Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekoterror czy ochrona zwierząt? [ZA I PRZECIW]

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Sylwia Kowalska, toruńska radna
Sylwia Kowalska, toruńska radna
Czy także w Toruniu przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt powinny być zakazane? Dziś w "Za i przeciw" na ten temat: PAWEŁ KALISZEWSKI - technik weterynarii, trener zwierząt, artysta współpracujący z Cyrkiem Zalewski oraz SYLWIA KOWALSKA, toruńska radna Czasu Mieszkańców.

[break]

Nie jesteśmy żadnymi barbarzyńcami

Żyją w fatalnych warunkach - w ciasnych klatkach, brutalnie tresowane, zmuszane do niewolniczej pracy - piszą na stronie internetowej zwolennicy komitetu „Cyrk bez zwierząt”. Jaka jest prawda o życiu zwierząt w cyrkach?

Paweł Kaliszewski, trener zwierząt

Jest to bzdurny, oparty na stereotypach atak, wymierzony w polską sztukę cyrkową. Opis nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Pokazuje patologię, ale na rynku cyrków rosyjskich. Nie polskich. Nas obowiązują wyśrubowane regulacje unijne i polskie. W naszej pracy zwierzę jest partnerem, a nie rzeczą, jak próbują nam wmówić ekoterroryści, których pani cytuje.

Jak żyją zwierzęta cyrkowe?

Mają zapewnione komfortowe warunki. Stałą opiekę weterynaryjną, żywność z najwyższej półki. Żeby się nie nudziły, zapewniamy im tzw. enrichment behawioralny, wzbogacenie środowiska. Lwom i tygrysom aranżujemy wybiegi urozmaicając przestrzeń, np. konarami, rozsypujemy przyprawy, żeby mogły poznawać nowe zapachy. Uchatkom rzucamy dla gimnastyki ryby w bryłach lodu. Wielbłądom usypujemy hałdy piasku, żeby mogły się tarzać. Transporty zwierząt zatwierdzają powiatowi lekarze weterynarii. Przewozimy zwierzęta w klimatyzowanych, oświetlonych i monitorowanych naczepach, dostosowanych do potrzeb gatunku. Pierwsze opuszczają transport, trafiając do stajni, wolier, wybiegów. Scenariusz każdego z występów zatwierdza główny lekarza weterynarii, nie mogą znajdować się z nim żadne czynności niezgodne z naturą zwierzęcia.
Tresura?
Zaniedbanego, wycieńczonego zwierzęcia nikt nie chciałby podziwiać w cyrku. Stosujemy wyłącznie metodę pozytywnych wzmocnień. Po każdym wykonanym ćwiczeniu zwierzę dostaje nagrodę, smakołyk albo pieszczotę, np. słowną. Efekt jest taki, że wielokrotne badania poziom stresu u zwierząt w cyrkach i ogrodach zoologicznych pokazały, że cyrkowe zwierzęta są mniej zestresowane i żyją dłużej.

Dyskutujemy w obronie zwierząt

Cyrk ze zwierzętami czy bez?

Sylwia Kowalska, toruńska radna

Zdecydowanie bez. Zwierzęta w cyrku zmusza się do nienaturalnych ćwiczeń, żyją w warunkach, do których nie są przystosowane. Lew skaczący przez obręcz albo siedzący na ławce nie występuje w naturze, w tym bardziej lew będący pod wpływem różnych środków. Zwierzęta nie powinny być rozrywką dla ludzi. Są cyrki, jak np. de Soleil, bez zwierząt, cieszące się popularnością, a to pokazuje, że taki cyrk może istnieć. Z sukcesem.
Obrazy, które także Pani przedstawia, dotyczą cyrków azjatyckich i rosyjskich, twierdzi trener zwierząt cyrkowych i teatralnych, Paweł Kaliszewski.
Czy lew i tygrys jest stworzony do życia w zamknięciu? Nie. Widziałam zdjęcia z tego tygodnia, na których wielbłądy, które powinny odpoczywać po występie cyrkowym w Polsce, były wykorzystywane w kręconym teledysku disco polo. Nie jest tak, że zwierzęta w polskich cyrkach są inaczej traktowane niż w azjatyckich, może skala zaniedbań jest mniejsza. Zwierzęta nie są stworzone do życia w cyrku, w klatkach, bez zwierząt ze swojego gatunku.
Co z publicznymi i prywatnymi ogrodami zoologicznymi, gdzie lwy i tygrysy żyją w zamknięciu? W toruńskim ogrodzie na przykład za kilka złotych dziecko może przejechać się na kucyku, który chodzi w kółko. Komitet będzie walczył o te zwierzęta?
Zaczynamy od cyrku, bo skala problemów jest tu największa, jest to początek dyskusji. Czy dziś jest potrzebny ogród zoobotaniczny? Uważam, że tak. Zwierzę „emeryt” z cyrku trafia właśnie tam. Temat, jak widać, jest szeroki.
Cyrk każdorazowo przyciąga niemałą publiczność. Może powinniśmy ludzi edukować i pozwolić im „decydować nogami”?
Przeciętny Kowalski nie zastanawia się, jak traktowane jest zwierzę w cyrku, jak jest tresowane, transportowane. Takie osoby jak my wrażliwe na los zwierząt, powinny takie rzeczy nagłaśniać i to robimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska