Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura w wieku 53 lat? Jest projekt w Sejmie! Kto może otrzymać specjalną emeryturę? Sprawdź aktualne zasady

tw
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Emerytura stażowa w Polsce - kto może otrzymać? Na jakich zasadach będzie wyliczana i – co najważniejsze – kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie, czy też otrzymacie!

Spis treści

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Emerytura stażowa - co to?

Aktualnie zasady korzystania ze świadczenia emerytalnego określane są przez ustawę z października 2017 r. Wtedy wiek emerytalny został obniżony - wcześniej, przez pewien czas wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Oprócz osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego warunek nabycia prawa do comiesięcznego świadczenia pieniężnego stanowi także opłacanie składek w ZUS. Wbrew powszechnej opinii o prawie do emerytury nie decyduje natomiast staż pracy - ma on jednak znaczący wpływ na jej wysokość.

Emerytura stażowa miałaby wprowadzać spore zmiany:

  • zgodnie z jej założeniami postawę do przyznawania oraz wyliczania stawki świadczenia miałby stanowić nie wiek, a właśnie liczba przepracowanych lat,
  • zgodnie z projektem, na taką wcześniejszą emeryturę mogłyby przejść kobiety po przepracowaniu 35 lat (39 lat okresu składkowego i nieskładkowego) oraz mężczyźni ze stażem pracy wynoszącym minimum 40 lat.

Oznacza to, że kobieta, która rozpoczęła opłacanie składek w wieku 20 lat, mogłaby skorzystać z emerytury stażowej już w wieku 55 lat, a ta pracująca od 18- roku życia nawet w wieku 53 lat.

Emerytura stażowa. Kto może otrzymać? Zasady

Zgodnie z projektem, alby skorzystać z emerytury stażowej, konieczne będzie złożenie do ZUS-u stosownego oświadczenia, informującego o tym, że ilość wniesionych składek wystarczy na pokrycie comiesięcznej emerytury w wysokości przynajmniej 120 proc. najniższego świadczenia.

  • przejście na emeryturę stażową byłoby dobrowolne,
  • postulat wprowadzenia wcześniejszego świadczenia najmocniej wspierają związki zawodowe - przede wszystkim rolnicy i nauczyciele,
  • gdyby projekt emerytury stażowej wszedłby w życie, byłby dostępny również dla innych grup społecznych.

Ile wyniesie emerytura stażowa?

Nie ma przewidzianej jednej, określonej wysokości tego typu świadczenia. Tak, jak w przypadku tradycyjnej emerytury, otrzymywane z ZUS-u pieniądze uzależnione są on wysokości odprowadzanych składek. Z pewnością jednak nie mogłaby być ona niższa niż określone przepisami minimalne świadczenie.

Można się jednak domyślić, że krótszy o kilka lat okres składkowy w wielu przypadkach przełoży się na niższą wysokość wypłat. Szczególnie dotknięte tą sytuacją mogą stać się kobiety.

Emerytura stażowa - projekt w Sejmie

Pojęcie emerytury stażowej pojawiło się w projekcie o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Trafił on do sejmu pod koniec 2021 r. Gdyby został on przyjęty, wcześniejsze emerytury mogłyby zacząć obowiązywać już od 2023 r. Obecnie nie wiadomo jednak, jaki będzie ich dalszy los.

Obecnie można ubiegać się jedynie o emeryturę pomostową lub wcześniejszą emeryturę z powodu trudnych warunków pracy, lub pracy w szczególnym charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska