MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury w Polsce 2024. Też tyle dostajesz? Mamy wyliczenia! Sprawdź tabelę!

redpp
Prezentujemy wyliczenia 14. emerytur!
Prezentujemy wyliczenia 14. emerytur! Pixabay
Według najnowszych doniesień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych renta i emerytura w Polsce przeciętnie wynosi 3516,95 zł brutto - takie są przynajmniej dane za pierwszy kwartał 2024 roku! W porównaniu do danych z zeszłego roku mowa tu więc o wzrośnie aż o 16 procent!

Dobra kondycja w ZUS

W poniedziałek 3 czerwca ZUS wystosował komunikat informujący o tym, że stabilna sytuacja na rynku pracy wpłynęła na dobrą kondycję finansową w FUS, czyli w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przekazanymi danymi ZUS, liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na koniec marca wyniosła ponad 16 262,7 tys. osób (czyli ponad 16,2 mln osób!). Pracownicy stanowili 71,3 procent tych osób, a w dalszej części są to osoby prowadzące działalność gospodarczą i ich współpracownicy (10,9 procent). Z kolei 8,3 procent stanowią osoby na umowie zleceniu oraz zatrudnieni w ramach umów agencyjnych.

Przeciętna emerytura w Polsce idzie w górę!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że aktualna przeciętna emerytura i renta w I kwartale 2024 roku wynosi 3516,95 zł. Jest to wartość wyższa od I kwartału 2023 roku aż o 16,1%. Taki wzrost świadczenia wynika bezpośrednio z tego, że wskaźnik marcowej waloryzacji wyniósł 112 procent!

- Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Wskaźnik ten w pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął wysoki poziom 85,5 proc. - jak podkreślił, cytowany w komunikacie, wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Koszty FUS!

Zgodnie z komunikatem FUS bardzo duże koszty w miesiącach od stycznia do marca (czyli w I kwietniu) wyniosły łącznie 98,2 mld złotych i były wyższe aż o 14,2 mld złotych w stosunku do I kwartału 2023 roku. Emerytury i renty finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o 17,5 procent i wyniosły 86,5 mld złotych.

Ubezpieczeni spoza Polski

W tym miejscu warto zaznaczyć, że spośród wszystkich ubezpieczonych 7 procent stanowią o oby o obywatelstwie innym niż polskie. Pod koniec marca było zarejestrowanych w ZUS ponad 1,1 mln obcokrajowców (1 138,3 tys.). W porównaniu do 2023 roku jest to wzrost aż o 6 procent!

Paweł Jaroszek został również zacytowany w komunikacie ZUS z uwzględnieniem tej kwestii:

- Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy. Na koniec pierwszego kwartału br. stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys., tj. o 2,7 proc. więcej niż na koniec marca 2023 r.

Oprócz nich liczną grupą są białorusini - na rencie i emeryturze jest ich w Polsce aż 131,9 tys. osób (stanowią 11,6 procent ubezpieczonych cudzoziemców).

Emerytura - tyle dostaniecie i zapłacicie!

Ile wyniesie 14. emerytura oraz podatki i składki od niej pobrane? Prezentujemy wyliczenia przedstawiające, ile realnie emeryci i renciści dostaną w ramach tzw. czternastej emerytury!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska