Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Episkopat ujawnia dane o pedofilii w polskim Kościele. Ponad połowa przypadków nie była zgłaszana organom państwa

Leszek Rudziński
fot marek szawdyn/polska press
Episkopat przedstawił w czwartek wyniki badań ukazujące skalę pedofilii w polskim kościele katolickim. Wynika z nich, że tylko jedna czwarta zgłoszonych postępowań zakończyła się wydaleniem księży ze stanu duchownego. Co więcej, jedynie 44 proc. przypadków molestowania zgłoszono organom państwa.

Od 1990 do 2018 r. kościół otrzymał 382 zgłoszenia przypadków molestowania nieletnich. 198 z nich dotyczyła osób poniżej 15 roku życia. Przedstawione dane dotyczą zarówno diecezji jak i zakonów. Częściej ofiarą molestowania padali chłopcy - 58, proc. - wynika z danych opracowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Arcybiskup Marek Jędrzejewski, inicjując konferencję dotyczącą skali pedofilii wskazał, że wykorzystywanie osób nieletnich jest problemem ogólnospołecznym. - To nie tylko środowisko domowe, także środowisko sąsiedzkie, szkoła, sport. Niestety także środowisko kościelne i jest to problem uniwersalny, o charakterze przekrojowym - mówił arcybiskup.

Ze statystyk wynika, że liczba zgłaszanych przypadków molestowania w szeregach kościoła rośnie z roku na rok. Takie przypadki najczęściej zgłaszane są odpowiednim jednostkom kościelnym przez osoby poszkodowane (41,6 proc.) lub ich bliskich (20,9 proc.). W przypadku 5,8 proc. przypadków kościół został poinformowany o sprawie molestowania przez organy państwowe, a w 5,2 proc. przypadków dowiedział się od nich z mediów. Osoby z parafii, czyli zarówno duchowni z parafii jak i świeccy zgłosili 5,2 proc. zdarzeń, a 1,3 proc. zostało zgłoszone przez przełożonych (przypadki te dotyczą zakonników). Z kolei wiedza o 14,9 proc. przypadków pochodziła z innego źródła, takiego jak: dyrektor szkoły, pedagog, wychowawcy.

Obecny na konferencji ojciec Adam Żak, z Centrum Ochrony Dziecka podkreślił, że wyniki badań potwierdzają, iż „polepszyła się komunikacja i rozumienie problemu”. - Wzrost zgłaszanych przypadków wskazuje na potrzebę budowania systemu prewencji - przekonywał.

Jednak z ujawnionych danych wynika, że spośród zakończonych postępowań, jedynie 25,2 proc. skutkowało wydaleniem ze stanu duchownego. Natomiast 40,3 proc. zakończyło się innymi karami, takimi jak, m.in. zakaz pracy z małoletnimi, upomnienie kanoniczne, ograniczenie posługi, czy zakaz wystąpień publicznych. w 10,4 proc. przypadków postępowania zakończyło się uniewinnieniem oskarżonego.

Co więcej z raportu wynika, że 168 z 382 (44 proc.) przypadków molestowania zostało zgłoszonych państwom organom ścigania. Natomiast 120 zdarzeń nie zostało zgłoszonych, a w przypadku kolejnych 98 „brak danych”.

Zdaniem prof. Zbigniewa Mikołejko, kierownika Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, kościół znalazł „się w takim dołku, ze gdyby nawet trzymał się najściślejszej prawdy to i tak trudno będzie mu poprawić swój wizerunek”. - Długowiecznej tradycji trzymania w tajemnicy przypadków molestowania nie da się naprawić jednym aktem. Niestety z danych przedstawionych przez Kościół wynika, że rozmiar hermetyzmu i nieadekwatnie niskich kar w kościele jest bardzo duży - mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Episkopat ujawnia dane o pedofilii w polskim Kościele. Ponad połowa przypadków nie była zgłaszana organom państwa - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska