Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filtry dadzą europejską jakość

Ewelina Piotrowska
Włocławska woda będzie jeszcze lepsza? Tak deklaruje szefostwo Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wszystko za sprawą modernizacji ujęcia i stacji uzdatniania wody „Krzywe Błota”.

Włocławska woda będzie jeszcze lepsza? Tak deklaruje szefostwo Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wszystko za sprawą modernizacji ujęcia i stacji uzdatniania wody „Krzywe Błota”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 173627" sub="Podczas uroczystego rozpoczęcia inwestycji włocławianie zwiedzili stację „Krzywe Błota”. Zobaczyli maszyny, które zostaną zastąpione nowszymi modelami Fot. Nadesłana
">Inwestycja ma na celu polepszenie procesu uzdatniania, produkcji wody oraz zapewnienie stabilnego procesu produkcji najwyższej jakości wody do picia, spełniającej obowiązujące przepisy polskie i unijne.

- Zakres inwestycji obejmuje modernizację filtrowni, pompowni, budowę zbiornika wyrównawczego wody pitnej - podaje Bogdan Laszuk, prezes MPWiK we Włocławku. - Rozwiązania takie pozwolą utrzymać ciągłość dostawy wody pitnej dla mieszkańców miasta. Korzyści, jakie przyniesie modernizacja, to, między innymi, poprawa jakości wody (barwy, zapachu, smaku, zmniejszy się też jej mętność) czy obniżenie strat wody.

<!** reklama>Ponadto dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, „wodociągi” zakładają oszczędności z tytułu obniżenia zużycia energii elektrycznej.

- Szacujemy, że po wymianie przestarzałych urządzeń (niektóre z nich zostały wprowadzone w latach 60.), uda nam się zaoszczędzić około 15 procent obecnie zużywanej energii elektrycznej - mówi Agata Borowicz-Świątkowska z działu produkcji wody MPWiK.

Zarząd spółki zapewnia, że włocławianie nie odczują ciężaru modernizacji.

- Będzie się ona odbywała w sposób ciągły, stacja będzie pracowała normalnie i nie będzie żadnych przerw w dostawie wody - przekonuje Bogdan Laszuk. - Będziemy wymieniali, między innymi, sześć spośród 20 filtrów. Pozostałe 14 to filtry wzbogacone o złoża katalityczne nowej generacji. Po modernizacji wszystkie filtry będą dzialały według tej technologii.

Włocławianie czekają na kolejne zmiany. - Widać, że „wodociągi” inwestują w nowe technologie i to bardzo dobrze, ale przydałoby się jeszcze wymienić stare rury, którymi płynie woda do naszych kranów - uważa pan Adam, mieszkaniec ul. Starodębskiej. - Woda w naszym mieszkaniu ma specyficzny smak, kolor i wydaje mi się, że to przez stare rury. U mojej teściowej, na osiedlu Kazimierza Wielkiego, woda jest o wiele smaczniejsza.

Jak podaje zarząd MPWiK, przewód wodociągowy w rejonie ul. Starodębskiej nie wymaga wymiany, a problemy są chwilowe.

- Przebarwienia wody w tym rejonie związane są z przebudową odcinków sieci wodociągowej w ul. Okrzei i mają charakter przejściowy - przekonuje prezes MPWiK. - W związku z tym, że inwestycje są jeszcze niezakończone, informujemy, że mogą nastąpić kolejne wyłączenia odcinków wodociągów z eksploatacji i tym samym mogą powtórzyć się przebarwienia wody. W takiej sytuacji prosimy odbiorców o poinformowanie służb technicznych MPWiK w celu podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych.

Wszelkie zgłoszenia należy kierować do działu Eksploatacji Sieci pod numer 994 lub (54) 236-39-54.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska