Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity w legendzie Rzymu

Redakcja
Jak mówi starorzymski mit, 2 tys. 760 lat temu bliźniacy Romulus i Remus założyli Wieczne Miasto. Wiele wskazuje, że ci synowie boga Marsa, według legendy wychowani przez wilczycę, to realne postaci.

Jak mówi starorzymski mit, 2 tys. 760 lat temu bliźniacy Romulus i Remus założyli Wieczne Miasto. Wiele wskazuje, że ci synowie boga Marsa, według legendy wychowani przez wilczycę, to realne postaci.

<!** Image 2 align=right alt="Image 51131" sub="Tak przez stulecia przedstawiano Romulusa i Remusa ratowanych przez wilczycę">Nowe materialne dowody wskazują, że italski mit o założeniu Wiecznego Miasta opowiada o zdarzeniach, do których faktycznie doszło w odległej przeszłości.

Jednym z namacalnych śladów realnej przeszłości Rzymu jest nowe sensacyjne odkrycie archeologów. Natrafili oni na świętą grotę, w której, według starorzymskiego mitu, wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Wiecznego Miasta. Grotę znaleziono pod ruinami pałacu cesarza Augusta na szczycie Palatynu, wysokiego na 70 metrów wzgórza w centrum Rzymu.

Od 500 r. p.n.e. Palatyn stał się miejscem zamieszkania najbogatszych obywateli Rzymu. Gdy Republika Rzymska w I w. n.e. przekształciła się w cesarstwo, na szczycie wzgórza cesarz August zbudował pałace dla siebie i swojej żony Liwii. Jego następcy również wznosili na Palatynie rezydencje. Obecnie całe wzgórze jest pokryte ruinami i tunelami, sięgającymi daleko w głąb Palatynu.

Pracownicy z rzymskiego wydziału dziedzictwa kultury, kierowani przez dr Irene Iacopi, prowadzili prace rekonstrukcyjne pałacu Augusta, gdzy natknęli się na mierzącą 15 m jaskinię. Jest to bogato dekorowana krypta inkrustowana mozaikami i muszlami.

Według starorzymskich źródeł, święta grota znajdowała się we wzgórzu Palatyn, w pobliżu późniejszego pałacu cesarskiego.

Legenda głosiła, że jaskinia ta była miejscem, gdzie wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa, bliźniaków, za których sprawą w tym właśnie miejscu powstało Wieczne Miasto - Rzym. Według starorzymskich przekazów, Romulus żył w latach 772 - 716 p.n.e., a Remus - w latach 772 - 753 p.n.e.

Jaskinia Lupercal była dla Rzymian świętym miejscem. Każdego roku w lutym odprawiano tam rytuały: kapłani zabijali psa i dwie kozy, a ich krwią ceremonialnie mazali czoła dwóch chłopców ze szlachetnych rodów.Zwyczaj ten przetrwał aż do 494 r. n.e. Wtedy to w już chrześcijańskim Rzymie zakazał go papież Gelazjusz walczący z pogańskimi kultami.

Święta jaskinia, to nie jedyny ślad wskazujący, że rzymska legenda rosła na faktach.

Zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe pod Forum Romanum natknął się w samym sercu stolicy Włoch na pozostałości budynku określanego przez dawnych Rzymian jako pałac Romulusa i Remusa. Ruiny pałacu odkryto 7 m pod poziomem rzymskiego Forum Romanum. Budowla była spora, jak na epokę, w której powstała - pałac założycieli Rzymu miał ok. 345 m kwadratowych powierzchni, z czego połowa była zadaszona.

<!** reklama left>Głównym pomieszczeniem był wielki salon, gdzie urządzano uczty, wejście stanowiły ogromne drzwi ozdobione drewnianymi kolumnami. Ściany pałacu wzniesiono z drewna i gliny, a podłogi wykonano z tufu - lekkiej, porowatej skały osadowej. Zwyczajne italskie domy w tamtych czasach były niewielkie, miały do 30 m kwadratowych powierzchni i nie były aż tak bogato zdobione, jak legendarny pałac Romulusa i Remusa.

Naukowcy z Uniwersytetu La Sapience przeprowadzili analizy, ustalając, że budynek faktycznie pochodzi z epoki, o której mówią legendy. Domniemany pałac założycieli Rzymu był zamieszkany przez 8 stuleci, aż do czasów cesarstwa. Wtedy, z nieznanych przyczyn, obrócił się w ruinę.

- Historia założenia Rzymu jest po części mitem, po części prawdą historyczną - stwierdził w wypowiedzi dla mediów dr Andrea Carandini, historyk i archeolog z Uniwersytetu Rzymskiego La Sapienza. - Historia bliźniąt odzwierciedla wcześniejszą tradycję bliźniaczych bóstw strzegących tego rejonu, ale istniał przecież i historyczny założyciel, który około 775 r. p.n.e. ustanowił wzgórze Palatyn uświęconym centrum miasta. Odkrycia archeologiczne dostarczają coraz więcej dowodów na to, że legenda założenia Rzymu wywodzi się z faktów historycznych.

Materialne dowody wskazują, że także inne legendy Rzymu, zarówno te mówiące o jego początkach, jak i czasach rozkwitu, przekazują liczne fakty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska