Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy z Torunia i okolic wspomagają medyków w walce z epidemią koronawirusa

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Firmy z Torunia i okolic wspomagają medyków m.in. szyjąc maseczki
Firmy z Torunia i okolic wspomagają medyków m.in. szyjąc maseczki Arkadiusz Wojtasiewicz
- Zaczęło się od dołączenia do internetowej akcji „Toruń szyje maseczki”. Kupiliśmy materiał i tu, w biurach, zaczęliśmy szyć. Potem pojawiła się informacja, że służbie zdrowia brakuje przyłbic. Nieocenioną pomoc okazała nam wtedy Grupa „ERGIS” z Wąbrzeźna - mówi Karolina Wojciechowska z Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki”, które, jak wszystkie placówki kultury, musiało zawiesić swoją zwykłą aktywność.

Wąbrzeski „ERGIS”, zajmujący się przetwórstwem tworzyw sztucznych, podarował wolontariuszom z „Jordanek” specjalną folię. Niemało - na około 3,5 tysiąca przyłbic.

- Przygotowaliśmy modele. Pociąć folię laserowo pomogła nam firma reklamowa „Pryzmat”, która zajęła się również dystrybucją gotowych przyłbic. W zeszłym tygodniu nasze przyłbice trafiły do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na blok operacyjny, intensywną terapię i Oddział Położniczy, a także do szpitala w Wąbrzeźnie - relacjonuje Karolina Wojciechowska. - A my wróciliśmy do szycia maseczek. Akurat trwają u nas prace serwisowe w sali koncertowej, więc nie jesteśmy bezrobotni, ale ci, którym zostaje trochę czasu, chętnie włączają się w szycie.

Polecamy

CKK „Jordanki” jest jedną z dwóch, obok „Baja Pomorskiego”, instytucji kultury na „Liście darczyńców wspomagających miasto Toruń i placówki miejskie w walce z epidemią koronawirusa”. Listę publikuje i systematycznie uzupełnia toruński magistrat. Dominują na niej zakłady produkcyjne, usługowe i handlowe oraz organizacje społeczne.

Tysiące na pomoc

Jednym z najhojniejszych ofiarodawców jest firma „Emtor” sprzedająca wózki widłowe. Jej darowizna to 350 zestawów środków ochrony osobistej wartych w sumie około 105 tys. złotych. Inicjatorem darowizny był prezes „Emtora” Jerzy Holc.

Polecamy

- Jesteśmy toruńską firmą i chcieliśmy wesprzeć toruńską służbę zdrowia w tym trudnym czasie - mówi Katarzyna Holc z zarządu spółki. - Zamierzaliśmy kupić respirator, ale nie udało się, bo to dziś towar deficytowy.

Ale i skompletowanie wspomnianych 350 zestawów okazało się niełatwe. Jak przyznaje pani prezes, zajęło jej to trzy tygodnie. W zestawach znalazły się m.in. maseczki, przyłbice ochronne, ochraniacze na obuwie, worki na odpady medyczne. Darowizna trafiła do Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Trwa głosowanie...

Czy wybory prezydenta Polski w formie korespondencyjnej to dobry pomysł?

Pieniądze, 16 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej dla medyków, dała też Krajowa Spółka Cukrowa, której centrala mieści się w Toruniu.

- Nasza spółka przekazała w sumie prawie milion złotych na szpitale, a teraz przekazuje potrzebującym żywność o wartości ponad pół miliona złotych. W nasze działania włączają się Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „Młyny Stoisław”, lubelska Fabryka Cukierków „Pszczółka” i Zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku – informuje Szymon Smajdor z Biura Marketingu KSC S.A.
Od środy 8 kwietnia firma dostarcza produkty żywnościowe kujawsko-pomorskim oddziałom Caritas, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku.

Ogromne potrzeby

Toruńska lista darczyńców się wydłuża. Do wtorkowego popołudnia znalazło się na niej 38 zakładów, instytucji oraz prywatnych sponsorów i wolontariuszy. Ale potrzeby placówek z pierwszej linii frontu walki z epidemią są wciąż ogromne. Tylko Specjalistyczny Szpital Miejski potrzebuje jeszcze m.in. 4 tysięcy opakowań (po 50 par) rękawic jednorazowych, 10 tys. opakowań maseczek jednorazowych (po 50 par), a także 8 tys. maseczek z filtrem i wielu innych środków ochrony osobistej. Spis potrzeb lecznicy zawiera 52 pozycje!

Polecamy

Lecznica przy Batorego jest jedną z dziewięciu instytucji, które wczoraj figurowały w „Wykazie potrzeb toruńskich placówek medycznych i opiekuńczych biorących udział w walce z epidemią koronawirusa”. Wykaz można znaleźć na stronie torun.pl prowadzonej przez Urząd Miasta. Są tam też: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej im. Leona Szumana, Miejska Przychodnia Specjalistyczna, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki, Dom Pomocy Społecznej Fundacji Brata Alberta, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Całodobowy Ośrodek Wsparcia „Samarytanin”, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Zgromadzenia sióstr CMBB „Serafitki”. Wykaz potrzeb jest systematycznie uzupełniany. Ostatnio, jak informuje Adrian Aleksandrowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UM aktualizowano go tuż przed świętami.

kujawsko-pomorskie
  • Zakażonych266 937
    + 1 285
  • Zmarło6 497
    + 0

10. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska