Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energa wybrała ostatecznie Grudziądz

Marcin Dutkowski
W Grudziądzu powstanie najdroższa inwestycja w historii województwa kujawsko- -pomorskiego.

W Grudziądzu powstanie najdroższa inwestycja w historii województwa kujawsko- -pomorskiego.

O tym, że inwestor - spółka Energa Invest - planuje budowę największej w kraju elektrowni gazowej i że bierze pod uwagę lokalizację w Grudziądzu, wiadomo było od sierpnia ubiegłego roku. Jednak dopiero wczoraj prezydent Grudziądza Robert Malinowski i prezes spółki Marcin Szpak podpisali list intencyjny w tej sprawie.

<!** reklama>

Jak tłumaczy inwestor, o wyborze Grudziądza zdecydował deficyt mocy wytwórczych na terenie północnej Polski, bliskość sieci przesyłowej gazu, z której bezpośrednio można zasilić elektrownię, a także bliskość stacji elektroenergetycznej, która mogłaby odebrać wyprodukowaną energię elektryczną.

- Ta inwestycja to ogromna szansa dla naszego miasta - podkreśla prezydent Malinowski. - Ze wspólnych wyliczeń, których dokonaliśmy wspólnie z inwestorem, wynika, że roczny dochód samorządu z tytułu podatków PIT, CIT i od nieruchomości będzie wynosił od 12 do 15 milionów złotych.

Inne korzyści - nie tylko dla Grudziądza - to kilkaset miejsc pracy w trakcie budowy oraz około 50 w samej elektrowni. W zdecydowanej większości będzie to wysoko wyspecjalizowana kadra, ale potrzebni będą również pracownicy ochrony oraz porządkowi.

Budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2013 roku. Jej uruchomienie planowane jest na początek 2016 roku. W ciągu roku w Grudziądzu ma być produkowane 6 milionów MWh. Taka ilość energii pozwoli zasilić około 2 milionów gospodarstw domowych. Do jej wyprodukowania potrzeba będzie 1,2 miliarda metrów sześciennych gazu.

- W pełni popieram tę inwestycję - mówi Ryszard Dreher, mieszkaniec ulicy Rydygiera w Grudziądzu - elektrownia stanie najprawdopodobniej w pobliżu jego domu. - Nie obawiam się jej sąsiedztwa, bo niby czego tu się bać? Nie będzie ona przecież żadnym zagrożeniem.

Emisja dwutlenku węgla w nowej elektrowni ma być o 40 proc. niższa w porównaniu do jednostki węglowej o takiej samej mocy i skali produkcji. Dzięki wykorzystaniu paliwa gazowego maksymalnie uproszczona zostanie logistyka w trakcie eksploatacji. Paliwo będzie bowiem przesyłane rurociągami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska