Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetycy obrączkują bocianie pisklęta [ZDJĘCIA]

Adrian Stelmaszyk
Energetyczni obrączkarze z Grupy Energa
Energetyczni obrączkarze z Grupy Energa Energa - zdjęcia nadesłane
Rozpoczęła się wspólna akcja obrączkowania bocianów przez energetyków i ornitologów. Dzięki temu można będzie śledzić wędrówki i losy konkretnych osobników. Informacje pozyskane w ten sposób pozwolą na lepsze poznanie zarówno zwyczajów tego gatunku, jak również zagrożeń, na które jest on narażony.

Bociany znakuje się na przełomie czerwca i lipca, gdy mają za sobą kilka tygodni życia. Małe bociany nie sprawiają żadnych problemów przy zakładaniu obrączki, a jednocześnie są już na tyle duże, że nie stanowi to dla nich żadnego zagrożenia.

- Bocianie pisklęta są bardzo grzeczne i nie robią żadnych problemów - mówi Tomasz Królak. - W naturalnym środowisku większość drapieżników szuka żywych ofiar. Dlatego w chwili zagrożenia młode bociany zastygają w bezruchu, pozorując śmierć. Dzięki temu możemy sprawnie dokonać wszelkich pomiarów oraz bezpiecznie założyć obrączkę na nogę ptaka - dodaje pracownik Energi Operatora.

Zobacz także: Trwają poszukiwania 25-latka, który wskoczył do Wisły w okolicy Osieka nad Wisłą i nie wypłynął [ZDJĘCIA]

Właśnie Tomaszowi Królakowi, który koordynuje akcję w okolicach Brodnicy, należy się palma pierwszeństwa wśród obrączkarzy. W ramach rozpoczętego w 2009 roku projektu „Energetyczni obrączkarze Grupy Energa” oznakował on już ponad 500 bocianów. Program jest unikalny na skalę Europy, a dzięki zaangażowaniu energetyków udało się zaobrączkować w sumie ok. 5 tys. ptaków.

Projekt jak dotąd przyniósł sporo wiedzy na temat życia i zwyczajów bocianów. Dowiedzieliśmy się, że średnia długość ich życia wynosi ok. 10 lat. Znamy też precyzyjnie miejsca ich zimowych żerowisk w Afryce, letnie miejsca gniazdowania w Europie, a także trasy wędrówek.

Jakie najdroższe domy są obecnie wystawione na sprzedaż w województwie kujawsko-pomorskim? Sprawdźcie, za ile można kupić najbardziej wartościowe nieruchomości w regionie! Wszystkie dane pochodzą z serwisu gratka.pl.ZOBACZCIE >>>>>

TOP 15 najdroższych domów w Kujawsko-Pomorskiem [ZDJĘCIA]

Rolnicze sznurki zagrożeniem dla małych bocianów

Podczas obrączkowania pracownicy Energi również sprawdzają i usuwają z gniazd sznurki rolnicze, które stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo dla młodych ptaków. Dorosłe bociany wykorzystują sznurki przy budowie gniazd. Niestety pisklę łatwo może się zaplątać w sznurek i zwykle nie jest w stanie się samodzielnie uwolnić. Problem narasta z czasem, ponieważ linka zaczyna się zaciskać i wrasta dorastającemu boćkowi w nogę, powodując groźne urazy, a w konsekwencji nawet jego śmierć.

- Co roku kontrolując bocianie gniazda znajdujemy martwe pisklęta zaplątane w sznurki. I chociaż podczas znakowania wszystkie je usuwamy, to ochrona młodych bocianów powinna zaczynać się znacznie wcześniej, kiedy sznurek leży jeszcze na polu czy łące - mówi Tomasz Królak. - Będąc na spacerze pamiętajmy, żeby porzucone sznurki zbierać i wyrzucać do śmieci. Dzięki tej prostej czynności możemy ocalić kilka bocianich żyć - kończy lider „Energetycznych obrączkarzy Grupy Energa”.

Zobacz także: Hotel... czy nie? Tak wyglądają więzienne cele w Polsce [zdjęcia]

Akcja znakowania ptaków to nie jedyny sposób w jaki Grupa Energa od wielu lat pomaga polskim bocianom. Większość gniazd znajduje się na słupach elektroenergetycznych, dlatego pracownicy Energi zamontowali już ok. 11 tys. specjalnych platform, które chronią ptaki przed porażeniem prądem. Co roku przybywają kolejne podesty pod bezpieczne gniazda, a wcześniej zamontowane są remontowane

Znalazłeś rannego bociana i nie wiesz co robić? Na ratunek infolinia 801 BOCIAN (801 26 24 26)

Energa od 5 lat umożliwia działanie ogólnopolskiej infolinii 801 BOCIAN. Dzięki niej przyrodnicy mogą pomagać bocianom z całej Polski.

- Pod numerem 801 26 24 26 możemy zgłaszać ranne ptaki, czy uszkodzone gniazda - mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik z Fundacji Przyrodniczej „proNatura”. - Konsultanci-przyrodnicy doradzą, w jaki sposób możemy uratować bociana. Wskażą również do kogo należy się zgłosić po dalszą pomoc - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska