Już w poprzedniej kadencji parlamentarnej, do Sejmu trafiły dwa projekty emerytur stażowych: prezydenta Dudy oraz Solidarności.
Wnioskodawcy wycofali projekt ustawy o emeryturach stażowych.
Nowe prace są kontynuowane w ramach projektu poselskiego opublikowanego 30 stycznia 2024 r.
Spis treści
Plany rządu ujawnione
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Sebastian Gajewski udzielił wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej". To właśnie w nim ujawnił plany rządu dotyczące ubezpieczeń społecznych. Tematyka ta rozpala opinię publiczną do czerwoności, nic więc dziwnego, że wszelkie wypowiedzi pracowników odpowiednich resortów są pilnie analizowane.
"Obowiązkowe ozusowanie wszystkich umów cywilnych czy zasiłek chorobowy płatny od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego – to tylko niektóre z reform zapowiadanych w niedalekiej perspektywie" - podaje "DGP".
Sam minister Gajewski zauważył, że dyskusje na ten temat ruszają, ale na ten moment nie ma wśród koalicjantów porozumienia w sprawie przyjęcia emerytur stażowych.
Emerytury stażowe dla wąskiej grupy osób?
Pierwotne pomysły zakładały, że emerytury stażowe będą powszechnym rozwiązaniem. Wiele wskazuje jednak na to, jak podaje "DGP", że stażówki zostaną przyznane raczej wąskiej grupie osób z niezwykle długim stażem pracy, ale bez prawa do emerytury pomostowej, szczególnej czy też renty wynikającej z niezdolności do pracy.
Co ze składkami od UZ i UoD?
Ostatnio głośno było o tym, że ma wejść obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych (społecznych) od każdej obowiązującej umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Data wejścia w życie takiego pomysłu jeszcze nie została ustalona.
Czym są emerytury stażowe?
U podstawy pomysłu jest to, aby liczył się nie tylko wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), ale by istniała alternatywa dla osób, które wcześnie rozpoczęły pracę. Przykładowym rozwiązaniem emerytur stażowych miało być to, że np. już po 35 latach pracy kobiety mogłyby przejść na emeryturę. W przypadku mężczyzn byłoby to już po 40 latach. To znacząco zmieniłoby perspektywę osób, które do pracy poszły np. w wieku 20 lat! Wtedy prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby 5 lat wcześniej, niż wynikałoby to z obowiązującego wieku emerytalnego.
Kontrowersje wokół emerytur stażowych
Nie ma wątpliwości, że jednym z najgłośniejszych tematów dyskutowanych jest właśnie sprawa emerytur stażowych. Projekt jest dopiero na etapie omawiania przez nowy rzad, ale już za poprzedniej kadencji wzbudzał wiele emocji.
Co warto wiedzieć o emeryturach stażowych?
W galerii przedstawiamy ważne informacje i ciekawostki dot. emerytur stażowych.
Źródło:
gazetaprawna.pl [Dostęp: 05.08.2024]
livecareer.pl [dostęp: 05.08.2024]
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?