MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura będzie wypłacana tylko raz w roku? Ta zmiana może dotyczyć ponad 300 tys. osób

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
W Polsce ponad 310 tys. osób otrzymuje emerytury niższe niż minimalna. W wielu przypadkach koszty obsługi takich świadczeń często przewyższają ich wartość. W związku z tym Rada Dialogu Społecznego zajmie się pomysłem, aby niektóre emerytury wypłacać raz w roku. Do sprawy odniósł się też wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
W Polsce ponad 310 tys. osób otrzymuje emerytury niższe niż minimalna. W wielu przypadkach koszty obsługi takich świadczeń często przewyższają ich wartość. W związku z tym Rada Dialogu Społecznego zajmie się pomysłem, aby niektóre emerytury wypłacać raz w roku. Do sprawy odniósł się też wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->Polska Press
W Polsce ponad 310 tys. osób otrzymuje emerytury niższe niż minimalna. W wielu przypadkach koszty obsługi takich świadczeń często przewyższają ich wartość. W związku z tym Rada Dialogu Społecznego zajmie się pomysłem, aby niektóre emerytury wypłacać raz w roku. Do sprawy odniósł się też wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Poznajcie szczegóły!

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Spis treści

  1. Najniższe emerytury będą wypłacane raz w roku?
  2. Ile wynoszą najniższe emerytury w Polsce?
  3. Wypłata emerytury raz na rok. Pomysł trafił do Rady Dialogu Społecznego
  4. Będzie drugi staż emerytalny? Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej zabrał głos

Najniższe emerytury będą wypłacane raz w roku?

Pomysł wypłacania emerytur raz w roku ma podłoże czysto ekonomiczne. Mówiąc wprost - chodzi o oszczędności. Takie rozwiązanie miałoby dotyczyć świadczeniobiorców, którzy otrzymują emeryturę niższą niż minimalna (1250,88 zł brutto). Okazuje się, że koszty obsługi takich świadczeń często przerastają ich wartość. Tyczy się do głównie tzw. emerytur głodowych.

Polecamy

Ile wynoszą najniższe emerytury w Polsce?

Przypomnijmy, najniższa w Polsce emerytura według danych ZUS za grudzień 2020 to raptem 2 gr. Otrzymuje ją osoba, która nie podlegała ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 rokiem, a po tej dacie jej okres składkowy wyniósł zaledwie jeden dzień. Generalnie w grudniu ubiegłego roku wypłacono 310,1 tys. emerytur niższych niż minimalna. W tej grupie dominowały kobiety (83 proc.), choć odsetek mężczyzn od kilku lat stale rośnie (jeszcze w 2015 było to 5 proc, a w 2020 roku już 17 proc).

  • 19,2 proc. z tej grupy pobierało emeryturę w wysokości 600 zł i mniej,
  • 26,8 proc. otrzymywało z ZUS 600,01-800,00 zł,
  • 53,9 proc. najniższych emerytur przekraczała 800 zł.

Wypłata emerytury raz na rok. Pomysł trafił do Rady Dialogu Społecznego

Okazuje się, że koszt wyliczania i wypłacania niektórych emerytur znacznie przewyższa ich wartość. Już samo wyliczenie najniższej w Polsce emerytury kosztowało 115 zł, a do tego dochodzą jeszcze koszty dystrybucji.

Tymczasem rozważana jest koncepcja, aby groszowe emerytury wypłacać raz w roku. Pomysłem ma się zająć Rada Dialogu Społecznego. Działające w niej związki zawodowe uznają za priorytet ustalenie progu, od którego świadczenia będę wypłacana rzadziej niż co miesiąc.

Nie przeocz

Będzie drugi staż emerytalny? Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej zabrał głos

Do sprawy w rozmowie z PulsHR.pl odniósł się wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, który z kolei nie wyklucza wprowadzenia wymogu drugiego stażu emerytalnego.

- Musimy zastanowić się, jak uregulować tę sytuację i wprowadzić ewentualnie drugi staż emerytalny, który upoważniałby do otrzymywania świadczenia emerytalnego. W przeszłości było tak, że, aby w ogóle móc otrzymywać świadczenie, trzeba było przepracować 15 lat - podkreślał Szwed w rozmowie z PulsHR.pl.

Do tematu będziemy wracać!

źródło: PulsHR.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska