Epidemia. Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć

Artykuł sponsorowany
Publiczne szpitale w regionie otrzymają wsparcie w ramach specjalnego marszałkowskiego programu na zakup aparatury, środków ochronnych i dezynfekcyjnych. Fot. Tymon Markowski/UMWKP
Publiczne szpitale w regionie otrzymają wsparcie w ramach specjalnego marszałkowskiego programu na zakup aparatury, środków ochronnych i dezynfekcyjnych. Fot. Tymon Markowski/UMWKP
340 milionów złotych – taka jest wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi.

Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć. Mamy zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie środków Regionalnego Programu Operacyjnego na działania interwencyjne i to czynimy. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, unikniemy kryzysu humanitarnego, uratujemy wiele firm i miejsc pracy.

144 miliony złotych dla szpitali

Wsparcie dla szpitali obejmuje zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej dla personelu i pacjentów oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa. Dotyczy wszystkich publicznych szpitali w regionie – wojewódzkich, klinicznych i powiatowych - a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Wśród planowanych zakupów m.in. 120 respiratorów, 12 ambulansów, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów, umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim. To narzędzie, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, wdrożymy na razie w Szpitalu Zakaźnym i Centrum Pulmonologii.

35 mln na wsparcie seniorów i systemu usług społecznych

Instytucje systemu opieki i usług społecznych będziemy sukcesywnie i systematyczne zaopatrywać w środki ochrony osobistej. Otrzyma je w szczególności personel domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodków pomocy społecznej, schronisk i noclegowni dla bezdomnych. Chodzi, z jednej strony, o zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, z drugiej-o zapewnienie ciągłości pracy tych instytucji.

Z tych samych powodów takie środki, przede wszystkim maski ochronne, przekażemy strażom miejskim, jednostkom ochotniczej straży pożarnej, a - jeśli będzie potrzeba - także policji i państwowej straży pożarnej. Na podobną pomoc mogą liczyć także właściciele małych sklepów.

Przygotowujemy też rozwiązanie pozwalające na finansowanie dodatkowego wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w ich domach oraz domach pomocy społecznej i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Ta skromnie uposażona grupa zawodowa pracuje obecnie bardzo ciężko, w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Na wypadek, gdyby opisane działania okazały się niewystarczające, przygotowujemy miejsca, do który ewakuujemy osoby starsze i niepełnosprawne, które nie mogą liczyć na pomoc w miejscach zamieszkania, a także pensjonariuszy ośrodków opiekuńczych i podopiecznych schronisk dla bezdomnych. Zakładamy, że taką rolę będą pełnić sanatoria.

150 milionów na pożyczki obrotowe

Podstawowym instrumentem wsparcia firm są niezwykle korzystne pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej w obliczu widocznych już dziś i przewidywanych przyszłości perturbacji na rynkach. Znaleźliśmy się bowiem – globalnie i lokalnie - w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć.

Poza pożyczkami obrotowymi nasza propozycja to dotacje na przebranżowienie i mikrogranty. To ostatnie rozwiązanie – granty inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych – adresowane jest do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie miejsc pracy. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze – cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4.

W zanadrzu mamy jeszcze e-bony z myślą o przekwalifikowaniu pracowników pod obecne potrzeby rynkowe.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego


E-sesja sejmiku województwa

Ostatnia (8 kwietnia) sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego odbyła się w trybie zdalnym (online). Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W związku z epidemią Covid-19 sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego po raz pierwszy odbyła się w trybie zdalnym. Obrady trwały ponad trzy godziny, wzięło w nich udział dwudziestu ośmiu radnych, wszyscy członkowie zarządu i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Podjęto 13 uchwał. Marszałek Piotr Całbecki przedstawił program działań samorządu województwa na czas epidemii Covid-19.

340 milionów złotych – taka jest wartość marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi.

Radni wysłuchali też sprawozdań z realizacji programu przeciwdziałania narkomanii i wojewódzkiego programu na rzecz osób niepełnosprawnych. Sejmik przyjął uchwałę dotyczącą dotacji na ochronę i remonty konserwatorskie zabytków oraz uchwałę regulującą tryb prac na strategią polityki społecznej województwa.

Przygotowania do przeprowadzenia sesji w trybie zdalnym trwały blisko tydzień. Informatycy urzędu marszałkowskiego stworzyli narzędzie umożliwiające zabieranie głosu w debacie oraz głosowanie, a także elektroniczną rejestrację posiedzenia. Radni i członkowie zarządu przez kilka dni testowali działanie systemu, telefonicznie kontaktując się z pracownikami urzędu. Próby wypadły pomyślnie i w dniu sesji system był gotowy do pracy.

- Przedsięwzięcie było dla nas informatyków dużym wyzwaniem. Wymagało nie tylko umożliwienia radnym wysłuchania sesji, ale również aktywnego w niej uczestniczenia. Największym wyzwaniem było przygotowanie i uruchomienie sprawnego systemu do głosowania, a także przeszkolenie z obsługi nowego narzędzia radnych, którzy ze względu na obecną sytuację, nie mogli uczestniczyć w we wspólnym szkoleniu. Wszystkie instrukcje przekazywane były zdalnie, bez kontaktu osobistego - mówi Wojciech Rzemykowski, naczelnik Wydziału Informatyzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Na sali sesyjnej w czasie obrad obecni byli jedynie przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, marszałek Piotr Całbecki oraz radny Jacek Gajewski. Wszyscy pozostali radni, członkowie zarządu, skarbnik województwa i dyrektorzy poszczególnych departamentów uczestniczyli w obradach online.

- Czułam się jak debiutantka. W czasie prowadzenia sesji musiałam być skupiona, kontrolować zapis na dwóch monitorach, reagować na drobne usterki techniczne, ale po zakończeniu pierwszej sesji online rozpierała mnie duma z radnych. Podołaliśmy wspólnie nowym wyzwaniom, być może tę nietypową formę pracy na odległość trzeba będzie stosować jeszcze jakiś czas. Składam serdeczne podziękowania ekipie informatyków, którzy bezpiecznie przeprowadzili nas przez meandry nowych technologii - mówi przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska

Sesja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Radni mogli głosować nad podjęciem uchwał, zadawać pytania, uczestniczyć w dyskusji i składać interpelacje. Przeprowadzenie obrad sejmiku w trybie zdalnym jest możliwe, bez zmiany regulaminu, na mocy tak zwanej specustawy, przyjętej w związku z epidemią Covid-19.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3