MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa 2024 na nowych zasadach. Co się zmieni? Przygotujcie się na zmiany

redpp
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To już pewne! Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy poświęconej emeryturze pomostowej. W efekcie uchylono jej wygasający charakter. Tym samym już od nowego roku będzie ona obowiązywać na nowych zasadach. Jakich dokładnie? Kto zyska na nowych rozwiązaniach emerytur pomostowych?

Spis treści

Dotychczasowe zasady emerytur pomostowych

Dotąd obowiązujące przepisy zakładały, że emerytury pomostowe mają przysługiwać wyłącznie tym osobom, które przed 1 stycznia 199 roku wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Tym samym emerytury pomostowe miały wygasający charakter. Ten zaś jest znoszony przez nowelizację.

Prezydent Duda o zmianach emerytur pomostowych

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie podpisał ustawę nowelizującą przepisy dotyczące emerytury pomostowej. Prezydent RP podkreślił, że jest to ustawa przywracająca sprawiedliwość:

- (...) osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogły przejść na emeryturę pomostową - przyznał prezydent RP Andrzej Duda.

Emerytury pomostowe - krok w kierunku emerytur stażowych

Pozytywnie o nowelizacji wypowiedział się również premier Mateusz Morawiecki. Był obecny podczas podpisywania nowelizacji przez prezydenta RP. Premier zaznaczył, że korzystanie ze wcześniejszych emerytur jest konieczne w przypadku niektórych zawodów.

Podczas wypowiedzi premiera padła swoista deklaracja o głębszym podjęciu tematu emerytur stażowych. Te miałyby stanowić dopełnienie rynku pracy. O proponowanych już dotąd zmianach w tej sprawie pisaliśmy w artykule poniżej:

Co jeszcze zmienia nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych?

W ramach nowelizacji ustawy nie zmienią się wyłącznie zasady dotyczące emerytur pomostowych. Zmiany mają również objąć ochronę działaczy związkowych w sprawach powiązanych z zakresem prawa pracy. Wyłączony z płacy minimalnej ma być też dodatek za szczególne warunki pracy. Dodatkowo nowe przepisy zwiększają roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich płaconych na rzecz związków zawodowych.

Kogo obejmują zmiany?

Omawiane zmiany emerytur pomostowych związanych z wykonywaniem pracy o szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach. Od teraz prawo to będzie przysługiwać zdecydowanie większej grupie ludzi.

- Prawo to bowiem będzie przysługiwać wszystkim pracownikom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a nie tylko tym, którzy wykonywali ją przed 1 stycznia 1999 r. – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z założeniem projektów, emerytury stażowe mają dawać prawo do pobierania świadczeń nie po ukończeniu konkretnego wieku, ale po przepracowaniu określonej liczby lat. Oto szczegóły projektów! Objaśniamy je TUTAJ oraz W głównej części artykułu!

Emerytury za staż pracy 2023. Takie będą zmiany! Jakie zasad...

Praca o szczególnym charakterze i praca w szczególnych warunkach

O jakich typach pracy można tu mówić? Szczegółowo wyjaśniamy to w galerii:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska