to nabrać. Procedury stosowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz okręgowe komisje w całym kraju są bardzo szczelne. Treść arkuszy jest pilnie chroniona, a każdy kto złamie tę tajemnicę musi się liczyć z odpowiedzialnością karną.

Tematy na egzaminie ósmoklasisty: co pojawiało się najczęściej?

Wnikliwa analiza testów z poprzednich lat pozwala określić, co pojawia się w nich najczęściej. To "Balladyna" Juliusza Słowackiego, "Zemsta" Aleksandra Fredry oraz "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W arkuszach pojawiały się też wątki związane z "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czy utwory Jana Kochanowskiego.

Dla przykładu - w ubiegłorocznym arkuszu z języka polskiego pojawiły się takie prace pisemne:

 1. Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.
 2. Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Co powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty?

Najważniejszym elementem testu ósmoklasisty z polskiego jest praca pisemna, dlatego też, aby uzyskać jak największą ilość punktów za to zadanie zaleca się powtórzenie informacji na temat podstawowych form pisemnych - rozprawki i opowiadania. W tej kwestii warto przypomnieć sobie wszelkie kwestie formalne, które składają się na daną formę - np. zwroty charakterystyczne, strukturę, różnice pomiędzy opowiadaniem a rozprawką czy liczbę argumentów, niezbędnych w rozprawce. Uczeń zobowiązany jest wybrać jeden temat i napisać tekst nie krótszy niż 200 słów.

Dodatkowo od uczniów podchodzących do egzaminu ósmoklasisty wymaga się znajomości przypadków oraz środków stylistycznych takich jak np. epitet, porównanie, ożywienie czy uosobienie, o które często pyta się w zadaniach zamkniętych.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty:

 • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna";
 • Aleksander Fredro - "Zemsta";
 • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
 • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec";
 • Adam Mickiewicz: "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość);
 • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę";
 • Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis", "Latarnik";
 • Juliusz Słowacki - "Balladyna";
 • wiersze wybranych poetów.

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty

Termin główny

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty

 • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Czas trwania poszczególnych części egzaminu ósmoklasisty:

 • język polski 120 minut
 • matematyka 100 minut
 • język obcy nowożytny 90 minut

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie