Energa przegrała po walce

W pierwszym ćwierćfinałowym meczu ekstraklasy koszykarek KSSSE AZS PWSZ pokonał wczoraj Energę Toruń 81:77.

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla torunianek. Po dwóch rzutach Emilii Tłumak, a także Alicii Gladden i Veroniki Bortelovej prowadziły 8:0. Szybko straciły tę przewagę, bo kolejnych osiem punktów zdobyły gospodynie. Torunianki jednak nie poddały się i odzyskały prowadzenie (wygrywały 15:10, 19:13 - po trójce Magdaleny Radwan). I znów gorzowianki doprowadziły do remisu (po 19), by ostatecznie pierwszą kwartę przegrać 19:21. Niestety, w ciągu dziewięciu minut trzy faule popełniła Jelena Maksimović i trener Energi Elmedin Omanić w końcówce tej części musiał zdjąć ją z parkietu.

W drugiej kwarcie trwała huśtawka nastrojów. AZS objął prowadzenie 31:27 i 34:30, by szybko je stracić. W 16 minucie Lizanne Murphy trafiła za trzy punkty, a Bortelova „poprawiła” za dwa i było już 43:37 dla Energi. Siedem kolejnych oczek zdobyły gospodynie, doprowadzając do remisu, ale na przerwę torunianki zeszły wygrywając 46:43, bo w końcówce pierwszej połowy Radwan trafiła za trzy.

<!** reklama>Warto dodać, że dwóch pierwszych kwartach Agata Gajda spędziła na parkiecie tylko pięć minut, ale zdobyła w tym czasie osiem punktów, mając stuprocentową skuteczność (1 za 1, 2 za 2, 1 za 3).

Przez niemal pięć minut drugiej połowy Energa nie zdobyła punktu. Na szczęście gospodynie też pudłowały, choć jednak w końcu udało im się uzyskać prowadzenie 49:46. Niemoc przełamała niezawodna Gajda zdobywając pięć punktów z rzędu, ale niepokojące było to, że Maksimović i Tłumak miały już w tym momencie po cztery faule. Ta pierwsza zresztą zaraz popełniła piąte przewinienie. Generalnie nie była to udana kwarta dla Energi, bo po niej przegrywała 56:64.

Dużo lepszy był początek czwartej części. Po trójkach Bortelovej i Tłumak „zrobiło” się tylko 65:64 dla gospodyń. Torunianki wygrywały potem nawet 73:70, ale końcówka spotkania (m. in. trójki Agnieszki Kaczmarczyk i Samanthy Richards) należała do gospodyń. Na 16 sek. przed końcem Izabela Piekarska wykorzystała trzy rzuty wolne.

Drugi mecz w sobotę w Toruniu, ew. trzeci 23 marca w Gorzowie.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów - Energa Toruń 81:77 (19:21, 24:25, 22:12, 16:19). AZS: I. Piekarska 23 (2), L. Weaver 12, J. Żurowska 7, K. Dźwigalska 3 (1), C. Nnamaka 2 oraz S. Richards 15 (2), A. Kaczmarczyk 13 (1), A. Skobel 6 (2); Energa: V. Perostijska 15, E. Tłumak 12 (2), V. Bortelova 11 (1), M. Radwan 8 (2), A. Gladden 8 oraz A. Gajda 13 (2), L. Murphy 7 (1), M. Krawiec 2, H. Radunović 1, J. Maksimović 0.

Pozostałe wyniki pierwszych meczów ćwierćfinałowych: Wisła Can Pack Kraków - Super Pol Tęcza Leszno 75:44, CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 75:57.