Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flaga ma nas łączyć

Mariola Lorenczewska [email protected]
Wciąż nie jesteśmy świadomymi patriotami. 2 i 3 maja przy rzadko którym oknie widać biało-czerwone flagi. Coś jednak zaczyna się zmieniać.

Wciąż nie jesteśmy świadomymi patriotami. 2 i 3 maja przy rzadko którym oknie widać biało-czerwone flagi. Coś jednak zaczyna się zmieniać.

- Wszystkie flagi z godłami poszły. Zostały tylko takie małe samochodowe chorągiewki - mówi Henryk Hartman ze sklepu przy ul. Podmurnej w Toruniu. - Zainteresowanie flagami było w tym roku bardzo duże. Ludzie pytali też o flagi papieskie i unijne. <!** reklama>

Jeśli ktoś chce kupić flagi państwowe, w Toruniu musi trochę poszukać. Są do kupienia m.in. w dużych hipermarketach, Uniwersamie, sklepach z materiałami „z metra” oraz z akcesoriami militarnymi.

O co w tym wszystkim chodzi? W uchwale z 12 lutego 2004 roku Senat RP ustanowił 2 maja Świętem Orła Białego. Sejm zmienił nazwę święta na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest też obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Co prawda Dzień Flagi to święto państwowe, jednak ten dzień nie jest wolny od pracy. Może w tym tkwi przynajmniej częściowa odpowiedź na pytanie, dlaczego to święto jest mało popularne.

Według ustawy z 7 lutego 1831 roku o naszych barwach narodowych pod znakiem biało-czerwonej flagi „winni łączyć się Polacy”. Samo pojęcie flagi państwowej, niestety, się jednak zdewaluowało. Kojarzy się często nie z radosnymi obchodami, fetą, ale marszami protestacyjnymi, manifestacjami przeciwko czemuś lub komuś.

Zresztą nie potrafimy też obchodzić Święta Niepodległości, które u nas ma wymiar bardzo oficjalny, wręcz nadęty. Szkoda, że nie bierzemy przykładu ze Stanów Zjednoczonych, gdzie podczas świąt niepodległości ludzie szczerze i świadomie cieszą się i dają temu wyraz - stąd kolorowe parady, koncerty, imprezy na świeżym powietrzu. Słychać muzykę, bębny, śmiech.

Jako narodowi brakuje nam podejścia optymistycznego, radosnego. W przypadku Dnia Flagi po części wynika to z niewiedzy. Mało kto ma świadomość, dlaczego wybrano akurat ten dzień.

Przypomnijmy więc, że właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze w trakcie zdobywania Berlina wywiesili na kolumnie Siegessäule biało-czerwony sztandar. Ta data poprzedza też Święto 3 Maja, upamiętniające przyjęcie Konstytucji 3 maja z 1791 roku, bardzo ważnego dla Polaków dokumentu.

A więc chodzi nie tylko o flagę jako taką, ale o upamiętnienie ważnego dnia.

Warto dodać, że jeszcze do niedawna nie wolno było wywieszać flag państwowych poza świętami (zabraniała tego ustawa z 1980 roku). Teraz nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Trzeba natomiast mieć świadomość, że symbole narodowe chroni prawo. Za znieważanie ich grozi kara.

Nie brakuje sceptyków, którzy uważają, że Dzień Flagi to święto sztuczne i niepotrzebnie. To jest najmłodsze święto państwowe, więc nie wypracowaliśmy jeszcze sobie własnego charakterystycznego sposobu jego obchodzenia.

Święto flagi

  • Dzień Flagi w Polsce wynika z Ustawy z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Święto własnej flagi obchodzone jest też m.in. w USA, Meksyku, Argentynie, Finlandii, na Ukrainie, Litwie, w Chinach.
  • Flagę chroni prawo - art. 137 k.k.: kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska