Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus Plus w ZS CKU w Gronowie. Słońce nad Europą, czyli młodzież z kilku państw Europy wspólnie buduje łódź

Krzysztof Lietz
Wspólne, pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem  szkoły w Gronowie
Wspólne, pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem szkoły w Gronowie Nadesłana - ZS CKU w Gronowie
W ZS CKU w Gronowie od września 2017 roku realizowany jest projekt w ramach programu Erasmus Plus.

Jego nazwa to „Sonne über Europa” (Słońce nad Europą). Program jest realizowany we współpracy ze szkołami z miejscowości Eupen w Belgii, Regensburga w Niemczech, Dunaujvaros na Węgrzech, Koaceli w Turcji oraz Peruggi we Włoszech. Głównym celem jest wykonanie łodzi napędzanej energią słoneczną, która weźmie udział w zawodach na terenie Niemiec lub Belgii.

Tym razem w Polsce

Do tej pory wszyscy uczestnicy projektu spotkali się i pracowali w zaprzyjaźnionych szkołach we Włoszech i w Niemczech. Tym razem, od 7 do 15 października, około 30 uczestników programu spotkało się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, aby wspólnie realizować kolejne etapy pracy nad projektem.

Stacja godna podziwu

Przy okazji pobytu w Polsce uczestnicy projektu mieli okazję poznać system szkolnictwa w Polsce, zwiedzić szkołę w Gronowie.

Polecamy:
Nowe sklepy premium Biedronki. Tak wyglądają, to oferują...
Zima 2018/2019. Jaka będzie i kiedy się zacznie? Prognozy Meteo France
Przerażająca staruszka krąży po lasach. W tle satanizm i czarna magia

- Nasi gości wysłuchali informacji o naszym systemie szkolnictwa i z ciekawością obejrzeli wyposażenie naszych pracowni - mówi Zbigniew Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. - Pokazaliśmy im m. in. pracownie kosmetyczną, gastronomiczną, pojazdów samochodowych i rolniczych oraz spawalni. Największe jednak wrażenie na naszych gościach zrobiła Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów - jej wyposażenie, czyli sprzęt do praktycznej nauki zawodów mechanicznych.

Popracowali nad łodzią

Głównym zadaniem uczestników projektu były prace nad wspomnianą już łodzią. Dlatego też uczniowie ze wszystkich krajów przygotowali prezentacje związane z konstrukcją łodzi, na podstawie których prowadzono dyskusje optymalizujące przedstawione rozwiązania. Tematyka prezentacji dotyczyła budowy silnika łodzi (Belgia), nawigacji GPS (Niemcy), sterowania łodzią (Turcja, Węgry) oraz metod spawania aluminium (Polska). Szkoła z Belgii zaprezentowała model łodzi przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów mechanicznych. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość ćwiczenia zaprezentowanych specjalistycznych metod spawania kryjących się pod symbolami: MIG -MAG, TIG, MMA w nowocześnie wyposażonej spawalni szkoły w Gronowie.

Bądź na bieżąco! Wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem! Kliknij i sprawdź szczegóły

Tak to działa na farmie

A że nie samą pracą człowiek żyje, uczestnicy projektu mieli też okazje uczestniczyć w obchodach Dnia Edukacji Narodowej w szkole w Gronowie, zwiedzić Toruń, byli w Starostwie Powiatowym, a także zwiedzili farmę fotowoltaiczną w Czernikowie, gdzie zobaczyli, w jaki sposób energia słoneczna przetwarzana jest w energię elektryczną.

Goście z zaciekawieniem obejrzeli wyposażenie tej największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Podziwiali nie tylko panele, ale też skomputeryzowany system sterowania farmą. Zainteresowanie było tym większe, że przecież silnik łodzi, którą buduje ten międzynarodowy zespół, zasilany będzie energią wytwarzaną przez panel fotowoltaliczny.

Zobacz też: Stop Agresji na Drodze cz. 4

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska