Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria z kawaleryjskim charakterem

Maciej Hering
Mimo, że do XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów zostały ponad dwa tygodnie na plantach przy al. 23 Stycznia, stanęła fotogaleria. Zdjęcia prezentują absolwentów CWK i krótką historię zjazdów.

Mimo, że do XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów zostały ponad dwa tygodnie na plantach przy al. 23 Stycznia, stanęła fotogaleria. Zdjęcia prezentują absolwentów CWK i krótką historię zjazdów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92071" sub="W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, galeria kawalerzystów nie zniknie z Plantów. Będzie elementem promocji miasta / Fot. Marcin Szukay">Dawne fotografie kawalerzystów, pochodzące ze zbiorów muzealnych i prywatnych, na początku tygodnia zostały umieszczone w specjalnych „bramkach”. Jeszcze do niedawna, w tym samym miejscu widniała galeria zdjęć prezentujących zmieniający się Grudziądz. Niestety, po dewastacji wystawy przez chuliganów, władze miasta usunęły zniszczone reprinty fotografii, a galeria świeciła pustkami.

- Jedynie część z 30 tablic, na których widniały fotografie, udało nam się odzyskać - mówi Wiesław Cyrankowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i turystyki Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Wykorzystaliśmy je przy montażu nowej wystawy, promującej nadchodzący zjazd i opowiadającej historię grudziądzkich kawalerzystów. W jej skład weszło 30 fotografii, podzielonych tematycznie na dwie części. Połowa z nich, ta skierowana na Stare Miasto, przedstawia fotografie archiwalne z okresu międzywojennego. Druga część, widoczna od strony Al. 23 Stycznia, to zdjęcia nowe, zrobione w trakcie poszczególnych zjazdów, począwszy od końca lat osiemdziesiątych do chwili obecnej.

<!** reklama>W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, galeria kawalerzystów nie zniknie z plantów. Zostanie tam umieszczona na stałe, jako element promocji miasta, podobnie jak rzeźba „Ułan i dziewczyna”, która już wkrótce pojawi się przy nadwiślańskich błoniach.

- Grudziądz od lat jest kojarzony z kawalerią, jednak symboli tego faktu próżno szukać na ulicach - mówi kierownik Cyrankowski. - Zarówno galeria jak i postument z ułanem, mają przywrócić naszemu miastu kawaleryjski charakter.

Wspomniana rzeźba, powstała z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Ułana powołanego w maju 2007 roku. Projekt rzeźby wykonał Ryszard Kaczor, grudziądzki artysta i plastyk. Brązowy odlew, prezentujący splecioną w tańcu parę, waży blisko 2 tony i jeszcze przed planowanym zjazdem, stanie pomiędzy schodami prowadzącymi z ratusza na nadwiślańskie błonia. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 23 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska