Egzamin zawodowy 2021. Klucze odpowiedzi, arkusze zadań i rozwiązania. WYNIKI Jak wyglądają egzaminy w pandemii? Zobacz szczegóły

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Egzamin zawodowy w 2021 wygląda inaczej przez pandemię koronawriusa. W jakich warunkach będzie się odbywał? Jak prezentuje się harmonogram egzaminów zawodowych na styczeń 2021? Klucze odpowiedzi, arkusze zadań i rozwiązania. WYNIKI Dowiesz się tego z naszego artykułu. Poniżej opublikujemy wkrótce arkusze zadań i klucze odpowiedzi. Sprawdź szczegóły.

Egzamin zawodowy 2021. Czego można się spodziewać?

Część pisemna egzaminu zawodowego w sesji zimowej odbędzie się 12 stycznia, praktyczna 11 stycznia lub od 13 stycznia do 19 lutego. Część praktyczna polega na wykonaniu konkretnego przedmiotu, usługi lub dokumentacji. Tuż przed świętami Rada Ministrów wydała rozporządzenie o tym, jak przeprowadzić egzamin zawodowy respektując ograniczenia związane z epidemią. A jak szkoły przygotowują się do egzaminu w nietypowych warunkach?

Egzaminy zawodowe 2021: arkusze i klucze odpowiedzi

Egzamin zawodowy 2021. Tutaj znajdziesz klucze odpowiedzi

Nowy egzamin zawodowy 2021

Część pisemna egzaminu zawodowego 2021 przeprowadzana jest w formie testu pisemnego, z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi. Test pisemny młodzi napiszą w tym roku 12 stycznia, złoży się na niego 40 zadań testowych wielokrotnego wyboru z jedną poprawną odpowiedzią. Zdający na egzaminie z części pisemnej będą mogli korzystać z kalkulatora prostego.

Część praktyczna egzaminu zawodowego 2021 trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut (czas trwania części praktycznej egzaminu jest określony w informatorze o egzaminie z każdej kwalifikacji).

Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu (formy):

 • w – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa,
 • wk – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa uzyskana z wykorzystaniem komputera,
 • d – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja,
 • dk – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja uzyskana z wykorzystaniem komputera.


Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:‎

 • ‎z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów), oraz‎ ‎
 • z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. ‎

W całym woj. śląskim do egzaminu pisemnego przystąpi łącznie 20 688 osób, a do praktycznego jeszcze więcej, bo 22 317. Zdający poznają swoje wyniki dopiero 31 marca.

Egzamin zawodowy 2020 CKE. WYNIKI EGZAMINÓW 31.08.2020. Pise...

Po zdaniu egzaminu (obu części) zdający otrzymują świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a po zdaniu egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wchodzących w skład danego zawodu (uzyskaniu świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie) i po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu zawodowego 2020 zamieścimy tuż po opublikowaniu arkuszy przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Śledźcie nas na bieżąco.

Egzamin zawodowy 2021. W warsztacie tylko poprawki

W toruńskim Zespole Szkół Samochodowych większość egzaminów zaplanowanych na sesję zimową będzie miało wyłącznie charakter pisemny. W części zwanej praktyczną zdający będą przygotowywali dokumentację projektową. To nie oznacza, że tegoroczni absolwenci „Samochodówki” są z powodu epidemii i zdalnego nauczania… teoretykami naprawy samochodów. Chociaż lekcje wielu przedmiotów, takich jak polski czy matematyka, odbywały się przez internet, to szkolne warsztaty były, z niedługą przerwą, czynne i dostępne dla uczniów.

- Już od lat część egzaminów zawodowych polega u nas na sporządzaniu dokumentacji. To ma związek ze specjalnością zdającego. Technicy pojazdów samochodowych, mechanicy i elektromechanicy część praktyczną będą zaliczali w sesji letniej w hali napraw samochodów - informuje kierownik warsztatów ZSS w Toruniu Jacek Popławski. - Teraz w hali napraw zdawać będą jedynie trzy osoby. To poprawkowicze.

Polecamy

W „Samochodówce” na potrzeby egzaminu przygotowywana jest sala gimnastyczna. Stanowiska będą odpowiednio oddalone od siebie, zdający mają przynieść z sobą własne przybory, kalkulatory itp.

Egzamin zawodowy 2021. Środki ostrożniści w dobie koronawirusa

- Na szczęście w tej sesji egzamin zawodowy zdaje u nas nieduża grupa osób, nie mamy więc kłopotu z przystosowaniem sal zgodnie z wytycznymi sanitarnymi – mówi zastępczyni dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu Renata Gac. - Przygotowujemy salę podobnie jak przed maturami, zachowując wymagane odległości między stolikami, zapewniając środki do dezynfekcji, rękawiczki itp.

Już w czerwcu, przed maturami, ZSMEiE kupił ozonator do dezynfekcji sal. W tej sesji w szkole przy Św. Józefa do egzaminu przystąpią przyszli technicy mechatronicy, elektronicy i informatycy. Część z nich zdawać będzie również latem, by zdobyć jeszcze jedną specjalność.

Czytaj także

Tak jak w „Samochodówce” praktyczna nauka zawodu odbywała się tu, z kilkudniową przerwą, w szkolnych warsztatach i pracowniach, w mniejszych niż wcześniej grupach, z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Przeprowadzenie egzaminu zawodowego. Jakie są wytyczne?

Jak powinien, zgodnie z najnowszymi wytycznymi, wyglądać egzamin zawodowy w dobie pandemii? Podobnie jak zeszłoroczne matury.

 • Po zajęciu miejsca przy stoliku, podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym lub rozwiązywania zadania praktycznego przy stanowisku egzaminacyjnym, zdający nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, o ile zapewniono co najmniej półtorametrową odległość od innych stanowisk.
 • Obowiązku zakrywania ust i nosa - po spełnieniu warunku dotyczącego odległości - nie mają również członkowie zespołów nadzorujących oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów. Wszyscy wymienieni mogą, jeżeli czują się z tym bezpieczniej, nosić maseczki przez cały czas uczestniczenia w egzaminie.
 • Należy pamiętać o myciu czy dezynfekcji rąk, a w przypadku zespołów nadzorujących i egzaminatorów - o noszeniu rękawiczek jednorazowych.
 • Zdający i egzaminatorzy, których udział w egzaminie wymaga podróży i noclegu w miejscowości, gdzie odbywa się egzamin, będą mogli z takiego noclegu skorzystać po uzgodnieniu z Okręgową Komisją Egzaminacyjną.
 • Zdający, którzy na egzamin wracają z zagranicy, nie są objęci obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny. Funkcjonariuszowi straży granicznej będą musieli okazać podpisane przez dyrektora szkoły zaświadczenie o tym, że uczestniczą w egzaminie.

Matura 2021 w pytaniach i odpowiedziach. Uczniowie pytają, C...

Egzamin zawodowy 2021. Klucze odpowiedzi, arkusze zadań i rozwiązania

Chociaż trwają ferie, młodzież kończąca szkoły branżowe i technika w najbliższych dniach przystąpi do egzaminów zawodowych. W galerii poniżej będziemy systematycznie publikować klucze odpowiedzi do egzaminów zawodowych, które odbywają się 12 stycznia 2021 roku. Więcej informacji już wkrótce.

POLECAMY WIDEO: Pomysły na ferie zimowe 2021. Co robić z dziećmi?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie