Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury mogą być ponownie przeliczane. ZUS nie rozpatrzy wszystkich wniosków. Kto musi uważać?

redakcja
Emeryci, którzy postanowili pracować mimo przyznanej emerytury muszą uważać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca większość wniosków o ponowne przeliczenie emerytur. Dlaczego? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Emeryci, którzy postanowili pracować mimo przyznanej emerytury muszą uważać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca większość wniosków o ponowne przeliczenie emerytur. Dlaczego? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>brak
Emeryci, którzy postanowili pracować mimo przyznanej emerytury muszą uważać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca większość wniosków o ponowne przeliczenie emerytur. Dlaczego? Sprawdźcie!

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Spis treści

Emerytury mogą być ponownie przeliczane. Duża ilość wniosków trafia do ZUS

Do oddziałów ZUS wpływała masa wniosków o ponowne przeliczenie emerytury, bo świadczeniobiorcy nie wiedzieli, że taka opcja jest brana pod uwagę wyłącznie w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach.

Emerytury. Kiedy jest możliwe ponowne przeliczenie emerytury?

Jak informuje ZUS, ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe w przypadku osób pracujących, które osiągnęły wiek emerytalny - czyli nadal odprowadzają składki. Drugim powodem ponownego przeliczenia emerytury może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

Zastosowanie nowych tablic GUS, dotyczących średniej długości życia, ma natomiast sens tylko wobec osób, które przeszły/przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Jak podaje infor.pl, przeliczanie "starych" emerytur nie spełnia wyżej wymienionych przesłanek - wówczas emeryci muszą liczyć się z decyzją odmowną.

Kto składa najwięcej wniosków o ponowne przeliczenie emerytury?

Najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa od osób z tzw. starego systemu oraz od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Osoby te składają wnioski, najczęściej powołując się właśnie na nowe tabele GUS.

- Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" - dodaje w infor.pl Iwona Kowalska-Matis.
Ponowne przeliczenie emerytury. Jaki złożyć wniosek?

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznej ponownie przeliczył emeryturę, musi zostać złożony specjalny wniosek. Jest to druk ERPO dostępny na stronie ZUS, ale też w oddziałach stacjonarnych. Warto zaznaczyć, że gdy świadczenie wyliczone po raz kolejny przez ZUS okaże się niższe niż dotychczasowe, to wnioskodawca nie traci prawa do wyższej, dotychczasowej emerytury.

Wniosek można złożyć w ZUS na trzy sposoby:

  • osobiście - w najbliższym oddziale ZUS;
  • listownie - wysyłając dokument do oddziału ZUS-u za pośrednictwem poczty;
  • elektronicznie - korzystając z platformy PUE ZUS.

W druku należy zaznaczyć sposoby komunikacji ze strony ZUS. Może wybrać opcję stacjonarną, pocztową lub elektroniczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska