Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura stażowa w 2021. Prezydent Duda wraca do swojego pomysłu. Obywatelski projekt zmian w ustawie już gotowy

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Emerytura stażowa: prezydent wróci do pomysłu emerytury stażowej? To była jedna z wyborczych obietnic Andrzeja Dudy jeszcze z jego pierwszej kampanii prezydenckiej w 2015 roku. Teraz, jak donoszą niektóre media, ma ona szansę na realizację. Chodzi o wprowadzenie tzw. emerytury stażowej. Wszystko dzięki obywatelskiemu projektowi zmian, który wpłynął do Kancelarii Prezydenta. Zdaniem jego autorów aktualnie obowiązujące przepisy nie uwzględniają sytuacji osób, które po wielu latach ciężkiej pracy, ale jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mają zniszczone zdrowie.

Emerytura stażowa: prezydent Andrzej Duda wróci do pomysłu emerytury stażowej?

Oto jak wyglądałyby nowe zasady przejścia na emeryturę stażową:

  • przejście na emeryturę stażową możliwe byłoby po przepracowaniu 35 lat i ukończeniu 55 lat życia w przypadku kobiet,
  • po 60. roku życia i 40 latach pracy, jeśli chodzi o mężczyzn.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Dzisiaj, przypomnijmy, uprawnienia emerytalne w Polsce pracownica nabywa w wieku 60 lat, a pracownik - 65.

Jak się okazuje, do Biura Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta RP już pod koniec września tego roku wpłynęła w tej sprawie petycja, do której załączono gotowy projekt nowelizacji ustawy z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy

Co prawda – jak informuje strona internetowa prezydent.pl – wnoszący petycję nie zgodzili się na ujawnienie ich danych, ale na jednym udostępnionych skanów dokumentu widnieje skrót OPZZ. Propozycje nowelizacji ustawy nawiązują do projektu obywatelskiego, który został złożony w Sejmie już w 2010 roku.

Emerytura stażowa: czego domagają się inicjatorzy projektu?

„Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Pod projektem obywatelskim w tej sprawie podpisało się 700 tys. pracowników” - czytamy w petycji.

Wg jej autorów aktualnie obowiązujące przepisy nie uwzględniają sytuacji osób, które po wielu latach ciężkiej pracy, ale jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mają zniszczone zdrowie. Nie kwalifikują się co prawda do przejścia na rentę, ale są mniej wydajne i częściej muszą korzystać ze zwolnień chorobowych.

To, rzecz jasna, nie czyni z nich pożądanych pracowników. Jeśli więc taka osoba utraci zatrudnienie, to prawdopodobnie nie znajdzie już nowego. A w takiej sytuacji tylko nieliczni uzyskują prawo do świadczeń przedemerytalnych. Wielu żyje w biedzie.

Jak według projektu obywatelskiego obliczałoby się emeryturę?

  • według projektu wniesionego do Kancelarii Prezydenta, emeryturę stażową obliczano by uwzględniając wszystkie środki zebrane przez pracownika na koncie i subkoncie w ZUS,
  • środki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym.

Gdyby wyliczona w ten sposób „stażówka” okazała się niższa niż emerytura minimalna, która wynosi obecnie 1200 zł brutto (1025 zł na rękę), ZUS dopłacałby różnicę. Choć, podkreślają autorzy petycji, „wydaje się absurdalne”, by pracownik o tak długim stażu nie uzbierał środków wystarczających do wypłaty najniższej emerytury.

Do „stażówki” można by dorabiać bez ograniczeń i bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia jej przez ZUS.

Emerytury stażowe: co na to Andrzej Duda?

O emeryturach stażowych Andrzej Duda mówił już w 2015 roku po raz pierwszy ubiegając się o prezydenturę. Potem - bezskutecznie - próbował nakłonić rząd do spełnienia tej obietnicy. Nie znaleziono na to pieniędzy, a Ministerstwo Pracy podawało też przeszkody prawne.

Teraz pojawiła się nadzieja na spełnienie tej przedwyborczej deklaracji. Jak napisał „Fakt”, w Kancelarii Prezydenta trwają przymiarki do przygotowania nowego prawa. Prezydenccy urzędnicy oficjalnie potwierdzili, że prace nad nowymi przepisami emerytalnymi się rozpoczęły. Być może projekt ustawy jeszcze w tym roku trafi do Sejmu – twierdzi gazeta.

Przypomnijmy, że w Polsce emerytura stażowa istnieje, ale przysługuje wybranym grupom pracowników, m.in. służbom mundurowym, górnikom, sędziom. Jej upowszechnienie, zdaniem niektórych ekonomistów, mogłoby spowodować poważne kłopoty: pogłębić niedobór pracowników i problemy finansowe systemu emerytalnego. Ich oponenci uspokajają: młodzi Polacy wchodzą na rynek pracy znacznie później niż poprzednie pokolenia, więc tych, którzy nabędą uprawnień do emerytur stażowych, nie będzie w przyszłości tak znowu wielu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska