Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty! Czego można się spodziewać?

Paulina Błaszkiewicz
Egzamin ósmoklasisty 2019. Czego można się spodziewać? Jakie są przecieki?
Egzamin ósmoklasisty 2019. Czego można się spodziewać? Jakie są przecieki? Dariusz Bloch / zdjęcie ilutracyjne
W tym roku uczniowie ósmych klas po raz pierwszy przystępują do egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Egzamin ósmych klas będzie wyglądał podobnie jak egzamin gimnazjalny, który za rok zniknie ze szkół. Czego można się spodziewać?

Uczniowie na koniec szkoły podstawowej podobnie jak gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z kolei od 2022 roku egzamin zostanie rozszerzony o przedmiot do wyboru np. biologię, historię, czy fizykę. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Czego można się spodziewać?

Sprawdź: Czego można spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty? Poznaj przecieki

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - tlumaczy Maria Mazurkiewicz.

Olimpijczycy mają wolne

Wyniki egzaminu będą istotne, jeśli chodzi o rekrutację do szkół średnich. Warto podkreślić, że uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

Egzamin ósmoklasisty 2019 bez problemów?

Wicekurator oświaty w rozmowie z „Nowościami” mówi, że podobnie jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego, na egzaminie ósmych klas potrzebne są komisje nadzorujące. Czy nauczyciele pomimo strajku, który trwa od tygodnia w nich zasiądą?

Nie mam informacji o tym, by egzamin ósmych klas był zagrożony. Wszystkie komisje zostaną skompletowane - mówi Maria Mazurkiewicz.

  • W piątek w Toruniu w pracy obecnych było 1812 nauczycieli, 490 z nich przystąpiło do pracy, 1322 strajkowało, a na zwolnieniach lekarskich przebywało 441.
  • Z 810 obecnych w placówkach pracowników administracji i obsługi, 787 przystąpiło do pracy, strajkowało 23, a na zwolnieniach lekarskich przebywało 75 osób.

Strajkowały 1345 osoby, co stanowi 51,3% w stosunku do obecnych w pracy, strajkujący nauczyciele stanowią 73% obecnych w pracy nauczycieli, a pracownicy administracji i obsługi 2,8% obecnych pracowników tej grupy. Wydział Edukacji na bieżąco monitoruje sytuację związaną z organizacją egzaminów ósmoklasisty - informuje Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Pierwszy egzamin ósmych klas z języka polskiego odbędzie się dziś. Uczniowie na rozwiązanie zadań zarówno otwartych jak i zamkniętych będą mieć dwie godziny czasu. We wtorek na rozwiązanie zadań z matematyki będą mieć 100 minut, a w środę napiszą egzamin z języka obcego.

Obejrzyj" Flash - przegląd najważniejszych wydarzeń z Kujaw i Pomorza

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska