Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria „Wozownia” i Galeria Dworu Artusa zapraszają w tym tygodniu na nowe wystawy

Mirosława Kruczkiewicz
„Red Roof”  („Czerwony dach”) - jedna z fotografii Filipa Wolaka, które będzie można oglądać na wystawie „Ponad zimą” w toruńskiej Galerii Sztuki „Wozownia od najbliższego piątku 11 stycznia do 17 lutego
„Red Roof” („Czerwony dach”) - jedna z fotografii Filipa Wolaka, które będzie można oglądać na wystawie „Ponad zimą” w toruńskiej Galerii Sztuki „Wozownia od najbliższego piątku 11 stycznia do 17 lutego archiwum galerii
W zeszłym roku jego nazwisko dopisano do Piernikowej Alei Gwiazd. Teraz jest okazja poznać jego prace.

Urodzony w Toruniu Filip Wolak od 1999 roku mieszka w Nowym Jorku. Pracował tam jako twórca stron interneto-wych, zakładał rozgłośnię radiową, zdobył licencję pilota i instruktora lotniczego. Jako fotograf ma na koncie ważne nagrody, a jego zdjęcia publikują największe czasopisma.

Na tle śniegu

Zdobył m.in. prestiżową nagrodę Sony World Photogra-phy Awards 2016 w kategorii „Architektura”, a potem kolejne inne ważne wyróżnienia: Prix de la Photographie Paris i International Photography Awards. Za serię reportaży z klubów nocnych Nowego Jorku został wyróżniony tytułem Najfajniejszy Fotograf Sceny Klubowej przez magazyn „Time Out New York” i tytułem Najbardziej Wpływowy przez „Lens Magazine”.

Święto Trzech Króli 2019 w Toruniu. Dzisiaj (06.11) ulicami toruńskiej starówki przeszedł uroczysty orszak z Trzema Królami na przedzie. Według tradycji chrześcijańskiej, to oni złożyli hołd małemu Jezusowi w Betlejem. Odnaleźli go, idąc śladem Gwiazdy Betlejemskiej. Zobaczcie naszą fotorelację z tego wydarzenia.Zobacz także: Tak było rok temu. Zobacz zdjęcia! NowosciTorun

Święto Trzech Króli 2019 w Toruniu. Tłumy na starówce [ZDJĘCIA]

Wiele zdjęć Filipa Wolaka jest efektem łączenia pasji latania z zawodem fotografa. Takie zdjęcia zobaczymy na wystawie pt. „Ponad zimą”, która w najbliższy piątek 11 stycznia o godz. 18 zostanie otwarta w Galerii Sztuki „Wozownia”. Te zdjęcia, przypominające oszczędne formalnie grafiki czy rysunki ołówkiem, są ciekawym spojrzeniem na ośnieżoną przestrzeń. Jak piszą organizatorzy wystawy, fotografowane obiekty przyjmują tu niecodzienne kształty, kontrastujące z czystym tłem ośnieżonej ziemi. Często są rozpoznawalne dopiero dzięki rzucanym przez nie cieniom.

W sobotę o godz. 16 odbędzie się w „Wozowni” spotkanie z Filipem Wolakiem.

Wraz z „Ponad zimą” w piątek w galerii przy ul. Ducha Św. otwarte zostaną dwie inne wystawy. Obrazy i grafiki Filipa Pręgowskiego składające się na „Horyzont zdarzeń” to wyraz fascynacji tajemniczymi, dalekimi światami w kosmosie. Natomiast „Rozproszone strategie” Agnieszki Błędows-kiej to wystawa obrazów, wydruków i unikatowych gier planszowych inspirowanych aktualnymi wydarzeniami, m.in zjawiskiem migracji.

Tysiąc osób przeszło przez toruńską starówkę protestując przeciw zasadom wyboru zarządcy schroniska dla zwierząt.- Prezydencie, zrób wyjątek. Okaż serce dla zwierzątek - skandowało ok. tysiąc uczestników demonstracji, która w niedzielę przeszła przez toruńską starówkę. Hasło nieco śmieszne, ale powód protestu jak najbardziej poważny. Jak już pisaliśmy, Urząd Miasta ogłosił przetarg na prowadzenie toruńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła Fundacja Cztery Łapy i to ona ma największe szanse, aby konkurs wygrać. Obrońcy zwierząt biją na alarm tłumacząc, że za zaproponowane przez fundację pieniądze - 2,3 miliona złotych, nie da się otoczyć profesjonalną opieką przebywających w schronisku zwierząt. Zobacz także: Święto Trzech Króli 2019 w Toruniu. Tłumy na starówce [ZDJĘCIA]NowosciTorun

Protest przeciw zasadom wyboru zarządcy schroniska dla zwier...

Kto umie patrzeć?

A już jutro o godz. 18.30 Galeria Dworu Artusa otworzy wystawę „Obrazów dla umiejącego patrzeć” Wojciecha Kapelańskiego. Jak czytamy w zapowiedzi wystawy, prace zmarłego w zeszłym roku artysty „przedstawiają materialność inspirowaną wytworami ludzkich rąk, stanowią alegorie rzeczywistości bliskiej i lokalnej, przez to bardzo uniwersalnej i ogólnoludzkiej”.

Urodzony w Gniewkowie w 1944 roku Wojciech Kapelański był absolwentem, a potem pedagogiem PWSSP we Wrocławiu. Przez osiem lat żył w Kanadzie. Malował, rysował, projektował, pisał o sztuce, współpracował z wytwórnią filmów animowanych i studiami architektonicznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska