Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-paragony i wirtualne kasy fiskalne: w 2020 roku w formie elektronicznej? KASY ONLINE. Jakie będą zmiany?

vt
Fot. Polska Press
E-paragony i wirtualne kasy fiskalne: w 2020 roku będą w formie elektronicznej? Kasy online. Już we wrześniu ubiegłego roku zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia, które określa warunki techniczne i sposób używania kas wirtualnych. Nie będzie trzeba drukować paragonów? Resort Finansów pracuje nad nowym rozwiązaniem. Kasy fiskalne w postaci aplikacji na telefon już w przyszłym roku? Co jeszcze ulegnie zmianie? O wszystkich proponowanych zmianach przeczytacie w poniższym tekście.

Wirtualne kasy fiskalne już w 2020 roku?

Cyfryzacja coraz silniej dotyka też handel. Jeszcze w maju pojawiła się możliwość instalowania kas online. Jak działają kasy online?
Z przyjętą częstotliwością wysyłają informacje o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas Ministerstwa Finansów.

Polecamy

Pozwala to organom podatkowym na elektroniczne kontrole, skutkującym lepszym uszczelnianiem systemu podatkowego.

Z czasem coraz więcej grup firm będzie miało obowiązek instalowania kas online. Jednak nie są one tym samym co wirtualne kasy fiskalne. Tego rodzaju sprzęt może pojawić się w punktach sprzedaży już w 2020 roku.

Czy są wirtualne kasy fiskalne? Co znaczy kasa online?

  • działają na zasadzie oprogramowania,
  • można je zainstalować zainstalować, np. na telefonie, tablecie czy laptopie,
  • urządzenie takie, w połączeniu z drukarką może pełnić rolę kasy fiskalnej.

Wirtualne kasy fiskalne mają przesyłać do fiskusa dane o transakcjach podobnie jak kasy online.

Kasy fiskalne: aplikacja na smartfona

Aplikacja na smartfona ma przede wszystkim ułatwić dotarcie z kasami fiskalnymi w miejsca, w których ich obecnie nie ma. Dzieje się tak z powodu ceny tych urządzeń. Ministerstwo Finansów przyznaje, że takim rozwiązaniem mogą być zainteresowane m.in. branża gastronomiczna oraz sprzedawcy sezonowi.

Konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia zakończono we wrześniu. Resort finansów chce, by każde oprogramowanie mogło służyć za kasę rejestrującą, jeśli tylko spełni określone w rozporządzeniu warunki. Rozporządzenie musi zostać jednak notyfikowane w Komisji Europejskiej.

Zdaniem resortu w praktyce taki system ruszy w połowie 2020 roku.

E-paragony: kiedy w Polsce?

To kolejne rozwiązanie, które może uściślić wpływy z podatków. O wprowadzeniu elektronicznych paragonów mówi się od kilkunastu miesięcy. Celem e-paragonów byłoby prostsze zarządzanie historią zakupów oraz ułatwienie gromadzenia i wyszukiwania potwierdzeń transakcji.

Pozytywne strony rozwiązania jakim są e-paragony to m.in.:

  • rozwiązanie problemów związanych z trwałością druku,
  • zniwelowanie oddziaływania na środowisko paragonów. Większość z nich zawiera trujący bisfenol A, który jest groźny dla zdrowia kasjerów,
  • zmniejszenie ryzyka zagubienia tradycyjnego paragonu,
  • cyfrowe paragony mogą być doskonałym kooperantem podczas zakupów samoobsługowych.

Na razie testującymi właściwości e-paragonów są m.in. firmy: Ikea, Super-Pharm, LPP (właściciel m.in. marki Reserved) i Decathlon.

Elektroniczny paragon miałby być generowany przez urządzenia fiskalne i trafić do repozytorium, które zagwarantuje, że dokument nie zostanie skopiowany, usunięty lub zmodyfikowany. Klient miałby wgląd do swoich cyfrowych paragonów z poziomu urządzenia mobilnego, komputera lub tabletu - mówi Business Insider Polska Cezary Pierzan, szef Platformy Detalistów.

Swój projekt pod nazwą eParagon, realizują od wiosny też PKN Orlen i PKO BP, we współpracy z Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService oraz Krajową Izba Rozliczeniową. Pilotaż usługi potrwa do 14 lutego 2020 roku.

E-paragony: z rynku nie znikną papierowe paragony

Okazuje się, że Ministerstwo Finansów pracuje na zrównaniem e-paragonu z potwierdzeniem papierowym.

- Chcemy, by klient miał wybór, czy chce papier czy e-paragon. Do tego są potrzebne zmiany w ustawie - informuje nas biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Jest jednak oszczędne w szczegółach. - Może być tak, że w perspektywie roku w określonych sytuacjach nie trzeba będzie drukować paragonów papierowych - podaje w komunikacie.

Niestety dla środowiska nie mamy dobrych informacji. Papierowe paragony będą nadal w obrocie. Dlaczego? MF twierdzi, że gdyby ich zabrakło to klient mógłby nie otrzymać potwierdzenia zawarcia transakcji, a to ma nie tylko znaczenie podatkowe, ale także wpływa na konsumenckie prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska