Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energa Camerimage 2020. Gala finałowa w internecie. Kto dostanie Złote Żaby?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
NA ZDJĘCIU: KADR Z POPRZEDNIEJ EDYCJI FESTIWALU
NA ZDJĘCIU: KADR Z POPRZEDNIEJ EDYCJI FESTIWALU Jacek Smarz
W sobotę kończy się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „EnergaCAMERIMAGE”. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa wszystkie festiwalowe projekcje i spotkania odbywają się za pośrednictwem internetu. Także sobotnia gala zamknięcia festiwalu będzie wirtualna.

Piątek jest ostatnim dniem projekcji festiwalowych. Wśród kilkunastu konkursowych i pozakonkursowych pokazów zaplanowanych na 20 listopada znalazł się film Jana Holoubka ze zdjęciami Bartłomieja Kaczmarka „25 lat niewinności”. Scenariusz filmu powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń - głośnej sprawy Tomasza Komendy, którego bez dostatecznych podstaw skazano za gwałt i morderstwo na 25-letnie pozbawienie wolności, a po 18 latach odsiadki uniewinniono i zwolniono z więzienia.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

W programie jest też m.in. szwajcarsko-niemiecki film „Caged Birds” w reżyserii Olivera Rihsa i ze zdjęciami Feliksa von Muralta.

To powrót do Szwajcarii lat 80. XX w., gdy kraj ten znalazł się na krawędzi rewolucji po protestach m.in. kobiet walczących o prawa wyborcze. Film pokazywany jest w konkursie głównym festiwalu. Ostatnim filmem w sekcji debiutów reżyserskich będą czesko-słowacko-rumuńsko-irlandzcy „Słudzy” Ivana Ostrochovskiego ze zdjęciami Juraja Chlpika. Akcja dzieje się u schyłku komunizmu w czechosłowackim seminarium duchownym. Natomiast jako ostatni film w konkursie debiutów operatorskich pod ocenę jury poddany zostanie kanadyjski „The Curse of Audrey Earnshaw” Thomasa Roberta Lee (zdjęcia Nick Thomas). Akcja filmu toczy się w XIX w. w amerykańskiej osadzie założonej przez pobożnych imigrantów z Irlandii.

W piątek można będzie zobaczyć też panoramę etiud studenckich i blok filmów dokumentalnych, m.in.: „499” - dokument o podboju Meksyku przez konkwistadorów 500 lat temu i „Epicentrum” - o współczesnej Kubie.

Pokazy dostępne są dla nabywców kart wstępu. Jak informuje biuro festiwalu, karty na seanse piątkowe są jeszcze w sprzedaży. Jak je kupić i jak ich użyć, by obejrzeć filmy, organizatorzy szczegółowo podają na stronie internetowej festiwalu.

Gala na odległość

Jak w każdy festiwalowy dzień, w piątek można też uczestniczyć w spotkaniach - na odległość - z filmowcami. O godz. 15 rozpocznie się panel pt. „Jakieś pytania?", którego prowadzącym będzie Oliver Stapleton, autor zdjęć do około 50 filmów. O godz.
17 rozpocznie się seminarium nt. Praskiej Szkoły Filmowej, a o godz. 18 spotkanie z Peterem Demingiem, operatorem współpracującym m.in. z Wesem Cravenem i Davidem Lynchem.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

- Codziennie jedno festiwalowe wydarzenie udostępniamy wszystkim zainteresowanym na żywo na naszym facebookowym profilu.

W czwartek było to spotkanie z wybitnym włoskim operatorem Vittorio Storaro, w piątek udostępnimy rozmowę z australijskim operatorem Chrisem Doylem - mówi Aleksandra Paprocka z festiwalowego działu marketingu.

Ceremonię zamknięcia festiwalu zaplanowano na sobotę o godz. 17.

- Będzie miała formułę podobną jak inauguracja - mówi Aleksandra Paprocka. - Planujemy transmisję na żywo i łączenie się z uczestnikami festiwalu.

Główny punkt gali finałowej to ogłoszenie nazwisk laureatów festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska