Nasza Loteria

Fort świętego Jakuba bazą generał "Zo"?!

Małgorzata Oberlan
Fort św. Jakuba przy ulicy gen. Sowińskiego od lat niszczeje. Wciąż jest zamieszkiwany. Długo był miejscem handlu narkotykami
Fort św. Jakuba przy ulicy gen. Sowińskiego od lat niszczeje. Wciąż jest zamieszkiwany. Długo był miejscem handlu narkotykami Sławomir Kowalski
Projekt nowego muzeum zapiera dech. Centrum Historyczne im. gen. E. Zawackiej ma pokazywać walkę Polaków o niepodległość.

Urząd Miasta właśnie ogłosił przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą adaptacji fortu. Projekt ma powstać w oparciu o szczegółową wizję „Bazy Zo - Centrum Historycznego im. gen. Elżbiety Zawackiej”, przygotowanej przez Katarzynę Minczy-kowską-Targowską. To znana toruńska historyk działająca w fundacji słynnej generał „Zo”.

Belweder, jak nazywany jest fort św. Jakuba, ma zamienić się w interaktywne centrum, którego goście - poznając blisko 100 lat życia generał Zawackiej - prześledzą walkę Polaków o niepodległość. Wnętrza zabytkowego fortu mają pomieścić sale wystawiennicze, konferencyjne i kinową, a także hostel, gastronomię, księgarnię, windy i szatnie.

Czytaj też: Kamil Piórkowski. Trop urywa się na punkcie widokowym

Na zewnątrz fortu powstać miałyby m.in. strzelnica, tarasy widokowe, strefa zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe i stacja roweru miejskiego.

Plan ambitny, a skąd pieniądze?

- Muzeum ma być interaktywne, wyposażone w multimedialne instalacje, nowoczesne i atrakcyjne - podkreśla Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta.

Zobacz też

Do pożaru doszło dziś w warsztacie wulkanizacyjnym przy ulicy Skłodowskiej-Curie. Niemal dokładnie rok temu podobne zdarzenie miało miejsce na rogu Rydygiera i Wschodniej

Pożar w warsztacie wulkanizacyjnym przy Skłodowskie-Curie

Program zakłada stworzenie ekspozycji stałej poświęconej pani generał, która urodziła się w Toruniu pod pruskim zaborem. Koleje jej życia - od młodości w II Rzeczypospolitej, przez walkę w AK, okres stalinizmu i komunizmu, aż po czasy „Solidarności” i niepodległości - zwiedzający mają poznawać dzięki zdjęciom, filmom, hologramom historycznych postaci i grom. Baza „Zo” miałaby też prezentować wystawy czasowe oraz oferować grupom młodzieży kilkudniowe pobyty.

- Remont zabytku i stworzenie muzeum to ogromne przedsięwzięcie. Konieczne będzie pozyskanie pieniędzy z zewnątrz, w tym z Brukseli - dodaje dyrektor Marcin Maksim.

Czytaj też: Ile zarabia kasjerka w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Auchan po podwyżkach?

Przypomnijmy, że Belweder to wciąż jeszcze adres zamieszkania dla całej grupy miejskich lokatorów.

Co się stanie z lokatorami?

Zabytkiem administruje ZGM.

- Zajętych jest w nim jeszcze 15 lokali. Pięć z nich niedługo zostanie wykwaterowanych, lokatorzy mają już wskazane inne mieszkania. Dziesięć pozostałych czeka w kolejce - informuje Dorota Benz-Kostrzewska z ZGM.

Fort na razie jest brudny, zagrzybiony i nie spełnia podstawowych wymogów przeciwpożarowych.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bob
Jak najbardziej za.
b
bob
Przecież tam jest syf,kiła i mogiła łącznie ze stadami szczurów.
t
tst
Ciekawy pomysł. Życzę powodzenia w realizacji.
l
loko
Piękny budynek przez lata dewastowany przez dzicz i patole. Gdzie przez lata był konserwator zabytków? Patologia dewastująca swoje miejsce zamieszkania powinna zostać wywalona pod most.
c
czytelnik
Wzorem angielskich zabytków część fortu można by przeznaczyć na cele hotelowo- restauracyjne.
Fort jest dużym obiektem. W ten sposób fort by częściowo zarabiał na siebie.
C
Czytelnik
Wzorem angielskich zabytków w części dużego fortu mogł by istnieć hotel I restauracja. W ten sposób obok części turystyczno dydaktycznej zabytek by częściowo zarabiał na siebie.
P
Phoenix
Mniejsza o to co powstanie w Forcie Św. Jakuba, ale najważniejsze, że ktoś w końcu się nim zajmie, bo szkoda tego zabytkowego obiektu by niszczał dalej tak jak dzieje się to dziś.
Toruń ma wiele zaniedbanych fortów. Niestety, bo mogłyby być one ciekawą atrakcją turystyczną. Zapewne nie jeden przyjezdny, ale i sami mieszkańcy (większość nie ma pojęcia nawet o fortach pierścienia zewnętrznego) chętnie by poświęcili trochę czasu i choćby przeszli się szlakiem, gdyby jeszcze było coś, prócz ruin rozkradzionych przez złomiarzy, oglądać.
t
ter
Pani generał była jedyną kobietą wśród cichociemnych ... niech więc im generałuje ..!
Chciałbym zwrócić uwagę , że cichociemnych było około trzystu / z pamięci / .
Może w tym forcie - muzeum znalazłoby się też miejsce dla innych cichociemnych .
Np , Bolesława Kontryma , człowieka , który nie tylko jako cichociemny miał fantastyczną
wręcz historię , godną sfilmowania .
Również dla pozostałych , w tym choćby Mariana Mostowca z Warszawy , którego szlak bojowy częściowo był podobny / Narvik / . Walczył w 1939 roku , następnie we Francji i Norwegii .
Jako cichociemny był instruktorem dywersji na Wileńszczyżnie .
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska