Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wisły. Jakie będą zabezpieczenia w związku z pandemią? PROGRAM

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Festiwalowa armada powinna dotrzeć do Torunia bez względu na stan wody w Wiśle
Festiwalowa armada powinna dotrzeć do Torunia bez względu na stan wody w Wiśle Grzegorz Olkowski
Do Torunia Festiwal Wisły dotrze 15 sierpnia. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zdecydowali się imprezę rozproszyć. Jedną z głównych atrakcji będzie otwarcie plaży przy zamku dybowskim. Zabawa w tym miejscu rozpocznie się w sobotę o godz. 16.

„Toruń i Wisła - to para kochanków, złączonych ze sobą węzłami szczerego sentymentu. Śluby zawarte przed siedmioma wiekami dotąd nie zostały naruszone. Wisła, jako istota płci „nadobnej” miewa czasem swoje chimery i kaprysy, jak o tem świadczą tablice w murach nabrzeżnych, dokumenty niesłychanie wielkich wylewów Wisły. Te rzadkie zresztą objawy złego humoru Wisły Toruń przyjmuje z filozoficznem pobłażaniem i od czasu do czasu tylko pokiwa jej dobrotliwie upominająco palcem Krzywej Wieży, z czego znowu Wisełka wiele sobie nie robi, przyjmując to jako zwykłe kiwanie palcem w bucie”.

Taką piękną laurkę wystawiło Wiśle "Słowo Pomorskie" w 1933 roku, gdy Toruń świętował 700-lecie istnienia. Kto by wtedy pomyślał, że za trzy, cztery dekady, te więzy przyjaźni tak bardzo się poluźnią, a Wisła praktycznie przestanie być rzeką żeglowną?

Polecamy

Dawne relacje starają się odbudować, a w każdym razie o nich przypomnieć, twórcy Festiwalu Wisły. Jego tegoroczna edycja, jak już pisaliśmy, będzie ściśle związana z setną rocznicą Cudu nad Wisłą, wszak walki nad rzeką toczyły się głownie na odcinku między Włocławkiem i Nieszawą, a los polskiej kontrofensywy zależał od tego, czy żołnierzom frontu północnego uda się nie dopuścić do tego, aby Rosjanie sforsowali Wisłę. 14 sierpnia 1920 roku pod Bobrownikami najeźdźcy ostrzelali z brzegu i zatopili "Moniuszkę", statek należący do Flotylli Wiślanej. Jego dowódca zdołał doprowadzić jednostkę do kujawskiego brzegu, jednak tam dopadli go Bolszewicy i zakłuli bagnetami. Festiwal zacznie się zatem 14 sierpnia od oddania honorów bohaterom sprzed wieku. W piątek rano apel pamięci odbędzie się we Włocławku, później zaś festiwal weźmie kurs na Bobrowniki. Tutaj w planach jest m.in. poświęcona Flotylli Wiślanej wystawa na błoniach. Poza tym uczestnicy festiwalu będą mogli przepłynąć na drugi brzeg i przejść szlakiem dowódcy "Moniuszki" aż do jego symbolicznej mogiły, która znajduje się w miejscu jego śmierci.

15 sierpnia z Bobrownik wystartują tradycyjne regaty długodystansowe. Meta zawodów będzie się znajdowała na wysokości punktu widokowego przed Bramą Mostową w Toruniu. W ślad za uczestnikami zawodów powinna popłynąć także festiwalowa armada łodzi i statków wiślanych. Będzie to największe spotkanie tego typu jednostek w kraju. Załogi już wyruszyły, do Torunia zmierzają rzeczni ludzie ze Śląska, Małopolski i Mazowsza. Nie wiadomo jednak, czy uda im się dotrzeć do celu pod żaglami, czy też znów będzie trzeba łodzie podwieźć kawałek lądem. Wisła, jako istota płci nadobnej miewa swoje chimery, a poza tym ostatnie półwiecze zdecydowanie nie było najszczęśliwszym w jej dziejach.

Polecamy

- Królowa polskich rzek zaskakuje nas swoją zmiennością - mówi Marcin Karasiński, dyrektor festiwalu. - Jeszcze niedawno mieliśmy warunki powodziowe, w tej chwili mamy niżówkę.

To oznacza, że stan wody może być zbyt niski, aby płynące z południa jednostki mogły bezpiecznie pokonać śluzę przy zaporze we Włocławku. Wodowskazy balansują, ale bez względu na to czy ich strzałki znajdą się pod czy nad kreską, flotylla złożona z kilkudziesięciu łodzi i tak się w Toruniu zamelduje.

- Jesteśmy przygotowani na plan B, mamy też silne wsparcie Wód Polskich - dodaje Karasiński.

Festiwal będzie się odbywał w czasach zarazy, organizatorzy dmuchając na zimne, postanowili imprezę rozproszyć.

- Zdecydowaliśmy, że impreza będzie się równocześnie odbywała w czterech miejscach: na Bulwarze Filadelfijskim, przy przystani AZS, na plaży przy zamku dybowskim, którą planujemy otworzyć 15 sierpnia i w parku etnograficznym w Kaszczorku - mówi dyrektor Karasiński. - Wszystkie stoiska zostaną zabezpieczone zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, sięgniemy również po ponadnormatywne środki bezpieczeństwa.

Wszystkie statki, które będą woziły widzów, będą odkażane. Łodzie będą zabierały o połowę mniej pasażerów, aby na pokładzie łatwiej było zachować dystans. Poza tym wszyscy wchodzący będą musieli mieć temperaturę w normie i maseczkę na twarzy. Poza tym, podtoruńska firma Novar ustawi w kluczowych punktach specjalne urządzenia do dezynfekcji rąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska