Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryki czekają na kupców

Grażyna Sobczak
Po wygaszeniu produkcji w Akzo Nobel, we wschodniej części Włocławka przybędzie kilka hektarów opuszczonych terenów Co z dawną fabryką mebli przy ulicy Papieżki i porcelany przy Płockiej?

Po wygaszeniu produkcji w Akzo Nobel, we wschodniej części Włocławka przybędzie kilka hektarów opuszczonych terenów Co z dawną fabryką mebli przy ulicy Papieżki i porcelany przy Płockiej?

<!** Image 2 align=right alt="Image 142319" sub="Budynki, w których przez kilkadziesiąt lat powstawały słynne nie tylko w kraju „wicki”, stoją opuszczone / Fot. Jarosław Czerwiński">Przez trzy i pół roku nie znalazł się chętny do kupienia nieruchomości po dawnej Fabryce Porcelany. Upadłość zakładu, który działał przez kilkadziesiąt lat, ogłoszono w grudniu 2006 roku. 260 pracowników otrzymało wypowiedzenia. Prawie 9 hektarowa działka z budynkami pofabrycznymi znajdująca się między ul. Płocką a Papieżki może zostać sprzedana tylko w całości. Kosztuje ok. 9,5 mln zł.

- Ogłosiliśmy jeden przetarg, nikt się jednak nie zgłosił - mówi Piotr Murawski, syndyk masy upadłościowej Grupy Kapitałowej „Drumet”, do której należy działka po Fabryce Porcelany. - Potencjalnych kupców odstrasza cena - uważa. - W najbliższym czasie biegły ma się wypowiedzieć w sprawie obniżenia ceny nieruchomości. Zostanie ogłoszony kolejny przetarg.

<!** reklama>Kilka podmiotów, nie wiadomo z jakich branż, interesowało się zakładem, ale nie trafił się nikt kto byłby zainteresowany całością. Syndyk nie dopuszcza sprzedaży dawnej fabryki w częściach.

- Byłoby to odebrane jako celowe obniżanie wartości nieruchomości zabezpieczonej przez wierzyciela
- mówi Piotr Murawski.

W zeszłym roku, kiedy szukano chętnego na kupno Zakładu Lin i Drutu „Drumet”, zainteresowanym zakładem syndyk proponował do zakupu opcjonalnego także działkę po Fabryce Porcelany. Kupiec „Drumetu” nie skorzystał z oferty.

- Sprzedaż terenów po fabryce mebli, zapowiedź wystawienia na sprzedaż nieruchomości po Akzo Nobel, to wszystko psuje rynek na tym terenie - tłumaczy Piotr Murawski trudności ze sprzedażą Fabryki Porcelany.

Na sprzedaż nieruchomości w częściach zdecydował się właściciel dawnej Fabryki Paged Meble przy ul. Papieżki. Zakład przestał działać w połowie 2008 roku. - Z końcem ubiegłego roku podpisaliśmy umowy sprzedaży działek po dawnej fabryce z pięcioma podmiotami, wszyscy nabywcy pochodzą z Włocławka - informuje Edward Galej, dyrektor zarządzający Paged Meble w Jasienicy. - Na dniach podpiszemy porozumienia z trzema kolejnymi. Wtedy blisko 90 proc. dawnego zakładu będzie w rękach nowych właścicieli.

Na terenie dawnej fabryki mebli otwarto m.in. punkt skupu złomu i zakład budowlano-betoniarski.

Jak już pisaliśmy, na czwarty kwartał tego roku planowane jest rozpoczęcie przenoszenia produkcji z fabryki Akzo Nobel przy Duninowskiej we Włocławku do Pilawy. Proces ten zostanie zakończony w 2011 roku.

- Wyposażenie zakładu zostanie przeniesione do innych fabryk, a nieruchomości sprzedane - ucina na razie temat przyszłości nieruchomości przy ulicy Duninowskiej Barbara Sołtysińska z Ciszewski Public Relations, reprezentującej Akzo Nobel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska