Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emmanuel Macron chce, by język francuski zastąpił angielski jako oficjalny „język roboczy” Unii Europejskiej

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
POOL AFP/Associated Press/East News
Brytyjczycy opuścili już Unię Europejską, więc ich język nie powinien dominować w Brukseli. Powinien go zastąpić język francuski, przekonuje ekipa prezydenta Macrona.

Rząd prezydenta Francji Emmanuela Macrona opracowuje plany, aby język francuski zastąpił angielski jako oficjalny „język roboczy” Unii Europejskiej.

Taką opinię wyraził jeden z francuskich dyplomatów. Dobrym momentem do wywołania tej sprawy jest fakt, że Paryż przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 2022 roku.

Według informacji zamieszczonych przez Politico Francja planuje wykorzystać swoją pierwszą prezydencję od chwili Brexitu, aby przeforsować swój język ojczysty jako „lingua franca” Brukseli.

Jeden z francuskich dyplomatów wypowiedział się w tej sprawie w następujący sposób na stronie internetowej:

Nawet jeśli przyznamy, że angielski jest językiem roboczym i jest powszechnie praktykowany, podstawa wyrażania się po francusku pozostaje w pełni w instytucjach unijnych. Musimy go wzbogacić i ożywić, aby język francuski naprawdę odzyskał grunt, a przede wszystkim smak i dumę wielojęzyczności.

Nieujawniony z nazwiska dyplomata zapowiada, że wszystkie spotkania Rady na wysokim szczeblu – organu, który pomaga ustalać agendę polityczną w Brukseli – będą prowadzone w języku francuskim, a nie angielskim podczas sześciomiesięcznej prezydencji Francji.

Notatki i protokoły będą również sporządzane najpierw po francusku, a Rada będzie oczekiwać, że wszystkie listy od Komisji Europejskiej będą również sporządzane w języku francuskim.

Zawsze będziemy prosić Komisję o przesłanie nam po francusku listów, które pragnie skierować do władz francuskich, a jeśli tego nie zrobią, przed wysłaniem poczekamy na wersję francuską – zapowiedział wspomniany dyplomata.

Prezydencja Francji od stycznia do czerwca przyszłego roku jest pierwszą kadencją w Radzie od 2008 roku, kiedy prezydentem był Nicolas Sarkozy.

Ministrowie Macrona wyrazili żywe zainteresowanie pomysłem wysunięcia języka francuskiego przed angielskim, którego używają obecnie urzędnicy w Brukseli, choć Wielka Brytania opuściła już wspólnotę.

Francuski minister do spraw Unii Europejskiej Clement Beaune i sekretarz stanu Jean-Baptiste Lemoyne mówili już w kwietniu, że prezydencja francuska stworzy okazję do podniesienia tej ważnej walki o wielojęzyczność.

W artykule dla "Le Figaro" stwierdzili, że użycie języka francuskiego w Brukseli zmniejszyło się na korzyść angielskiego, a częściej Globish – namiastki języka angielskiego, która - ich zdaniem- zawęża zakres myśli i ogranicza zdolność do wyrażenia siebie.

Ta sprawa pojawia się w momencie, gdy ponownie narastają napięcia między Wielką Brytanią w związku z wdrożeniem ustaleń Protokołu z Irlandii Północnej zapisanych w zeszłorocznej umowie brexitowej.

Minister ds. Brexitu brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, David Frost, spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcoviciem, aby omówić trwający spór w Londynie. Lord Frost twierdzi, że kończy się czas na rozwiązanie spornych problemów handlowych.

Znany analityk ds. Brexitu Mujtaba Rahman – dyrektor zarządzający na Europę w Eurasia Group – powiedział, że w całej UE panuje teraz bardzo silny konsensus, żeby pozostałe sporne sprawy z Londynem załatwić jak najszybciej.

Zdaniem wielu ekspertów, przywódcy Unii Europejskiej mają nadzieję wykorzystać zbliżające się obrady szczytu państw grupy G7 w Kornwalii do bezpośredniego kontaktu z Borisem Johnsonem i przekonać go o zaletach kompromisowego porozumienia w sprawie przepisów mających ułatwić kontrole graniczne w Irlandii Północnej.

Oczekuje się, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wykorzysta spotkanie z brytyjskim premierem do wyrażenia własnego poparcia dla protokołu o Irlandii Północnej.

Brytyjska minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni Lisa Nandy powiedziała niedawno, że rząd Borisa Johnsona „zaginął w akcji” w kwestii kontroli granicznych w Irlandii Północnej.

- Musimy uporządkować granicę na Morzu Irlandzkim, nie dlatego, że nakazał nam to prezydent Joe Biden, ale dlatego, że powoduje to absolutne spustoszenie w Irlandii Północnej i jesteśmy odpowiedzialni za to, by to jak najszybciej naprawić – powiedziała Sky News.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emmanuel Macron chce, by język francuski zastąpił angielski jako oficjalny „język roboczy” Unii Europejskiej - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska