MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wisły 2024. Nadciąga tradycyjna parada łodzi i wielkie święto flisactwa!

Festiwal Wisły poświęcony jest królowej polskich rzek. Impreza ta już na dobre wpisała się w toruński kalendarz. Wielu miłośników Wisły i tradycji flisactwa już czeka na sierpień.
Festiwal Wisły poświęcony jest królowej polskich rzek. Impreza ta już na dobre wpisała się w toruński kalendarz. Wielu miłośników Wisły i tradycji flisactwa już czeka na sierpień. Grzegorz Olkowski
Festiwal Wisły odbędzie się po raz ósmy. Z tej okazji do Torunia, Włocławka i Bydgoszczy przypłynie ponad 40 tradycyjnych łodzi, które nie tylko zaprezentują się przed widzami, ale także ich przewiozą.

Festiwal Wisły nadciąga do Torunia

Festiwal Wisły poświęcony jest królowej polskich rzek. Impreza ta już na dobre wpisała się w toruński kalendarz. Wielu miłośników Wisły i tradycji flisactwa już czeka na 11 sierpnia. Właśnie wtedy we Włocławku wystartuje ósma edycja Festiwalu Wisły. Łodzie do Torunia przypłyną nieco później, bo w środę, 14 sierpnia i zostaną do czwartku, 15 sierpnia. Kolejne dwa dni festiwalu odbywać się będą w Bydgoszczy. Organizatorzy już czekają na rozpoczęcie i odsłaniają pierwsze karty. Tegoroczna edycja zachowa wszystko to, co już znane i doceniane. Nie zabraknie parady statków, łodzi z różnych stron Polski, jarmarków, targów czy koncertów.

– Będzie bardzo dużo wydarzeń związanych z rejsami i łodziami. Przypłynie do nas kilkadziesiąt jednostek z całej Polski – z Krakowa, Śląska, Sandomierza, Warszawy. Zobaczymy wiele łodzi tradycyjnych, które przez setki lat po Wiśle pływały. Będzie można na nich popływać. Przygotowaliśmy 2 tysiące bezpłatnych wejściówek dla publiczności – poinformował Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły.

Organizatorzy już teraz zapraszają na Błonia Nadwiślańskie w Toruniu. Od godz. 11.00 mieszkańcy i turyści będą mogli zapoznać się z dawnym rzemiosłem i zawodami, zakupić tradycyjne produkty regionów nadwiślańskich czy posmakować dań kojarzących się z Wisłą. W planie znalazły się także regaty, wystawy czy koncerty. Nie zabraknie parady łodzi. W środę, 14 sierpnia o godz. 17.00 przez Wisłę wzdłuż Bulwarów przepłynie kilkadziesiąt statków i łodzi w różnych rozmiarach.

– Podczas Festiwalu Wisły odwiedzający będą mogli dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Ciekawą atrakcją może być choćby Statek Poetów i Pieśniarzy, czyli rejs połączony z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej – mówił Marcin Karasiński. – Będzie też statek nawiązujący do Hanzy.

Festiwal Wisły chce zwrócić szczególną uwagę na tradycje flisackie, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To wielki atut, zwłaszcza dla Torunia, który uznawany jest za stolicę flisactwa.

– Mamy wiele pięknych tradycji, choćby frycowe, czyli flisacki chrzest, który organizujemy w środę, 15 sierpnia o godz. 15.30. Jest to wydarzenie plenerowe, na które naprawdę warto się wybrać – zapowiedział Marcin Karasiński. – Pełen harmonogram Festiwalu Wisły dostępny jest na stronie internetowej festiwalwisly.pl.

Na stronie internetowej można nie tylko zapoznać się z wydarzeniami, ale także pobrać bezpłatne wejściówki na rejsy. Nie trzeba obawiać się niskiego stanu Wisły. Dzięki temu, że rejsy odbywają się na łodziach tradycyjnych, mogą płynąć nawet po niskich wodach.

Plany na przyszłość

Festiwal Wisły jest imprezą zrzeszającą i promującą całe województwo. Na razie udział biorą w nim trzy miasta, lecz organizatorzy nie ukrywają, że w ich głowach rodzą się plany poszerzenia i dołączeni innych nadwiślańskich miejscowości.

– Z roku na rok widzimy coraz większe zaangażowanie miast z całego województwa. W ubiegłym roku przyłączyła się Bydgoszcz, która ma coś unikalnego, czyli zabytki kultury żydowskiej w Starym Fordonie. W Bydgoszczy chcemy to podkreślić – wyjaśnił dyrektor Festiwalu Wisły. – Liczymy, że w kolejnych edycjach przyłączą się następne miasta. W tym roku pod patronatem wojewody realizujemy projekt „Wiślane Wici”, które są zaproszeniem dla innych miast.

Festiwal stał się wizytówką Torunia, mimo jego młodej tradycji i organizacji. Wciąż będzie rozwijany i kultywowany, by z roku na rok przyciągał tysiące turystów chcących nie tylko poznać tradycje flisackie czy bliżej zetknąć się z Wisłą, ale przede wszystkim zobaczyć toruńskie zabytki. Wśród planów na przyszłość jest także stworzenie atrakcji poza festiwalowych.

– Mamy takie małe marzenie, by uruchomić przeprawę pomiędzy dwoma stronami Torunia, rozmawialiśmy o stałym łączeniu z Ciechocinkiem. Zaczniemy od „małego C” i konstruowaniu planów o ogromny zasób, jakim jest Wisła – podkreślił Adam Szponka, wiceprezydent Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska