Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emmanuel Macron w Polsce. Pierwsza wizyta prezydenta Francji. Plan wizyty. Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego [RELACJA]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
- Wizyta prezydenta Marona to dobry moment, żeby uruchomić pogłębiony dialog polsko-francuski po latach pewnego marazmu - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.
- Wizyta prezydenta Marona to dobry moment, żeby uruchomić pogłębiony dialog polsko-francuski po latach pewnego marazmu - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Emmanuel Macron, który prezydentem Francji jest od 14 maja 2017 roku, przybył dziś z pierwszą wizytą do Polski i spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu oraz Małgorzatą Kidawą-Błońską. Podczas wizyty, szefowie MSZ Polski i Francji podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Choć początkowo dwudniowa wizyta Emmanuela Macrona w Polsce miała rozpocząć się w poniedziałek o godz. 11.20, to prezydent Francji przybył do Pałacu Prezydenckiego równo o godz. 12. W efekcie, gdy na dziedziniec przed pałacem wjeżdżały limuzyny francuskiej delegacji, w okolicy rozległy się dzwony, dobiegające z położonego tuż obok Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa. Macron wysiadł z limuzyny, uścisnął dłoń prezydenta Andrzeja Dudy i razem schronili się w budynku. Tym samym francuski prezydent rozpoczął serię spotkań z najważniejszymi polskimi politykami.

Emmanuel Macron w Polsce - plan wizyty

Po rozmowie w cztery oczy, między Macronem, a Dudą, zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Udział w rozmowach wzięli też ministrowie obrony narodowej obu krajów, czyli Mariusz Błaszczak i Florence Parly, a także szefowie resortów dyplomacji - Jacek Czaputowicz i Jean-Yves Le Drian.

- Bardzo cieszymy się z wizyty pana prezydenta i francuskiej delegacji. Wierzę, że ta wizyta stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich. Dzisiaj odbyliśmy spotkanie, na którym został zawarty bardzo obszerny dokument, który reguluje współpracę militarną, gospodarczą, społeczną, przemysłową, naukową, między Polską, a Francją - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia dla mediów, już po rozmowach plenarnych.

- Jestem bardzo wdzięczny panu prezydentowi, że przyjechał do Polski właśnie w tym momencie. Kilka dni temu miał miejsce brexit i to jest zupełnie nowa sytuacja w Unii Europejskiej. Ale w tej Unii dzisiaj Francja z całą pewnością stanowi potęgę na skalę europejską i rola Francji w UE, po dokonaniu się brexitu, zdecydowanie wzrasta - dodał.

- Z dużym zadowoleniem przybyłem do Polski. W mojej delegacji jest obecnych czterech ministrów, co pokazuje, jak duże jest nasze zaangażowanie w program współpracy z Polską - mówił z kolei Emmanuel Macron.

Prezydent Francji dodał, że wizyta w Polsce jest jego pierwszym zagranicznym wyjazdem w 2020 roku.

- Otwiera się nowa epoka po brexicie, musimy scalić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Deklaracje, które właśnie zostały podpisane przez ministrów, są bardzo istotne. Wyznaczają kierunek współpracy w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa klimatu i gospodarki. Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce. Jestem jednak przekonany, że możemy zrobić jeszcze więcej, możemy rozwinąć naszą współpracę w zakresie przedsiębiorczości - dodał.

Prezydent Macron stwierdził, że wizyta w Polsce jest dla niego okazją do poruszenia kwestii nieporozumień w zakresie stosunków francusko-rosyjskich. Zapewnił, że sojusz NATO pozostaje podstawą bezpieczeństwa państw europejskich, ale zmaga się on obecnie z wieloma problemami, które muszą zostać rozwiązane.

- Francja jest zaangażowanym partnerem w ramach NATO, nasi żołnierze są obecni na Litwie i w Estonii. Jesteśmy potęgą wojskową na wschodniej granicy NATO i nią pozostaniemy. Ale jestem przekonany, że aby zachować wiarygodność, NATO musi określić jasne cele strategiczne. Poza tym, żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi zwiększyć obecność Europy w działaniach ochronnych - stwierdził.

- Chciałbym zaproponować, aby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie udział kanclerz Niemiec Angela Merkel - powiedział też Macron. Odniósł się również krótko do sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości.

- W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce – co pokazuje jej historia – głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości – powiedział.

Emmanuel Macron spotkał się z premierem Morawieckim

Po uroczystym śniadaniu, Emmanuel Macron spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Rozmawialiśmy m.in. o likwidacji różnych barier na jednolitym rynku, ale też o tym, by mieć nadal wspólną politykę wobec Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, czy Chin. Chodzi m.in. o wspólną politykę w kontekście technologii, m.in. 5G. Od kilku miesięcy planujemy alians w zakresie elektromobilności i idzie nam to bardzo dobrze. Chcemy w tym zakresie rozszerzyć współpracę być może w ramach Trójkąta Weimarskiego. Z ogromną możliwością przywitałem rozszerzenie niemiecko-francuskich prac nad nowym czołgiem o stronę polską - mówił premier Morawiecki.

- Znaleźliśmy wiele wspólnych obszarów w zakresie polityki jądrowej, gazu, jako źródła energii. Wskazywałem na to, że Polska, aby dojść do neutralności klimatycznej, potrzebuje ogromnego wysiłku i wsparcia - dodał. Szef polskiego rządu podkreślił też, że podczas spotkania rozmawiał z prezydentem Macronem o rozwoju współpracy w zakresie infrastruktury oraz handlu.

Emmanuel Macron w swoim przemówieniu podkreślił, że Polska i Francja mogą wspólnie wiele zrobić w Europie, a poniedziałkowe spotkanie było przygotowaniem do tych działań.

- Francja kieruje się linią zbiorowego bezpieczeństwa Europy co sprawia, że interesy naszych europejskich partnerów stawiamy ponad wszystkim. Musimy zająć się zwiększaniem potencjału obronnego. Ważnym elementem naszych rozmów był też klimat i energia. Między nami istnieje duża zbieżność. Francja zdaje sobie sprawę z tego, jak duże wysiłki będzie musiała podjąć Polska. Francja będzie apelować, aby Fundusz Sprawiedliwej Transformacji był skupiony w największym stopniu właśnie m.in. na Polsce - mówił prezydent Francji.

Dodał, że Francja będzie wspierała dążenia Polski do wprowadzenia energii jądrowej na terenie naszego kraju.

Prezydent Macron odbył też spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Na koniec przyjął też Małgorzatę Kidawę-Błońską, wicemarszałek Sejmu i kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Macron chce ożywić Trójkąt Weimarski

Dlaczego Macron, który prezydentem Francji jest już prawie trzy lata, wybrał się ze swoją pierwszą wizytą do Polski? Dlaczego odwiedził nasz kraj, chociaż twierdził w przeszłości, że polski rząd narusza europejskie wartości? Zagraniczne media zauważają, że nieprzypadkowo wizyta niemalże zbiegła się w czasie z brexitem. "Po brexicie prezydent Francji kieruje spojrzenie na wschód Unii Europejskiej i chce ożywić Trójkąt Weimarski" – twierdzi np. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dziennik podawał jeszcze przed wizytą, że w tym roku mógłby się odbyć szczyt z udziałem prezydentów Polski, Francji oraz kanclerz Niemiec.

Z kolei według niemieckiego "Die Welt", prezydent Francji chciałby też pozyskać Polskę do zaproponowanej przez siebie Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej (EII). Jej zadaniem miałoby być umożliwienie europejskim państwom szybkie podejmowanie wspólnych działań w razie konfliktów zbrojnych.

"W zamian Polska mogłaby zażądać włączenia w niemiecko-francuskie projekty zbrojeniowe, jak np. program konstrukcji czołgu Main Ground Combat System (MGCS) i projekt myśliwca szóstej generacji Future Combat Air System (FCAS)" - pisze dziennik.

- Podczas rozmowy prezydentów poruszone zostaną na pewno tematy NATO, relacji z Ukrainą, przyszłości Trójkąta Weimarskiego, a także polityki rozszerzenia UE i NATO. Wizyta prezydenta Marona to dobry moment, żeby uruchomić pogłębiony dialog polsko-francuski po latach pewnego marazmu - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

- To jest wizyta wagi ciężkiej, to są tematy wagi ciężkiej. Rola Paryża, Warszawy, Berlina i innych stolic europejskich w najbliższym czasie będzie kluczowa w ogóle dla kierunków polityki na naszym kontynencie i polityki globalnej - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emmanuel Macron w Polsce. Pierwsza wizyta prezydenta Francji. Plan wizyty. Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego [RELACJA] - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska